První poválečný závod na Bathurstu v roce 1946. Podívejte se na unikátní záznam

Austrálie se po válce vracela do normálního života, k čemuž patřilo i automobilové závodění. Podívejte se na unikátní záběry z prvního závodu na slavném okruhu Mount Panorama.

Závody na okruhu Mount Panorama v Bathurstu v Novém Jižním Walesu v Austrálii jsou celosvětově proslulé jako jedny z nejlepších Závodů na jižní polokouli.

Samotný okruh se v průběhu desetiletí změnil, ale stále se skládá z veřejných silnic, které vedou po straně hory Panorama a poté vedou dolů napříč úpatími, než se vydávají zpět nahoru. Dnes je samotný okruh dlouhý 6 213 metrů a vyznačuje se kombinací širokých otevřených silnic a úzkých klikatých úseků s odkrytými skalními stěnami. Okruh je jedinečnou výzvou, která každoročně přitahuje některé z nejlepších řidičských talentů na planetě.

1946 New South Wales Grand Prix byl první silniční závod, který se konal v Austrálii po skončení druhé světové války. Podobně jako sousední Nový Zéland, Austrálie statečně bojovala na tichomořských, severoafrických a evropských bojištích.

Závod v roce 1946 na okruhu Mount Panorama oslavoval pomalý návrat k normálnímu životu a startovní listina zahrnovala závodníky z celého světa, kteří se zúčastnili v upravených MG, Austinech 7 a dalších speciálních závodních vozech. Do závodu startovaly i dnes neznámé vozy jako Alfa Romeo Ford, Bugatti Ford S/C, Lycoming Special a tajemný Willys Jeep Monoposto. Vítězem se stal Alf Najar za volantem MG TB Monoposto.

Ze závodu se dochoval záznam natočený domácím filmařem na jednoduchou osmimilimetrovou kameru. Ačkoli nemá žádný doprovodný zvuk, stále nabízí neuvěřitelný vhled do historie automobilových závodů v Austrálii.

Nová auta vhodná pro bankovní loupež

Vybrali jsme šest nových rychlých aut, která mohou být vhodnou volbou bankovních lupičů, aby úspěšně provedli svou práci.

Číst celé

Odložený Renault 16 ze stodoly. Vytáhli jsme ho ven a odhalujeme jeho příběh

Renault 16 je považovaný za zakladatele hatchbacků a patřil k těm lepším autům, která jste si mohli koupit v Tuzexu. Exemplář ve vínovém odstínu ze vzorníku Jawa ale nebyl zakoupený v Československu, a přestože stál 25 let ve stodole, pořád je v rukou majitele, který si jej pořídil na konci šedesátých let v Německu.

Číst celé

Koenig Ferrari Testarossa: Twin-turbo o 1 000 koních a možnost Spideru

Legendární Koenig Specials začali upravovat Ferrari Testarossa krátce po uvedení na trh. S dvojitým přeplňováním vyvinula až 1 000 koní a mohla být i bez střechy.

Číst celé

Nárazové zkoušky Mercedesů z 60. let. Auta létala vzduchem

Němečtí inženýři si zakládají na bezpečnosti automobilů už více než padesát let. Nové Mercedesy procházely náročnými zkouškami už v polovině šedesátých let.

Číst celé

Ferrari 512 S Modulo: Futuristický koncept z galaxie Pininfarina

Fascinující Ferrari 512 S Modulo bylo posledním futuristickým konceptem Ferrari na podvozku závodního vozu od Pininfariny.

Číst celé

Skoro jako Nuvolari: Jaguar E-Type předjel Ferrari 250 GT Breadvan dlouhým driftem

Rob Huff se v Jaguaru E-Type hnal za vzácným Ferrari 250 GT Breadvan a svým rozevlátým řidičským stylem připomínal umění Tazia Nuvolariho.

Číst celé