Nissan GT-R, část třetí: ATTESA a převodovka

V našem pětidílném seriálu se věnujeme konstrukci Nissanu GT-R R35. Kolem tohoto vozu koluje spousta mýtů a polopravd. Podrobných informací v českém jazyce také příliš nenajdete. Tak jen do toho!

Ve třetím díle seriálu se věnujeme nejzajímavější části konstrukce Nissanu GT-R, kterou je uspořádání hnacího ústrojí transaxle v kombinaci s pohonem všech kol. Konstruktéři jej zvolili z důvodu lepšího rozložení hmotnosti mezi přední a zadní nápravu. V tomto případě bylo dosaženo poměru 53:47 procentům.

Uspořádání poháněcího ústrojí se skládá z motoru VR38DETT, dvouspojkové převodovky BorgWarner GR6Z30A, mezinápravové rozvodovky pohonu všech kol ATTESA E-TS, přední a zadní rozvodovky a dvou hnacích hřídelů, z nichž ten hlavní je vyroben z uhlíkových vláken. Rozmístění jednotlivých částí lze dobře vidět na přiloženém obrázku. Mezinápravová rozvodovka je uložena ve skříni převodovky. Přední a zadní rozvodovka není na obrázku označena. Přední rozvodovka využívá standardního otevřeného kuželového diferenciálu, součástí zadní rozvodovky je samosvorný diferenciál s třecí spojkou typu 1.5-way. 

Pohon všech kol je tvořen systémem ATTESA E-TS (Advanced Total Traction Engineering System for All-Terrain Electronic Torque Split), jenž se objevil už v předchozích generacích GT-R, kterými byly BNR32, BCNR33 a BNR34. Tento systém využívá viskózní lamelové spojky, místo standardní rozvodovky s ozubeným soukolím, která v případě potřeby k pohonu zadních kol připojuje i ta přední. To vše je závislé na údajích ze snímačů, ke kterým patří čtyři snímače ABS na jednotlivých kolech, tříosý snímač přetížení ve středu vozidla a snímače otáček motoru a převodovky. Veškeré tyto údaje jsou vyhodnocovány 1000x za vteřinu řídící jednotkou systému.

Řídící jednotka pohonu dokáže s nasbíranými informacemi pracovat tak, aby GT-R v reálném čase přeneslo na vozovku maximální možný točivý moment. Ten je mezi přední a zadní kola rozdělován v poměrech od 2:98 do 50:50 procentům v závislosti na jízdních podmínkách.

Dvouspojkovou převodovku vyvinula společnost BorgWarner ve spolupráci s dodavatelem Nissanu, společností Aichi Machine Industry. Výsledkem této spolupráce je dvouspojková skříň s mokrými spojkami o celkové hmotnosti 117 kilogramů, jenž umí přenést točivý moment až 810 Nm. Systém je schopný měnit rychlostní stupně za přibližně 150 milisekund. 

Ve čtvrtém díle našeho seriálu vám představíme podvozek šesté generace GT-R.

Bugatti Type 29/30: Zapomenutý první řadový osmiválec z Molsheimu

Ettore Bugatti se ve 20. letech proslavil závodním Bugatti Type 35, jehož předchůdcem byl neméně důležitý vůz Type 29/30, který poháněl první osmiválec značky.

Číst celé

La Voiture Noire: Je čtvrtý Atlantic nenávratně ztracen?

Bugatti vyrobilo pouze čtyři exempláře Type 57 SC Atlantic, kvůli čemuž se dnes jedná o extrémně vzácná auta. Jeden z nich, známý jako La Voiture Noire, však stále chybí.

Číst celé

Prozradíme vám rozdíl mezi boxerem a plochým motorem

Ferrari v sedmdesátých letech označilo jeden ze svých motorů jako boxer, ale ve skutečnosti lhalo světu. Jaká je skutečná pravda ukrytá v útrobách typu Berlinetta Boxer?

Číst celé

LEGENDY – Motoristická slavnost už tento víkend

Je ostuda, že jako zakladatel Temple of Speed jsem byl loni na Legendách poprvé. Je ale jisté, že žádný další ročník už si ujít nenechám a stejně tak byste jej neměli vynechat ani vy.

Číst celé

Stylová reklama na Audi RS2 Avant byla natočena po 25 letech

Audi RS2 Avant slaví 25. výročí od svého vzniku v zábavné televizní reklamě, která byla natočena až dnes.

Číst celé

Porsche 911 Carrera S: Nejlepší dostupná 911 pro opravdové řidiče

Točivý atmosférický šestiválec, manuální převodovka, pohon zadních kol a hydraulický posilovač řízení. Carrera S generace 997 je přesně takovou rozumně dostupnou 911, jakou potřebujete.

Číst celé