Bandama Rally 1972: Závod, který nikdo nedokončil

Ačkoli má téměř každá rally svého vítěze, v historii motorsportu se objevil jeden podnik, v němž neuspěl žádný z účastníků.

Mnozí fanoušci motoristického sportu považují za vrcholnou éru závodů rally šedesátá a sedmdesátá léta minulého století. Závodníci, kteří pocházeli z různých společenských vrstev, usedali za volanty upravených aut a závodili na kilometrech cest vedoucích přes hory, pouště a džungle. Oproti dnešním dnům byla auta blíže svým produkčním předlohám, a jelikož samotné závody nebyly tolik popularizovány, byly dostupnější opravdovým nadšencům hledajícím vzrušení.

Jedním z nejnáročnějších podniků dané doby byl East African Safari Rally, který byl oficiálně pojmenován Coronation Safari Rally a konal se v letech 1953 až 1959. Soutěžící závodili na tisících kilometrů drsného a nevyzpytatelného území v Africe, jenž bylo náročné nejen pro řidiče, ale i pro jejich auta. Z dodnes neznámých důvodů se francouzský fanoušek v druhé polovině šedesátých let rozhodl uspořádat závod, jenž byl mnohem náročnější a pojmenoval jej Bandama Rally. První ročník se konal v prosinci 1969.

Na papíře byla Bandama Rally velmi podobná východoafrické Safari Rally. Jezdci se utkali tisících kilometrů v odlehlém terénu planety, ale skutečné podmínky byly značně náročnější. Závod byl odstartován v Pobřeží slonoviny v období dešťů, v němž se cesty okamžitě proměnily na nekonečný pás kaluží a bláta. Náročný podnik se stal okamžitě populární a přitahoval velké množství odvážných jezdců. Nejvíce se do historie zapsal ročník 1972, který nedokázal dokončit nikdo z přihlášených.

Start se konal 28. prosince v Abidjan, hlavním městě Pobřeží slonoviny, a do závodu bylo přihlášeno přibližně 45 různých aut. Startovní listina obsahovala například Peugeot 304, dvojici Peugeotů 504 Coupe, BMW 2002 tii, Opel GT, Porsche 911 S či dva Datsuny 1600 SSS. První část etap se skládala ze smyčky dlouhé 600 kilometrů, která začínala a končila v hlavním městě. Závodníci se snažili držet průměrnou rychlost okolo 100 kilometrů v hodině, ale kvůli špatné viditelnosti, způsobené hustým prachem, k prvnímu kontrolnímu bodu v Abengourou dorazilo včas pouhých 9 vozů.

Druhá rychlostní zkouška startovala v Abengourou a vedla do Aboissa, malého města poblíž hranice Pobřeží slonoviny s Ghanou. Cesty se postupně zužovaly a vzhledem k tomu, že se většina závodů konala pod rouškou tmy, se většina závodníků potýkala s nehodami či technickými poruchami. To způsobilo, že žádný z nich nedojel do dalšího kontrolního bodu včas.

Nejméně 18 závodních týmů opustilo závod dříve, než na začátku třetí etapy, jenž vedla z Abidjanu do Bouaké. Povrch zvolených cest byl mnohem horší, což mělo obrovský vliv na vozy zúčastněných. Ačkoli byly závady motorů vzácné, velmi utrpěly podvozkové komponenty. Do čtvrté etapy z Bouaké do Duékoué tak nastoupilo pouze jedenáct týmů.

Podmínky na trati se ale nelepšily a dále likvidovaly komponenty jednotlivých aut. Citroën DS málem zůstal stát na krajnici, ale včasnou a rychlou opravou posádky dojel do kontrolního bodu bez funkčního podvozku. Velká část konkurentů neměla tolik štěstí. Buď museli odstoupit, nebo byli diskvalifikováni kvůli pozdnímu příjezdu.

V páté etapě startovalo už jen pár závodníků, jenž se utkali na cestách mezi kontrolními body v Duékoué a Daloa. Shekhar Mehta byl na prvním místě až do chvíle, kdy jeho Datsun 1600 SSS uvízl v hlubokém blátě. Tony Fall s Peugeotem 504 Coupe zastavil, aby pomohl vyprostit Mehtův vůz z bláta a následně oba jeli bok po boku několik kilometrů, kdyby se některý z nich dostal do dalších problémů. V tomto okamžiku byli jedinými zbývajícími závodníky v Bandama Rally 1972. Oba seděli za volanty svých vozů dlouhých 28 hodin.

Poslední hřebík do rakve celého podniku přišel, když začala prudká bouře, při níž bylo složité pokračovat dále. Mehta se rozhodl počkat a využít čas k rychlému spánku, ale probudil se o dvě hodiny později a byl diskvalifikován. Fall naopak zkusil pokračovat dál, ale když přijel do kontrolního bodu, nenašel žádné organizátory. Ti odešli domů, protože se domnívali, že závod buď vzdal, nebo se ztratil. Následně byl diskvalifikován. Oběma závodníkům do cíle stále chybělo více než 1 000 kilometrů.

Pořadatelé následně diskutovali, zda by měli Tonyho Falla vyhlásit vítězem, ale nakonec se rozhodli zrušit celý závod. Bandama Rally 1972 tedy nikdo nevyhrál a ušetřené peníze za výhru byly utracené v následujícím ročníku.

Aston Martin DB6: Následovník DB5 z Newport Pagnell

Ikonický Aston Martin DB5 byl zdařilým luxusním grand tourerem. Vedení značky se tedy rozhodlo, že by měl být následovník jen jeho vylepšenou verzí.

Číst celé

Hvězdy z Paříže roku 1998. Co se představilo před 20 lety?

Nejžhavější novinky autosalonu v Paříži, které se představily veřejnosti před dvaceti lety. Pamatujete si, když byla tato auta nová?

Číst celé

Jirkovo auto roku 2017: Auto úplně každého roku

Píšu volbu nejlepšího auta roku 2017 jako třetí v pořadí, svého vítěze už popsal Honza a také Lukáš. Spoiler alert: Představím své favority odspodu, vítěze tedy najdete na konci.

Číst celé

Rolls-Royce Phantom I: Dostatečný výkon a maximální luxus

Luxusní Rolls-Royce Phantom I, oficiálně pojmenovaný „40/50 New Phantom“, byl nástupcem typu Silver Ghost a nahradil ventily na boku válců modernějším rozvodem OHV.

Číst celé

Aston Martin DB4 GT Bertone Jet: Unikátní GT představené ve stínu Jaguaru E-Type

Aston Martin DB4 GT Bertone Jet se představil na autosalonu v Ženevě v roce 1961, ale i se zakázkovým designem nezaujal více než Jaguar E-Type.

Číst celé

Plazící se lowridery oslavovaly svobodu a zviditelňovaly menšinu

Stylová nepřehlédnutelná auta, která jsou doplněna hip hopem nesoucím se z výkonných audiosoustav. Lowridery vznikly v hispánské menšině, aby její členové mohli sdílet svou svobodu a upozornit americké obyvatelstvo voláním “jsme tady!”. Z jednoduché myšlenky se postupem let stal jeden z nejlépe vypadajících tuningových směrů na poli amerických aut.

Číst celé