Jaguar XJ220 Pininfarina Speciale: Unikát na přání brunejského sultána

Brunejský sultán a jeho bratr si v letech 1992 až 1995 koupili celkem 20 Jaguarů XJ220. Ten dvacátý se od všech ostatních odlišoval unikátním designem od Pininfariny.

Brunejský sultán Hassanal Bolkiah a sultánův bratr princ Jefri Bolkiah v 80. a 90. letech nakoupili obrovskou flotilu luxusních a exotických automobilů. Oba bratři vydělali extrémní množství peněz prodejem brunejských zásob zemního plynu a ropy a neplánovaně pomohli britským automobilkám jako Aston Martin, Bentley a Rolls-Royce v těžkých časech hospodářské krize.

Členům brunejské královské rodiny však nestačily obyčejné luxusní modely, které si normálně kupovali milionáři z celého světa, ale objednávali si jedinečné přestavby s unikátními vlastními karoseriemi. Až do 50. let bylo možné koupit samostatný podvozek vozu a nechat si navrhnout karoserii svým oblíbeným karosářem, ale s blížícím se koncem 20. století se tento trend vytrácel. Legalizace unikátních vozů už byla mnohem složitější, s čímž rostly ceny za vývoj jedinečných exkluzivních vozů.

K doplnění obrovského počtu běžných Jaguarů si v letech 1992 až 1995 našlo cestu do brunejské královské garáže 20 exemplářů supersportu XJ220, k nimž patřilo 18 standardních sériových modelů, závodní XJ220-C z Le Mans z roku 1993 a jedinečný silniční vůz se zakázkovou karoserií Pininfarina. Vzácný vůz s italskou karoserií byl postaven na podvozku z roku 1992 s číslem SAJJEAEZ7AX220889.

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Jaguar XJ220 Pininfarina Speciale následoval tradici unikátů pro brunejskou královskou rodinu a mimo přepracovaného exteriéru a interiéru měl i řadu technických vylepšení. Nejpozoruhodnějším technickým řešením vozu je převodovka Williams F1 s řazením pádly pod volantem spolu s posilovačem řízení, vylepšeným chladicím systémem a přepracovanou elektrikou. Inženýrský dohled nad vývojem vozu zajišťovala turínská společnost Italtecnica, která pravidelně prováděla práce na prototypech značek jako Ferrari, Maserati, Pininfarina a Bertone.

Studio Pininfarina navrhlo kompletně nový vzhled s agresivnějšími křivkami a pevnými předními světlomety namísto skrytých. Kabina supersportu s dvoudílnými bočními okny byla zúžena směrem dozadu a na zádi se objevilo elegantní křídlo se širokým světlometem a velkým nápisem Jaguar pod ním. Karoserie, jejíž panely dodala společnost Coggiola z Turína, byla nalakována do tmavě zelené metalízy.

V interiéru nezůstalo nic z produkčního Jaguaru XJ220 – sedadla, palubní deska, centrální konzola, volant a panely dveří byly zcela nové. Interiér byl čalouněný zelenou a černou kůží, kterou doplňovala tmavá alcantara. Přístrojový štít zdobily budíky s bílým pozadím.

Kromě výše zmíněných technických směn si Jaguar XJ220 od Pininfariny zachoval standardní mechanickou specifikaci. Základem vozu byl hliníkový voštinový monokok s dvojitým lichoběžníkovým zavěšením, plynovými tlumiči Bilstein s vinutými pružinami a stabilizátory. Brzdový systém AP Racing byl vybavený hliníkovými čtyřpístkovými brzdiči a ventilovanými kotouči o průměru 330 mm vpředu a 300 mm vzadu. Kola Speedline Corse o rozměrech 17×9 palců a 18×14 palců byla obutá do pneumatik Bridgestone Expedia.

Vidlicový šestiválec Jaguar se zdvihovým objemem 3 498 cm3 byl vybavený dvěma turbodmychadly Garrett T03, dvojicí mezichladičů vzduch-vzduch, vícebodovým vstřikováním s dvojitými vstřikovači a elektronickým řízením motoru Zytek. Motor o výkonu 542 koní při 7 200 ot./min a točivém momentu 644 Nm při 4 500 ot./min. byl také vybavený dvěma katalyzátory a mazáním se suchou skříní.

Jaguar XJ220 Pininfarina Speciale byl dokončen v roce 1995. Jakmile dorazil do brunejské královské garáže, už jí nikdy neopustil.

Začátky cizích značek v Americe: Evropské sportovní vozy

Ferrari, Lamborghini a Porsche v současnosti prodávají největší počet svých vozů na americkém trhu. Jak na něm začínaly?

Číst celé

Pablo Escobar byl závodník, kterého byste nechtěli předjet

Nejslavnější obchodník s drogami byl nadšeným závodníkem, jehož úspěchy byly kromě jiného dosaženy i zastrašováním.

Číst celé

Zrození, život a smrt Lamborghini Countach

Klínovitý idol mládeže sedmdesátých a osmdesátých let měl mnoho porodních bolestí, ale nakonec se mu úspěšně podařilo nahradit nezapomenutelnou Miuru.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Vzdor puberťačky

Nekonečný seriál servisních zásahů a oprav pokračuje. A bylo by zvláštní, kdyby to šlo bez nemilých překvapení.

Číst celé

Bentley proti Le Train Bleu. Nemožný závod auta s vlakem

Woolf Barnato, člen skupiny závodníků Bentley Boys, se v roce 1930 vsadil, že dokáže porazit slavný luxusní francouzský noční expres Le Train Bleu. Závodil proti němu ve svém Bentley Speed Six.

Číst celé

Katovna: Akci vám odmoderuje jen o malinko lépe než Libor Bouček

Katovna podruhé. Dnes tu máme krabici od bot ve verzi kupé, jednu horkou novinku a prý příjde i Leoš Mareš.

Číst celé

Teď nás můžeš číst i nosit. Máme merch!

Zavřít • Do obchodu →