Začátky cizích značek v Americe: Evropská lidová auta

Alfa Romeo, Citroën, Fiat nebo Renault. I evropští výrobci obyčejných aut zkusili štěstí na americkém trhu. Někteří z nich uspěli, jiní naopak ne.

Už od počátku automobilismu tvoří lidová auta důležitý segment na automobilovém trhu. I když k automobilové minulosti Spojených států amerických patří hlavně osmiválcové silniční koráby, neznamená to, že se na místním trhu neprodávala malá lidová auta. V minulém díle tohoto seriálu jste se mohli dočíst o japonských automobilkách, které nabídkou malých aut převálcovaly velké americké koncerny v době ropné krize. Tentokrát vám představíme snadno dostupné vozy evropských značek.

Alfa Romeo

Slavný automobilový obchodník Max Hoffman začal dovážet vozy značky Alfa Romeo z Itálie v roce 1954. Američané si mohli vybrat mezi modelem Giulietta, který byl dostupný ve třech karosářských variantách, a větším 1900. Roční produkce Alfy Romeo byla v padesátých letech dvacátého století nízká a počet automobilů přidělených na americký trh byl malý. Alfa Romeo založila centrálu v New Jersey v roce 1961, začala si v Americe vytvářet kruh podporovatelů a vybudovala si respektované jméno.

Citroën

Citroën vstoupil na americký trh v roce 1949 a nabízel na něm pouze revoluční Traction Avant, který toho roku slavil patnácté narozeniny. Vstup francouzské značky na americký trh ale nebyl úspěšný. Citroën zde prodal deset vozů v roce 1949, třináct v roce 1950 a pouhých pět v roce 1951. Jeho auta byla kritizována jako příliš drahá, špatně vybavená a příliš pomalá na to, aby dokázala uspokojit potřeby amerických motoristů. Úspěchu nepomohlo ani uvedení 2CV, ale prestižní DS, který se v USA prodával pouze jako modelový rok 1957, krátce posílil prodeje.

Fiat

Fiat pracoval na expanzi na americký trh už od počátku dvacátého století a jeho plány byly přinejmenším stejně ambiciózní jako plány společnosti Ford. Už v roce 1908 založil americkou divizi a o dva roky později otevřel továrnu u řeky Hudson v Poughkeepsie v New Yorku. Závod ukončil činnost v roce 1918 a později jej koupil americký výrobce Duesenberg.

Fiat se snažil uspět na americkém trhu i v následujících desetiletích, ale oficiální dovoz z Itálie odstartoval až v roce 1957. V tomto roce nabídl amerikanizovaný 500 s upravenými světlomety, standardní 600, prostornější 600 Multipla a čtyřdveřový 1100. V roce 1959 se v Americe prodalo více než 40 tisíc Fiatů. Fiat v současné době nemá velký podíl na americkém trhu, ale protože v roce 2008 koupil krachující koncern Chrysler, prodává v USA některé své modely se jmény amerických značek.

Renault

Renault prodal několik automobilů v Americe už na počátku dvacátého století, ale jeho tržní podíl byl malý. Situace se změnila až v roce 1949, kdy newyorkský obchodník John L. Green začal dovážet malý model 4 CV. Čtyřdveřové auto podle dobových brožur slibovalo nízkou cenu a minimální provozní náklady. Bylo levnější než Volkswagen Beetle a ekonomičtější na provoz. V roce 1949 si jej koupilo 1 511 amerických motoristů. Renault založil americkou divizi v roce 1956 a podnikl kroky k amerikanizaci svých automobilů. V roce 1958 se roční prodeje zvýšily na přibližně 65 tisíc kusů. Renault později získal společnost American Motors Corporation a v roce 1987 ji prodal koncernu Chrysler.

Volkswagen

Ačkoli vojáci americké armády přivezli do Spojených států nějaké Volkswageny Brouk už ve čtyřicátých letech dvacátého století, začátek oficiálního dovozu a prodeje Volkswagenů je připisovaný nizozemskému obchodníkovi Benu Ponovi. První vůz dovezl do New Yorku v lednu 1949 a okamžitě jej prodal. Během téhož roku dovezl ještě druhý exemplář, který si okamžitě našel šťastného majitele. V roce 1950 se mu podařilo prodat dalších 270 brouků.

Volkswageny začal dovážet i Max Hoffman, ale nepodařilo se mu zařadit mezi nejúspěšnější prodejce v Americe. Volkswagen of America byl oficiálně založen v roce 1955 a o deset let později v USA prodal 371 222 aut. Volkswagen získal svou první továrnu v Pittsburghu od Chrysleru v roce 1978 a stal se první zahraniční automobilkou vyrábějící auta v USA od roku 1931, kdy Rolls-Royce ukončil výrobu modelu Phantom I ve Springfieldu.

BMW 2002 Turbo: Vzestup a pád prvního evropského silničního auta s turbem

BMW 2002 Turbo v sedmdesátých šokovalo automobilový svět, protože dokázalo zamést s výkonnějším Porsche.

Číst celé

Ferrari 330 GTO: Silnější, ale neúspěšný sourozenec Ferrari 250 GTO

Ferrari 330 GTO bylo výkonnější verzí legendárního Ferrari 250 GTO, která vznikla kvůli závodění v kategorii prototypů v Le Mans.

Číst celé

Když ujíždíte se svou Sierrou od vloupačky, zatímco spíte doma v posteli

Tátu nahlásili, jak ujíždí se svou Sierrou od vloupačky ve zlatnictví. Jenže on spal doma v posteli a auto mělo stát v autobazaru. Jo, to byly divoké devadesátky..

Číst celé

50 let smůly. Koupila si Tesla prokletou továrnu?

Když v roce 2010 mladá elektro-automobilka Tesla hledala své první pořádné výrobní prostory, dohodla se na odkoupení kalifornské továrny Toyoty. Jenže tato fabrika za svých dnes již 56 let existence zažila tolik nešťastných okamžiků, až si svět začal říkat, jestli není prostě prokletá.

Číst celé

Nitrous Oxide System je efektivní berlička

Nejméně používaný způsob přeplňování se stal známý hlavně kvůli hrám Need For Speed a filmové sérii Rychle a zběsile. Jednoduchý způsob zvýšení výkonu má bohužel mnoho nevýhod.

Číst celé

Vzestup a pád Peugeotu

Tentokrát jsme dali v našem blogu prostor v “křesle pro hosta” jednomu z našich fanoušků a čtenářů – Václavu Divišovi. A to zejména proto, že se stručně, ale poměrně zábavně rozepsal o tom, jak vnímá značku Peugeot. A my tím pádem už nebudeme muset poslouchat, že hatujeme pouze Teslu.

Číst celé