Nejlepší řidičské zážitky roku 2019: Co nás letos opravdu bavilo?

Shrnutí našich nejlepších aut roku 2019, ve kterém nechybí hodně nabroušený hot hatch, nesmyslný Mercedes nebo například nejvíce kontroverzní sportovní kupé roku.

Už za několik dnů skončí rok 2019 a začne celé nové desetiletí, což je nejvhodnější příležitostí k rekapitulaci uplynulého roku. Za posledních 12 měsíců jsme otestovali přibližně devadesát aut, z nichž jsme vybrali šest, na která se vážou naše největší řidičské zážitky letošního roku.

Toyota Yaris GRMN

„Toyota dělá nudná auta,“ to je pověst, se kterou tato automobilka bojuje už dlouhá desetiletí. Ne, nedělá. GT86, GR Supra a Yaris GRMN jsou důkazem, že Toyota umí dělat opravdu skvělá zábavná auta. Yaris GRMN je s kompresorovou čtyřválcovou osmnáctistovkou, šestikvaltem a samosvorem hodně nabroušeným ostrým hatchbackem ze staré školy, který vás pohltí a nepustí. Škoda, že jich vzniklo jen 400.

Toyota Yaris GRMN: S charakterem závodníka

Kia Stinger GT 3.3 V6

Korejská auta byla dlouhou dobu terčem posměchu, ale nejnovější modely tamních automobilek musíme brát vážně. Bývalý šéf divize BMW M se zasloužil o to, aby Stinger byl opravdu povedeným autem. A skutečně takový je. Hlavním důvodem, proč jsme zařadili šestiválcový Stinger GT na seznam největších řidičských zážitků letošního roku je skutečnost, že jsme s ním vyrazili na legendární Nordschleife, kde jsem s ním obkroužil své úplně první kolo.

Poprvé na Nordschleife: Zelené peklo na vlastní kůži

Mercedes-AMG GT 63 S 4Matic+ 4-door Coupe

Čtyřdveřový Mercedes-AMG GT 63 S je možná tím nejvíce nesmyslným autem na tomto seznamu. Opravdu někdo potřebuje auto se vzhledem expresní limuzíny, ale jízdními vlastnostmi supersportu? Je extrémně rychlé, extrémně nepohodlné a extrémně hlučné. Zkrátka je to auto, které je naprosto zbytečné, ale právě proto ho máme rádi.

Mercedes-AMG GT 63 S 4-door Coupe: Vzhled limuzíny, dynamika supersportu

Porsche 911 Carrera S (997)

Porsche 911 jsme chtěli řídit už dlouhou, ale poprvé jsme si jej osahali až letos v létě. Byla to Carrera S (997) s továrním aerokitem a fantastickým zeleným lakem. Hlavním důvodem, proč je na tomto seznamu, je atmosférický šestiválcový boxer, který se vytáčí k sedmi tisícům otáčkám a jeho zvuk se zarývá pod kůži. Přidejte si k tomu hydraulický posilovač řízení, šestistupňový manuál a pohon zadních kol a vyjde vám dokonalé řidičské auto.

Porsche 911 Carrera S: Nejlepší dostupná 911 pro opravdové řidiče?

Toyota GR Supra

Toyota GR Supra byla netrpělivě očekávaná, ale kvůli společnému vývoji s BMW Z4 se rychle zařadila k nejrozporuplnějším autům letošního roku. Už jsme ji krátce řídili, a přestože jí chybí vlastní charakter, určitě je dost dobrým sportovním autem. Od BMW Z4 M40i se odlišuje hlavně hravějším naladěním podvozku a výbušnějšími reakcemi řadového šestiválce. V roce 2020 ji vyzkoušíme pořádně a patří k našim největším očekáváním.

Rolls-Royce Dawn

Můžete na světě řídit něco víc než Rolls-Royce? Tohle byl nejluxusnější, nejdražší, nejpompéznější a zdaleka také nejpomalejší řidičský zážitek letošního roku. Rolls-Royce Dawn byl možná jediným letošním autem, se kterým jsem neměl nutkání jet rychle, protože za volantem Rollsu prostě není kam spěchat. A déle si to užijete.

Exkluzivně za volantem Rolls-Royce Dawn: Řídili jsme nejluxusnější kabriolet na trhu

Youngtimer na obzoru: Audi R8 4.2 s manuálem

Tento článek bychom vlastně vůbec neměli vydat. Jakmile si totiž kultura automobilových nadšenců všimne zajímavého auta a udělá z něj legendu – nebo alespoň kult či youngtimera -, ceny začnou šplhat.

Číst celé

Ferrari Testarossa: Unikátní bylo i obutí

Zářivý červený lak Rosso Corsa, vyklápěcí světla a vidlicový dvanáctiválec uložený uprostřed. V osmdesátých letech byla Testarossa snem puberťáků, dnes se stává ceněným klenotem v automobilových sbírkách po celém světě.

Číst celé

Ferves Ranger: Miniaturní off-road od Ferrariho pro italské zemědělce

Ferves Ranger vyvinul Carlo Ferrari za použití dílů z lidových Fiatů 500 a 600.

Číst celé

Autosalon v Detroitu roku 2004. Jaká auta se představila před 15 lety?

Výstava NAIAS 2004 se nesla v duchu odvážných konceptů i znovuzrození automobilových ikon z minulosti.

Číst celé

Auto Pólo: Zničená auta a tvrdé pády při zvláštním sportu

Místo koní použili auta a snažili se zasáhnout soupeřův terč basketbalovým míčem. Auto pólo bylo odvázanou motoristickou zábavou počátku minulého století.

Číst celé

Jak Detroit pomohl vítězství Američanů ve 2. světové válce

Největší vojenský konflikt v dějinách lidstva poznamenal automobilový průmysl, ale zároveň pro něj byl obrovským přínosem. Víte, jak toto období pobíhalo na území Spojených států amerických?

Číst celé