Volkswagen Up! GTI: Zapomeňte na vysokou rychlost, zábava je důležitější

Nejmenší sportovní hatchback z rodiny Volkswagen GTI je zároveň ten nejzábavnější. Volkswagen Up! GTI si zamilujete už krátce po prvním nastartování.

Sportovní hatchbacky se za posledních 30 let výrazně změnily. Ze zábavných a hravých přetáčivých městských aut se postupem let stala auta, jejichž vývoj není příliš vzdálený od složitého vývoje běžných moderních sportovních vozů. Rychlé časy na závodních okruzích, extrémní přilnavost pneumatik a neutrální chování na limitu jsou pro inženýry hlavními cíli vývoje, ale řidičská zábavnost se pomalu vytrácí.

Ve vysokých rychlostech ve Volkswagenu Golf GTI s chytrým elektronickým diferenciálem se už soustředíte natolik, že ani nemáte čas si jízdu užívat a smát se. Rychlost nedovoluje sebemenší řidičská zaváhání a nedotáčivý smyk v zatáčce pravděpodobně skončí nepříjemným zážitkem, než širokým úsměvem a pocitem vzrušení. Existuje ale na dnešním trhu ještě nějaký sportovní hatchback, který upřednostňuje zábavu před omračující rychlostí? Ano, existuje – Volkswagen Up! GTI, Golfův nejmenší bráška.

Volkswagen Up! GTI se představil začátkem roku 2018 jako nejmenší ze tří sportovních hatchbacků z Wolfsburgu. Když na silnici Volkswagen Up! GTI uvidíte, už na první pohled si všimnete, že nejde o obyčejný model. Up! GTI se od běžných modelů odlišuje ostřejším designem s ozdobnými červenými liniemi, černými pruhy na dveřích, decentním křidélkem na konci střechy a sedmnáctipalcovými koly Brands Hatch. Up! GTI se vyrábí s třídveřovou nebo pětidveřovou karoserií a ve čtyřech barvách s příplatkovou kontrastní černou střechou.

I když Up! GTI zdobí typické znaky a rysy ikonických Volkswagenů GTI, nelze si nevšimnout, že vývoj sportovní verze nejmenšího modelu nebyl raketovou vědou. Volkswagen Up! GTI připomíná zábavné hatchbacky z minulosti, které vznikly okořeněním standardního vozu použitím sportovních doplňků. V nejmenším GTI nenajdete pokročilé technologie, s jejichž pomocí by měl schopnosti na drcení rekordů na závodních tratích, protože raději upřednostňuje jednoduchost.

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Typických rysů Volkswagenů GTI si všimnete i po nasednutí do interiéru, protože Up! GTI si je vypůjčil od dospělejších bratrů. Látkový interiér s tartanovým vzorem dekoruje červené obložení palubní desky a jediným prvkem, který chybí oproti Golfu GTI, je hlavice řadicí páky ve tvaru golfového míčku. Mimo stylových doplňků Up! zaujme překvapivou prostorností, ale i když v současnosti je jedním z nejmenších aut na trhu, celkovými rozměry má blízko k původnímu Golfu GTI ze 70. let.

Přístrojovému štítu dominuje velký rychloměr s menším otáčkoměrem a palivoměrem po obou stranách. Up! GTI následuje nejmodernější trendy, protože je vybavený pouze omezeným infotainmentem, jehož funkce se rozšíří po připojení mobilního telefonu přes bluetooth. Zajímavostí Upu je i skutečnost, že možná je jedním z posledních aut, k jejichž nastartování stále potřebujete klíč zastrčený do spínací skříňky.

Nejmenší GTIčko pohání turbodmychadlem přeplňovaný zážehový tříválec 1.0 TSI s nejvyšším výkonem 115 koní při 5000 – 5550 ot./min. a točivým momentem 200 Nm při 2000 – 3500 ot./min. Malý tříválec se s pomocí odhodlaně sbírá z nízkých otáček a přes silné střední pásmo táhne až k omezovači za hranicí 6 000 ot./min., přičemž vydává návykový, avšak umělý zvukový projev. Zlověstné dunění volnoběhu se s rostoucími otáčkami mění na rozzuřený chraplavý řev. Up! GTI nemá sílu na trhání asfaltu, ale umí být opravdu svižný. Zrychlení na stovku zvládne za 8,8 sekundy a jezdí až 196 kilometrů v hodině.

