Okruhové poprvé, aneb jak na první trackday

Přemýšlíte o tom, co potřebujete vědět k první návštěvě okruhu? Pomůžeme vám.

Rychlá jízda je lákavým adrenalinem, ale může být opravdu složitou na zvládnutí a s neustále rostoucím silničním provozem se stává opravdu nebezpečnou zábavou. Hlavní tahy s kvalitním povrchem jsou plné aut a zapadlé okresky v posledních letech lákají cyklisty a turisty k výletům. Přestože se rychlé ježdění mezi běžnými lidmi může zdát jako frajeřina, rozumný člověk ví, že nejsnazší cestou k poznání limitu auta je okruh. A že jste na něm nikdy nebyli ani na sedadle spolujezdce? Rozhodli jsme se sepsat pár tipů, jenž by vám pomůžou k vašemu „poprvé“.

Vyberte si vhodný okruh

Technické tratě jsou z řidičského hlediska opravdu lákavé, ale na seznamování se s okruhovým jezděním nejsou vhodné. Přestože můžete mít najeté tisíce hodin na slavném Nordschleife v některém z dostupných simulátorů, skutečnost je ale jiná a může přinést hořké zklamání. Naštěstí většina okruhů v České republice nabízí dostatek prostoru pro zvládnutí běžných začátečnických chyb. Je tedy už jen na vás, zda se vydáte na Sosnovou, nebo třeba do Mostu. Záleží i na tom, zda bude vašemu autu více sedět menší techničtější okruh, avšak s dostatkem prostoru kolem, či větší rychlejší trať.

Připravte své auto

A tím nemyslíme, abyste jej jen natankovali. I v méně zkušených rukách může být na automobilovou techniku vyvinuto slušné zatížení. Pro bezpečí vaše i vašeho okolí je důležité, aby nedošlo k podcenění přípravy. Veřejné okruhové dny se nerovnají vesnickým srandazávodům, na něž každý přijede s něčím, co našel ve stodole pod hromadou haraburdí. Zkontrolujte provozní kapaliny, pneumatiky a brzdové obložení. Když bude vše ok, můžete s určitou jistotou vyrazit na okruh. Po skončení každého kroužení nezapomeňte auto klidnou jízdou chladit. Při případném náhlém zastavení po vysokém zatížení by mohlo dojít k poškození důležitých součástí, mezi něž patří například brzdový systém, jehož kotouče se zkroutí.

Připravte sebe

Nebudeme vás nutit, abyste týden před okruhovým dnem drželi dietu, ale jistá fáze přípravy se hodí. Doporučujeme noc před okruhovým ježděním vynechat tradiční obrážení barů a dopřát si kvalitního spánku. Udržení pozornosti může zamezit případným kritickým situacím. A samozřejmě doma nezapomeňte helmu (i v uzavřeném autě se při případné nehodě hodí) a další vhodné bezpečností prvky. Zdraví máme jen jedno.

Respektujte a dodržujte pravidla

Nezaspěte a dorazte na okruh včas. Nejen, že stihnete briefing plný cenných informací, ale dostanete příležitost vyzvědět rady a tipy od zkušených mazáků. Samozřejmě nezapomínejte, že veřejný okruhový den není pořádaný kvůli závodění. Předjíždí se zásadně zleva, nedovoluje se agresivní předjíždění „na brzdách“ při vjíždění do oblouku a nezapomínejte sledovat zpětná zrcátka. Výrazně rychlejší auta nechte bezpečně předjet, snížíte tím případné nebezpečí později.

Součástí pravidel je i sledování barevných vlajek traťových maršálů, které upozorňují na dění na trati před vámi. Není od cesty si na závěr vysvětlit jejich význam:

Žlutá – Nebezpečí vpředu. Přikazuje zpomalení na poloviční rychlost a zakazuje jakékoliv předjíždění do chvíle, kdy dojde k minutí incidentu na trati. Následuje zelená vlajka, jenž dovoluje navrácení do původního tempa.

Červená – Nebezpečí vpředu. Přikazuje zpomalení na poloviční rychlost a zakazuje jakékoliv předjíždění, tentokrát platí pro celý okruh a zároveň nakazuje okamžité vrácení do pitlane.

Černá – Co nejdříve se vraťte do pitlane a hlaste se u organizátorů okruhového dne. Upozorňuje na případný problém s vaším autem, případně si s vámi chtějí pořadatelé promluvit o vašem ježdění, pravděpodobně špatném a nebezpečném.

Žlutočervená pruhovaná – Kluzký povrch, na trati se nachází olej či jiná provozní kapalina.

Modrá – Předjížděcí vlajka. Za vámi jede značně rychlejší auto, na příští rovince mu vykliďte cestu a nechte jej bezpečně předjet.

Kostkovaná – Konec stintu. Zpomalte a snažte se využít zbylou vzdálenost do pitlane k co nejlepšímu ochlazení auta.

Tucker 48 prý neuměl couvat. Byla to lež

Falešné zprávy se šířily světem dávno před příchodem internetu. Jedna z lidových legend dokonce tvrdila, že revoluční Tucker 48 neuměl couvat. To však bylo daleko od pravdy.

Číst celé

Tajemství 10 muscle cars. Co jste o nich nevěděli?

Deset skvělých sportovních vozů podle amerických měřítek a zajímavosti, které se skrývají v jejich příbězích.

Číst celé

Maserati 3500 GT: Zachránce Maserati před možným krachem v 50. letech

Obyčejnější sériově vyráběné luxusní kupé 3500 GT bylo poslední nadějí Maserati, aby uniklo hrozícímu bankrotu. Nejenže se plán i přes počáteční nejistotu nakonec zdařil, ale zároveň do Itálie přinesl zajímavé prvenství.

Číst celé

Rosso Corsa: Historie nejslavnější červené barvy v automobilovém průmyslu

Rosso Corsa je nejoblíbenějším odstínem laku u zákazníků Ferrari. Hlavním důvodem je dlouhá tradice v motorsportu.

Číst celé

Nissan 200 SX S14 díl 1.: Čtyři roky s dvoukilem

Kupovat japonské auto v Německu je dobrý nápad, ale nejde udělat kšeft, když jde Turek na oběd.

Číst celé

TOP 5 nadupaných pickupů s DNA muscle cars

Ručička rychloměru se pohybuje ve vysokých hodnotách a korba je přitom naložená běžným nákladem. Asi takto bychom mohli jednoduše popsat pět nadupaných pickupů z Ameriky.

Číst celé