GTO versus GTO: Obstálo Ferrari proti Pontiacu v americkém testu?

Americký magazín Car and Driver nezvládl sehnat originální Ferrari 250 GTO do unikátního srovnávacího testu s americkým Pontiacem GTO, a tak musel improvizovat. Čtenářům přinesl srovnání na základě kratičkých dojmů, jaké novináři získali na sedadle spolujezdce Ferrari a ve speciálně vyvinutém muscle caru.

Byl to začátek nové éry, když Pontiac položil základní kameny populárních muscle cars a vypustil do světa Pontiac GTO. Zpočátku to byl dvoudveřový Tempest v nové sportovní výbavě s 6,3litrovým vidlicovým osmiválcem. Na masce chladiče a dalších částech karoserie e objevilo nové modelové označení GTO, s jakým se detroitská značka inspirovala u italského Ferrari 250 GTO. Slovíčka „Gran Turismo Omologato“ zkrátka zněla natolik dobře, že se hodila i k novému americkému bouráku. V Pontiacu se rozhodli zaujmout potenciální zákazníky italským kouzlem a exotickým šmrncem.

Originální Pontiac GTO s 360 koňmi pod kapotou byl reálně mnohem silnější než závodní Ferrari 250 GTO, které s třílitrovým vidlicovým dvanáctiválcem Colombo vyvinulo přibližně 300 koní. Americký magazín Car and Driver se v šedesátých letech rozhodl, že americkou mlátičku i italský sporťák postaví do jednoho srovnávacího testu, ale realizace byla obtížná. Originální Ferrari 250 GTO první série se totiž vyrobilo v pouhých 33 kusech a Ferrari pochopitelně nemělo ani jediný prezentační vůz. Americké závodní týmy současně odmítly GTO půjčit magazínům. Novináři se tak rozhodli napsat teoretický srovnávací test poté, co se v jednom Ferrari náhodou kousíček svezli.

Naopak Pontiac v nápadu viděl potenciál a příležitost se zviditelnit. Redaktorům tak poskytl speciálně připravené GTO se silnějším motorem a vylepšeným zavěšením, aby dosáhlo ještě lepších výsledků. Podle neoficiálních historek se pod kapotou objevil výkonnější motor Super Duty o zdvihovém objemu 6,9 litru a 370 koních. Redaktoři časopisu přitom nic nepoznali, protože nové srdce na první pohled vypadalo jako standardní pohonná jednotka.

Výsledkem smyšleného srovnávacího testu tak byl chvalozpěv na Pontiac, u kterého redaktorům vadila pouze nekomfortní sedadla a tachometr. Magazín Car and Driver se následně stal jedním z nejlepších časopisů o autech v Americe, protože čtenářům přinášel opravdu exkluzivní obsah. Co na tom, že nebyl úplně pravdivý. A detroitské automobilce pomohl propagovat historicky první muscle car.

Katovna: Design mi připomíná ikonky na androidech, je to taková anti-sexy žába

Temple of Speed zkouší nový formát článku. Čtyři samozvaní znalci hodnotí auta svými subjektivními názory a nepokrytě si u toho připadají jako v Top Gearu. Toť naše Katovna. Pojďme na to, ať víme, jestli to stojí za to.

Číst celé

De Tomaso Mangusta: Zabiják Cobry

Italské sportovní auto poháněné americkým osmiválcem nebylo tak drahé, jak vypadalo.

Číst celé

Honda HSC: Potenciální nástupce NSX, kterého Honda nechtěla vyrábět

Sportovní Honda HSC s motorem uprostřed vypadala jako nástupce legendární Hondy NSX, ale nakonec byla pouhým cvičením.

Číst celé

Cizeta V16T byla prvním šestnáctiválcovým supersportem

Z možné podoby připravovaného Lamborghini Diablo se stal malosériový supersport nesoucí design z pera Marcella Gandiniho a složitý motor, ale díru do světa neudělal.

Číst celé

Český Veyron překonal 400 km/h na dálnici. Sledujte jeho příběh

Bugatti Veyron českého majitele Radima Passera se stal světově prvním exemplářem, který oficiálně dosáhl rychlosti přesahující 400 kilometrů v hodině na veřejné dálnici.

Číst celé

Maserati 3500 GT: Zachránce Maserati před možným krachem v 50. letech

Obyčejnější sériově vyráběné luxusní kupé 3500 GT bylo poslední nadějí Maserati, aby uniklo hrozícímu bankrotu. Nejenže se plán i přes počáteční nejistotu nakonec zdařil, ale zároveň do Itálie přinesl zajímavé prvenství.

Číst celé