Porsche Cayman S: Řekneme vám, kolik stojí provoz a servis

Zjistili jsme, kolik stojí provoz, údržba a velký servis sportovního kupé Porsche s motorem uprostřed z minulého desetiletí.

Nejslavnější sportovní kupé v historii Porsche je 911. Stuttgartská značka si vždy byla vědoma, že by se měla snažit zaujmout i méně bohaté fanoušky a zákazníky, kteří mohou toužit po levnějších modelech. Podobným způsobem v minulosti vznikly například typy 912, 924, 944 a Boxster. Dvoumístný roadster se stal vhodným řešením pro svobodná devadesátá léta a lidové kupé zmizelo z nabídky značky na několik let.

Boxster se těšil oblibě zákazníků, ale někteří z nich toužili po derivátu s pevnou střechou. Porsche vyslyšelo jejich volání a v roce 2005 představilo zcela nový Cayman S. Sportovní kupé vzniklo na platformě druhé generace Boxsteru (987) a sdílelo s ním většinu komponentů. Nejdůležitější změnou oproti Boxsteru bylo upravené nastavení podvozku, které umožnila tužší uzavřená karoserie.

Zatímco někteří novináři a veřejnost vtípkovali, že řidič Caymanu S vypadá jako „ten, co nemá na 911,“ cenově dostupnější model nebyl výrazně horší než nejslavnější vůz značky. Hlavním esem v rukávu Caymanu S bylo uložení motoru, který se nacházel uprostřed. Stejně jako v Boxsteru. Na okruhu Nürburgring – Nordschleife byl standardní Cayman S o pouhých 5 sekund pomalejší než základní 911 Carrera. Legendární trať zvládl obkroužit za 8 minut a 20 vteřin.

Dobrá pověst a obliba Porsche Cayman S nás inspirovala, abychom se obrátili na specialisty ze servisního centra Porška a vyzvěděli, jaké množství peněz si žádá jeho provozování a údržba. Vzorový vůz je model vyráběný v letech 2005 – 2008.

Motor

Porsche Cayman S poháněl atmosférický 3,4 litrový plochý šestiválec o výkonu 295 koní a točivém momentu 340 newtonmetrů. Konstrukce jednotky vycházela z 3,2 litrového šestiválce Boxsteru S, který byl upravený použitím hlav válců s variabilním ventilovým rozvodem VarioCam Plus z 3,8 litrového motoru 911 Carrera S. Motory Porsche jsou známé nejen svou specifickou konstrukcí, ale i spolehlivostí. Nejčastější servis si žádá běžné výměny vzduchového filtru za cenu 2 310 korun českých a výměnu motorového oleje s olejovým filtrem za 6 080 korun.

Při nahlédnutí do německé inzerce zjišťujeme, že pojízdný Cayman S lze pořídit už za částky od přibližně 450 000 korun. Občas se v nabídce může objevit i levnější exemplář, jehož cena je zapříčiněná poškozeným motorem. Jestliže se rozhodnete takové auto koupit, cena běžné celkové opravy začíná na 200 000 korun a může dále stoupat s dalšími poškozeními. Zbrusu nový motor ze skladů Porsche vychází na 530 000 korun.

Převodovka a spojka

Standardně montovanou převodovkou do Caymanu S byl šestistupňový manuál Getrag 466. Mechanická převodovka je odolná a jednoduchá, takže netrpí chronickými problémy. Výměna olejové náplně vychází na 2 890 korun. Případné pořízení zcela nové převodovky vychází na 302 000 korun. Cenu celkové opravy nelze odhadnout.

Dříve, než Porsche s modelovým rokem 2009 začalo montovat dvouspojkovou robotizovanou převodovku PDK (Porsche Doppelkupplungsgetriebe), byla součástí příplatkové výbavy pětistupňová automatická převodovka Tiptronic. Výměna olejové náplně vychází na 6 080 korun. Náklady na celkovou opravu pětistupňového automatu začínají na 50 000 korunách a repasovaná převodovka přímo od Porsche stojí 246 000 korun.

Podvozek a brzdy

S narůstajícím věkem a přibývajícími najetými kilometry se objeví nutnost výměny důležitých dílů podvozku. Pořízení nových originálních tlumičů a pružin na přední nápravu vychází na 32 740 korun. Sada stejných komponentů na zadní nápravu stojí 39 100 korun.

Pokud si majitelé Caymanu S užívají jeho schopností do sytosti, nevyhnou se ani výměně brzdových kotoučů a obložení. Přední brzdy stojí 24 350 korun, zadní brzdy stojí 20 940 korun.

Kola a pneumatiky

Rychlá sportovní jízda si vyžádá i pravidelné výměny pneumatik. Specialisté ze servisního centra Porška doporučují obouvat pneumatiky Michelin Pilot Sport PS2 (homologace N4) o rozměrech 235/40/18 vpředu a 265/40/18 vzadu. Zakoupení sady pneumatik vychází na 20 200 korun českých.

Pro případ, že majitelé zatouží po další sadě kol, například pro druhou sadu pneumatik určených na okruh, lidé z Poršky doporučují typ O.Z. Alleggerita HL 18″. Čtveřici kol lze pořídit za přibližně 60 000 korun.

Servisní prohlídka

Důležitou součástí pravidelné údržby Porsche Cayman S je pravidelná prohlídka po 60 000 kilometrů, tzv. „velká prohlídka“, za 16 880 korun českých.

Za materiály a údaje poskytnuté za účelem vzniku tohoto článku děkujeme servisnímu a prodejnímu centru Porška.

Kontroverzní BMW navržená Chrisem Banglem. Jsou krásná, nebo ošklivá?

Chris Bangle patří k nejkontroverznějším automobilovým designérům posledních desetiletí. V letech 1992 až 2009 působil v BMW Group a podílel se na vývoji nejvýraznějších bavoráků moderní historie.

Číst celé

Měření kompresí wankelu. Jak na to?

Chystáte se zakoupit auto poháněné rotačním motorem? Rozhodně nezapomeňte na změření kompresí jeho motoru dříve, než jej koupíte. Prozradíme vám, jak se to dělá.

Číst celé

Porsche 911 GT2 (993): Nekompromisní ovdovovač

Legendární Porsche 911 GT2 (993) je vyhledávaným autem nadšenci i sběrateli vozů značky Porsche. Vzniklo jako závodní speciál, ale úspěšná homologace si vyžádala výrobu silniční verze.

Číst celé

Bugatti Veyron 16.4: Nejdůležitější auto prvního desetiletí 21. století

Hypersport, nebo luxusní cestovní kupé? Dlouhou dobu si zákazníci museli vybrat, ale až Bugatti Veyron 16.4 nabídlo dokonalý kompromis obojího.

Číst celé

Toyota 2000 GT: Nissanu nebyla dost dobrá, Toyotě ano

Celý svět Toyotu vnímal jako nudnou značku, která vyráběla praktická auta. V roce 1965 se to však změnilo a Toyota všem vytřela zrak fantastickým sportovním kupé.

Číst celé

Ford Mustang BOSS 429: Závodní osmiválec málem žral tenisové míčky

Extrémní Mustang BOSS 429 vznikl, aby ukončil nadvládu Chrysleru v NASCAR a obsadil stupně vítězů. Na krátkou chvíli se mu to opravdu povedlo.

Číst celé