Bugatti ID 90 Concept: Vývojový koncept legendárního Bugatti EB 110

Koncept Bugatti ID 90 se představil jako designová studie při hledání správných linií pro legendární Bugatti EB 110. V 90. letech neuspěl, ale do současnosti příliš nezestárl.

Bugatti na začátku roku 1989 převzalo první prototyp podvozku pro vývoj nového supersportu, který vyrobila francouzská společnost Aerospatile. Podvozek číslo 110-000 byl prvním z pěti prototypových podvozků vyrobených z hliníků před přechodem na modernější a lehčí uhlíková vlákna.

Inženýrům Bugatti se v březnu 1989 povedlo úspěšně otestovat první motor a společnost zahájila hledání vhodného návrháře karoserie. Technické výkresy připravovaného vozu obdrželi Nuccio Bertone, Marcello Gandini, Giorgetto Giugiaro a Paolo Martin, z nichž všichni vytvořili vlastní vizi nového Bugatti.

Podle všeho nejlepší návrh představilo studio Italdesign Giugiaro, v jehož čele stál slavný návrhář Giorgetto Giugiaro. Bugatti ID 90 se představilo na autosalonu v Turíně v dubnu 1990, ale už tehdy šlo o koncept vozu neschválený do sériové výroby. Romano Artioli, majitel značky Bugatti, se ale rozhodl pro návrh Marcella Gandiniho.

Čtěte také: Píše se rok 1991 a my vám představujeme nejlepší auto na světě

Romano Artioli hledal moderní ideál a dodnes není známo, proč se rozhodl odmítnout uhlazený koncept ID 90 a upřednostnit dílo od Gandiniho. Netradiční vzhled pro Bugatti EB 110 nepředstavoval žádnou komerční výhodu. Elegantní koncept od Giugiara oproti tomu lépe obstál v testu času a dnes vypadá mnohem lépe než většina supersportovních vozů z přelomu 80. a 90. let.

Hlavní světla, obrysová světla a směrovky byly namontovány pod jediný kryt, takže koncept ID 90 vypadal moderněji než většina soudobých sportovních vozů. Design ID 90 představoval čisté linie bez agresivních velkých spoilerů, protože většinu potřebného přítlaku vytvářely horní a spodní povrchy karoserie, která rovněž byla vybavena elektricky ovládaným křídlem. Série větracích otvorů v zadní části pomáhala uchlazení 3,5 litrového vidlicového dvanáctiválce se čtyřmi turbodmychadly IHI.

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Nejdůležitějším poznávacím prvkem konceptu Bugatti ID 90 byla radikální kopulovitá kabina z elektrochromatického skla. Dveře se otevíraly směrem vzhůru a v zadní části kopule byl výřez ve tvaru písmene U pro další odvětrávání motorového prostoru. Giugiaro se při navrhování designu kol inspiroval legendárním Bugatti Type 41 Royale.

I přes odmítnutí Romanem Artiolim se Giugiaro rozhodl s původními křivkami prosadit a v letech 1991 a 1993 je upravil pro řadu konceptů BMW, kterými byly Nazca M12, Nazca C2 a Nazca C2 Spider. Mnichovská automobilka dlouho přemýšlela o jejich sériové výrobě, ale nakonec projekty zamítlo kvůli špatným zkušenostem s produkcí BMW M1 a globální recesí.

I když koncept ID 90 neopustil fázi konceptu, Bugatti se později obrátilo na studio Italdesign při vývoji modelu EB112. Velká čtyřdveřová limuzína se představila světu na autosalonu v Ženevě v březnu 1993, ale nakonec byly vyrobeny pouze dva kusy. Italská část historie Bugatti skončila v září 1995, když Romano Artioli vyhlásil bankrot.

Na kolik vyjde údržba Ferrari F430? Známe ceny

Máte zálusk na Ferrari F430, které se vyrábělo na samotném konci analogově smýšlející doby? Pravděpodobně vás bude zajímat, kolik peněz si musíte připravit.

Číst celé

Ferves Ranger: Miniaturní off-road od Ferrariho pro italské zemědělce

Ferves Ranger vyvinul Carlo Ferrari za použití dílů z lidových Fiatů 500 a 600.

Číst celé

Sedm povedených aut, která vznikla ve správný čas

Vybrali jsme sedm skvělých aut, která byla uvedena na trh v nejlepší možný čas. Vzhledem k jejich vlastnostem není divu, že se staly okamžitými prodejními trháky.

Číst celé

Proč Koenigsegg Jesko nepoužívá dvouspojkovou převodovku

Devítirychlostní převodovka se sedmi spojkami v novém Koenigseggu Jesko je úžasným dílem talentovaných švédských inženýrů. Jak nový výkřik technického vývoje Koenigseggu funguje?

Číst celé

Uplynuly dva roky s wankelem. Redakční Mazda RX-8 slaví výročí

Shrnutí prvních dvou let vlastnictví sportovního kupé, o kterém se dozvíte více špatných pověstí než těch dobrých. Zajímá vás, jak to bylo s jeho nákupem, přemýšlením o prodeji a jak to s ním doopravdy je a bude?

Číst celé

Fiat Abarth 1000 Monoposto: Roztočil se před cílem, ale stanovil rekord

Fiat Abarth 1000 Monoposto da Record byl posledním rychlostním speciálem vozem automobilky a stanovil rekord nezvyklým způsobem.

Číst celé