Závod, v němž nováček Ayrton Senna porazil deset mistrů F1

Mercedes-Benz se na oslavu otevření nově zrekonstruovaného Nürburgringu v roce 1984 rozhodl uspořádat závod pro dvacet jezdců, mezi nimiž bylo deset šampiónů z Formule 1. Tehdy je do jednoho porazil téměř neznámý nováček Ayrton Senna.

Mercedes-Benz se rozhodl pozvat na významnou událost každého tehdy žijícího světového šampióna, aby si společně zazávodili v identických Mercedesech 190E 2.3-16. Pouze Juan Manuel Fangio, Jackie Stewart a Nelson Piquet zajímavou nabídku odmítli. Emmerson Fittipaldi a Mario Andretti byli naopak zaneprázdnění účastí ve vytrvalostním závodě Indy 500. I přesto se na startovní čáře vyrovnaného závodu potkali muži jako Stirling Moss, Jacques Laffite, James Hunt a budoucí šampión Alain Prost.

V jednom z Mercedesů dorazil na start i Brazilec Ayrton Senna, který byl pouhé tři závody před začátkem své kariéry ve Formuli 1. Ačkoliv se jednalo o dalšího z budoucích mistrů světa, jen málokdo tušil, jaké skutečné umění předvede.

Prost odstartoval z prvního místa, ale Senna jej stihl vytlačit z trati už na startu a následně se ujal vedení. Mezitím, co se všichni ostatní spíše bavili, Senna opravdu závodil se svou typickou intenzitou. Do cíle dorazil jako první s dvouvteřinovým náskokem nad Nikim Laudou na druhém místě. Na třetí pozici se umístil Carlos Reutemann, na čtvrté pak Keke Rosberg. Prost skončil až patnáctý.

Ačkoliv doopravdy závodilo jen několik ze všech zúčastněných jezdců, nikdo nepochyboval o tom, že je Ayrton Senna velký řidičský talent. Své řidičské schopnosti ukázal i o tři týdny později při slavné jízdě v Monaku, kde se umístil na druhém místě. Bohužel jeho návrat na Nürburgring v rámci Velké ceny tohoto roku nebyl tak úspěšný. Senna totiž způsobil kolizi hned v první zatáčce, při níž kromě sebe vyřadil i čtveřici dalších řidičů.

Život s Mazdou RX-8: Vstup do neznámých vod

Moji praktičtí přátelé si myslí, že je Mazda RX-8 nepraktický krám s nespolehlivým motorem. Když jsem přemýšlel, jakým autem nahradit svou Hondu Civic, rozhodl jsem se vykročit do neznámých vod. Říkali mi, abych to nedělal.

Číst celé

Katovna: Akci vám odmoderuje jen o malinko lépe než Libor Bouček

Katovna podruhé. Dnes tu máme krabici od bot ve verzi kupé, jednu horkou novinku a prý příjde i Leoš Mareš.

Číst celé

Toyota 2000 GT Convertible: Japonská kráska z bondovky

Toyota 2000GT se ukázala jako skvělé auto pro pátou bondovku, ale vysoký vzrůst Seana Conneryho si vyžádal vývoj otevřené verze Convertible.

Číst celé

Bizzarrini 5300 GT: Ital se srdcem z Corvetty

Dohodnout se s Enzem Ferrarim nebylo jednoduché. Po neshodách mu byl konkurencí nejen Ferruccio Lamborghini, ale i jeho bývalý inženýr Giotto Bizzarrini.

Číst celé

Motorsport jako součást DNA. Pět zapomenutých supersportů z devadesátek

Pětice supersportů z devadesátých let, které ve většině případů vznikly jako závodní speciály a následně byly přepracovány do civilní podoby.

Číst celé

JGTC/Super GT: Nejlepší okruhová série všech dob?

V nejprestižnějších japonských závodech jezdí nejrychlejší závodní auta ze všech s předobrazy v silničních modelech. Vozy evropských značek tu v nejrychlejší třídě vyhrály jen jednou.

Číst celé