Budoucnost Porsche 911 zachránil nadšený inženýr, který naštvaně maloval na zeď

Porsche 911 mělo na začátku 80. let definitivně skončit, ale naštvaný inženýr Peter Schutz dal vedení jasně najevo, že ikonické kupé prostě nesmí zemřít.

Existuje jen málo automobilů více ikonických než Porsche 911, které je téměř 60 let měřítkem všech sportovních vozů. Porsche 911 se poprvé představilo v roce 1963 a postupem několika evolucí se s původní koncepcí s motorem vzadu vyrábí až do současnosti. I když stuttgartská automobilka udělala z Porsche 911 jeden z nejlepších řidičských sportovních vozů všech dob, už po necelých dvou desetiletích zamýšlela, že definitivně ukončí jeho výrobu.

Porsche v roce 1980 zaznamenalo svou první finanční ztrátu v historii. Rychlý pokles prodejů byl následkem špatných reakcí amerických zákazníků na nejnovější modely značky. Dříve populární Porsche 911 se prodávalo téměř 20 let bez rozsáhlých změn a začalo vypadat staromódně. Americký trh byl velmi důležitý a vedení společnosti se rozhodlo, že zastaralý sportovní vůz odstraní z nabídky značky.

Nástupcem nejslavnějšího Porsche mělo stát osmiválcové kupé Porsche 928, ale výroba 911 nakonec pokračovala. Peter Schutz, který byl inženýrem Porsche a později prvním americkým výkonným ředitelem společnosti, nastoupil do Porsche v roce 1981 a zachránil budoucnost 911. V prvních týdnech v Porsche si všiml nízké morálky zaměstnanců, která byla způsobena naštváním z možného ukončení výroby 911.

Peter Schutz byl z rozhodnutí vedení společnosti nemile překvapen. Porsche 911 sice bylo technicky zastaralé, ale oproti konkurenčním modelů bylo temperamentní a mělo osobitý charakter. To bylo to, co na něm nadšenci zbožňovali. Schutz chtěl jednat a šel do kanceláře hlavního inženýra Porsche, kde viděl graf znázorňující časovou osu modelové řady Porsche. Nové Porsche 928 začínalo ve stejném bodě, kde končilo Porsche 911.

Schutz zvedl černou tužku ležící na stole a jedním tahem prodloužil křivku 911 z grafu ven na zeď. Když odložil tužku a odcházel ven ze dveří, otočil se na zaraženého inženýra a řekl: „Rozumíme si?“ Inženýr souhlasně přikývl a právě tím Schutz zachránil nejznámější model Porsche. Bylo to správné rozhodnutí, protože v roce 2017 bylo vyrobeno milionté Porsche 911 a stále se těší obrovskému zájmu zákazníků.

Peugeot 106 Rallye: Plecháče, muší váha, ale hlavně radost z řízení

Francouzský hothatch z devadesátých let je jasným důkazem, že i auto plechovými koly může vypadat skvěle.

Číst celé

Rolls-Royce Sweptail: Nejdražší britské auto všech dob

Na zakázku vyrobený Rolls-Royce Sweptail má odhadovanou hodnotu přes 13 milionů dolarů. To jej dělá nejdražším autem z Velké Británie.

Číst celé

Historie Golfu GTI. Co stálo za zrodem ikony?

Volkswagen Golf GTI se dlouhodobě těší oblibě zákazníků a je ideální kombinací auta na běžné i zábavné svezení. Znáte jeho dlouholetý příběh?

Číst celé

AVUS Berlin: Nejrychlejší závodní okruh a první dálnice na světě

Extrémně klopená zatáčka berlínského závodního okruhu AVUS je důležitou součástí historie motorsportu. Přečtěte si příběh legendárního okruhu, který zároveň byl první dálnicí na světě.

Číst celé

Rosso Corsa: Historie nejslavnější červené barvy v automobilovém průmyslu

Rosso Corsa je nejoblíbenějším odstínem laku u zákazníků Ferrari. Hlavním důvodem je dlouhá tradice v motorsportu.

Číst celé

Dan Gurney vyrazil proti nezdolným Jaguarům s Impalou. Rychle mu to zakázali

Stane se jen těžko, aby impala v divočině předstihla jaguára. Při automobilovém závodění v šedesátých letech se ale něco podobného vážně stalo.

Číst celé