GTO versus GTO: Obstálo Ferrari proti Pontiacu v americkém testu?

Americký magazín Car and Driver nezvládl sehnat originální Ferrari 250 GTO do unikátního srovnávacího testu s americkým Pontiacem GTO, a tak musel improvizovat. Čtenářům přinesl srovnání na základě kratičkých dojmů, jaké novináři získali na sedadle spolujezdce Ferrari a ve speciálně vyvinutém muscle caru.

Byl to začátek nové éry, když Pontiac položil základní kameny populárních muscle cars a vypustil do světa Pontiac GTO. Zpočátku to byl dvoudveřový Tempest v nové sportovní výbavě s 6,3litrovým vidlicovým osmiválcem. Na masce chladiče a dalších částech karoserie e objevilo nové modelové označení GTO, s jakým se detroitská značka inspirovala u italského Ferrari 250 GTO. Slovíčka „Gran Turismo Omologato“ zkrátka zněla natolik dobře, že se hodila i k novému americkému bouráku. V Pontiacu se rozhodli zaujmout potenciální zákazníky italským kouzlem a exotickým šmrncem.

Originální Pontiac GTO s 360 koňmi pod kapotou byl reálně mnohem silnější než závodní Ferrari 250 GTO, které s třílitrovým vidlicovým dvanáctiválcem Colombo vyvinulo přibližně 300 koní. Americký magazín Car and Driver se v šedesátých letech rozhodl, že americkou mlátičku i italský sporťák postaví do jednoho srovnávacího testu, ale realizace byla obtížná. Originální Ferrari 250 GTO první série se totiž vyrobilo v pouhých 33 kusech a Ferrari pochopitelně nemělo ani jediný prezentační vůz. Americké závodní týmy současně odmítly GTO půjčit magazínům. Novináři se tak rozhodli napsat teoretický srovnávací test poté, co se v jednom Ferrari náhodou kousíček svezli.

Naopak Pontiac v nápadu viděl potenciál a příležitost se zviditelnit. Redaktorům tak poskytl speciálně připravené GTO se silnějším motorem a vylepšeným zavěšením, aby dosáhlo ještě lepších výsledků. Podle neoficiálních historek se pod kapotou objevil výkonnější motor Super Duty o zdvihovém objemu 6,9 litru a 370 koních. Redaktoři časopisu přitom nic nepoznali, protože nové srdce na první pohled vypadalo jako standardní pohonná jednotka.

Výsledkem smyšleného srovnávacího testu tak byl chvalozpěv na Pontiac, u kterého redaktorům vadila pouze nekomfortní sedadla a tachometr. Magazín Car and Driver se následně stal jedním z nejlepších časopisů o autech v Americe, protože čtenářům přinášel opravdu exkluzivní obsah. Co na tom, že nebyl úplně pravdivý. A detroitské automobilce pomohl propagovat historicky první muscle car.

Porsche 989: Panamera konce osmdesátých let

Čtyřdveřové luxusní Porsche se mělo stát zajímavou alternativou kupé 928. Razantní pokles zájmu o osmiválcové GT však předznamenal předčasné ukončení jeho vývoje.

Číst celé

Debata o Eclipse Cross: Spolknutá hrdost ve jménu záchrany

Mitsubishi Eclipse Cross je zoufalý pokus o zatažení záchranné brzdy, proto vsází na jistotu. Jde totiž o hodně.

Číst celé

Eclipse Cross se řídí dobře, ale vadí mi jako auto. Proč?

Pro běžné lidi opravdu je Eclipse Cross vážně dobré auto, ale benzínový šílenci jej už z principu nenávidí. Mně se při osobním vyzkoušení nové Mitsubishi opravdu líbilo, jenže je tady velké ale.

Číst celé

Temple of Speed je konečně online!

Slibovali jsme až na půdu a celé nám to trvalo strašně dlouho. Temple of Speed se po více jak sedmi letech na Facebooku přesouvá na vlny opravdového internetu. Dočkali jste se!

Číst celé

Lancia Stratos Sibilo: Sportovní vůz budoucnosti podle vizí 70. let

Sedmdesátá léta patřila k obdobím, kdy návrháři realizovali vášnivé představy o sportovních vozech budoucnosti. Stratos Sibilo byl jedním z nich.

Číst celé

Ferrari FZ93: Stylingové cvičení Zagata bylo inspirací pro Ferrari Enzo

Ferrari FZ93 vzniklo jako oslava návratu slavného inženýra do vedení společnosti Zagato a inspirovalo budoucí modely Ferrari.

Číst celé