Rolls-Royce Phantom I: Dostatečný výkon a maximální luxus

Luxusní Rolls-Royce Phantom I, oficiálně pojmenovaný „40/50 New Phantom“, byl nástupcem typu Silver Ghost a nahradil ventily na boku válců modernějším rozvodem OHV.

Automobil poháněný spalovacím motorem vynalezli němečtí inženýři, ale byla potřeba dvou Britů, aby koncept vylepšili. Charles Rolls a Henry Royce v roce 1907 nastolili nové standardy kvality výroby a spolehlivosti se svým vozem Silver Ghost. Britský výrobce nebyl nikdy známý pro své inovace, ale vždy vynikal ve zdokonalování osvědčených řešení.

Rolls-Royce Silver Ghost, původně pojmenovaný „40/50 h.p.“, byl více než 15 let jediným modelem v nabídce továrny. A to i v době, kdy konkurenční výrobci nabízeli několik modelů a typů naráz. V roce 1922 se k němu připojil vůz Twenty, který byl určený na trochu širší trh. Rolls-Royce totiž o rok dříve otevřel montážní linku ve Springfieldu v americkém státě Massachusetts, jejímž úkolem bylo přinášet radost americkým zákazníkům. Přestože původně měly být americké Silver Ghosty totožné s britskými, po vyrobení několika kusů byly provedeny změny, aby vyhovovaly potřebám Američanů.

Konkurence soupeřů jako Hispano Suiza a Isotta Fraschini však postupně sílila. V roce 1922 byly zahájeny práce na větším a výkonnějším modelu nahrazujícím Silver Ghost, jež britské společnosti sloužil téměř dvě desetiletí. Vývoj se však o několik let zpozdil a nový Rolls-Royce byl představen veřejnosti v květnu 1925. Továrnou byl oficiálně pojmenovaný „40/50 New Phantom“, ale později se stal lidově známý pod označením Phantom I.

Úsilí vývoje se soustředilo hlavně do nového šestiválce, který byl v mnoha ohledech vylepšenou větší variantou motoru z modelu Twenty. Řadový šestiválec o zdvihovém objemu téměř 7,7 litru byl jen nepatrně větší oproti hnací jednotce Silver Ghostu, ale použitím ventilového rozvodu OHV jeho výkon výrazně narostl. První Phantomy využívaly litinové hlavy, ale v roce 1928 byl jejich materiál vyměněn za hliník, aby bylo zabráněno časté korozi nastávající při použití méně kvalitních paliv. V dobré tradici Rolls-Royce bylo veřejnosti řečeno, že motor disponuje „dostačujícím“ výkonem. Je pravděpodobné, že mohutný šestiválec vyvinul výkon kolem 100 koní.

Nový motor byl namontován do původního podvozku Silver Ghostu v největším dostupném rozměru, protože od roku 1923 nabízel takovou techniku jako brzdy na všech čtyřech kolech. Phantom byl k dispozici ve dvou délkách rozvoru a byla mu přizpůsobena nejširší varianta karoserie. Stejně jako předchozí Silver Ghost, i Phantom byl vyráběn na obou stranách Atlantiku. Springfieldský Phantom měl kromě volantu na druhé straně obrácené i sací a výfukové kanály motoru.

Jak bylo v souladu s luxusními vozy tehdejších dnů, Rolls-Royce nabízel „New Phantom“ i jako samostatný podvozek pro specializované karosárny. Většina Angličanů se spokojila s formálními tvary, ale extravagantní bohatí Američané zatoužili po unikátních vozech. Podobně jako společnost Brewster nabízela karoserie s exotickými jmény jako Huntingdon, Pall Mall a Playboy, v britské továrně vzniklo několik experimentálních modelů (označovaných EX), jejichž cílem byl výzkum výkonnější varianty Phantomu, aby značka zůstala být schopná konkurovat Bentley.

Ačkoli byl Phantom dobře přijatý novináři i zákazníky, žhavou novinkou v nabídce vozů Rolls-Royce byl jen krátce. Už v roce 1929 byl představen značně lepší Phantom II, který byl prvním zcela novým autem od dob Silver Ghostu. Produkce ve Springfieldu pokračovala až do roku 1931, kdy byla americká pobočka uzavřena. Během šestileté produkce vzniklo celkem 3 512 kusů Phantomu I, z nichž bylo 1 240 smontovaných v Americe.

Toyota AE86: Z obyčejné Corolly legendou díky animáku a driftu

Fenomén známý nejen fanouškům japonských vozů, ale snad všem automobilovým nadšencům. Corolla patří mezi základní stavební kameny japonské tuningové a driftové scény. Ceny sériových kusů rostou do závratných výšin a přitom jen málokdo ví, jaká ta sériovka doopravdy je. Víte, co je ten základ?

Číst celé

Čekáme na lepší časy: Koronavirus nám narušil přípravu zajímavého obsahu

Pandemie koronaviru ochromila svět, ale naštěstí jsme nemuseli dočasně zavřít jako automobilky. Jen musíme počkat, než bude lépe..

Číst celé

Bugatti Type 29/30: Zapomenutý první řadový osmiválec z Molsheimu

Ettore Bugatti se ve 20. letech proslavil závodním Bugatti Type 35, jehož předchůdcem byl neméně důležitý vůz Type 29/30, který poháněl první osmiválec značky.

Číst celé

Bugatti 1300 Concept: Bráška EB110 měl konkurovat Mazdě MX-5

Může se to zdát jako šílený nápad, ale Bugatti, tehdy vlastněné mužem jménem Romano Artioli, se skutečně rozhodlo, že postaví soupeře pro úspěšnou Mazdu MX-5.

Číst celé

Mazda Parkway 26 Rotary: Vzácný wankelový autobus pro 26 lidí

Autobus pro 26 cestujících, který poháněl legendární dvourotorový wankel 13B. Dnes je extrémně vzácný.

Číst celé

Jirkovo auto roku 2017: Auto úplně každého roku

Píšu volbu nejlepšího auta roku 2017 jako třetí v pořadí, svého vítěze už popsal Honza a také Lukáš. Spoiler alert: Představím své favority odspodu, vítěze tedy najdete na konci.

Číst celé