I když je Volkswagen Up! GTI dostatečně rychlý na to, aby se s ním snadno porušovaly rychlostní limity, šestistupňová manuální převodovka by zasloužila o trochu kratší zpřevodování. Největším důvodem zábavnosti Upu GTI jsou ale malinké rozměry, se kterými se nemusíte bát ani na úzkých okreskách. Všude se s ním vejdete i ve svižném tempu a standardní jízdní pruhy jsou pro něj natolik široké, že si v nich můžete trénovat jízdní stopu, aniž byste ohrozili provoz v protisměru.

Up! GTI je s výborně naladěným podvozkem a pohonem předních kol bez samosvorného diferenciálu snadno čitelný a dobře ovladatelný, takže s ním dokáže jezdit rychle i méně zkušený řidič. S nízkou provozní hmotností lehce na jednou tunou je navíc snadno obratný. Podvozek s měkčím naladěním je i s relativně velkými sedmnáctipalcovými koly s nízkoprofilovými pneumatikami překvapivě komfortní a Up! GTI patří do úzké skupiny malých aut, která neznervózní na nerovnostech a neposkakují na nich.

Volkswagen Up! GTI nemá příliš velkou konkurenci a někomu se může zdát jako obyčejná stylovka do města. Největším negativem sportovního Upu je prodejní cena, která startuje na 412 900,- Kč za základní verzí s třídveřovou karoserií. Z pohledu nadšeného řidiče je Up! GTI zajímavým autem pro každodenní ježdění, které je ryzí a vrací se k dnes již neexistující zábavě v nízkých rychlostech. Během týdenního testování jsem si navíc uvědomil, že mi připomíná původní Mini Cooper, takže si při jízdě na okreskách můžete hrát třeba na loupež po Wolfsburgsku.

Mazda RX-7 FD3S: Můj rok s rotační legendou

Japonská sportovní legenda, jež přitahuje davy milovníků automobilové kultury ze země vycházejícího slunce. Fanoušek Luboš se rozhodl, že se s námi podělí o příběh svého bývalého exempláře, který po dobu jednoho roku vyplňoval parkovací místo u jeho domu.

Číst celé

Mercedes-Benz Blue Wonder: Chlouba Mercedesu s rychlostí až 170 km/h

Mercedes-Benz Blue Wonder vyvinul Rudolf Uhlenhaut, aby pomáhal továrnímu závodnímu týmu při rychlých přesunech mezi továrnou a závodními okruhy.

Číst celé

Lamborghini Marzal: Předzvěst italského rollsu

Prosklený prototyp Lamborghini byl předzvěstí luxusní Espady. Marcello Gandini konečně dostal volné ruce a navrhl dechberoucí futuristické auto.

Číst celé

Mik Kehl: Génius řídících jednotek působil i v Česku

O jeho osobním životě nevíme nic. Google je na něho téměř krátký a informace kusé. Jeho kariéra z něj ale dělá jednoho z nejlepších úpravců planety, legendu v oboru.

Číst celé

Rozhovor s Alešem Tillem: Českým mladým talentem ve světě virtuálních závodů

V československé komunitě milovníků herního simulátoru Gran Turismo je ani ne dva roky, nemá řidičák a studuje. Přesto je jedním z nejtalentovanějších jezdců s obrovským citem pro řízení. Vyzpovídali jsme nejrychlejšího borce závodního klubu GT Bros, působícího na virtuálním závodišti Gran Turismo Sport.

Číst celé

Zpětné kamery místo zrcátek: Jak se jezdí s revoluční technologií?

Audi e-tron zaujalo revolučním systémem zpětných kamer místo klasických zrcátek. Vyzkoušeli jsme, jak se s revoluční technologií jezdí.

Číst celé