DAF 55 Siluro: Elegantní kupé, ve kterém bydlela zvířátka

Vytříbený koncept z rukou slavného návrháře měl ukázat nejnovější designové trendy šedesátých let. Po náhlém úmrtí svého tvůrce ale skončil na zahradě, kde sloužil jako přístřešek pro různá zvířata.

Italský návrhář Giovanni Michelotti často pracoval jako nezávislý stylista a navrhl mnoho slavných automobilů značek Alfa Romeo, BMW, Ferrari, Maserati a dalších. Kromě automobilek vyrábějících okázalá auta ale spolupracoval i s obyčejnějšími výrobci, k nimž patří nizozemská společnost DAF, která se v našich končinách proslavila výrobou nákladních vozidel.

Giovanni Michelotti navrhl řadu zajímavých konceptů, ale Siluro založené na osobním automobilu DAF 55 patří k těm méně známým. Uhlazený prototyp DAF 55 Siluro se poprvé ukázal veřejnosti na autosalonu v Ženevě v roce 1968, ale poté na dlouhou dobu zmizel a podruhé se ukázal až na výstavě AutoRAI v Amsterdamu v roce 2005. Siluro, jehož jméno lze přeložit z italštiny jako „torpédo“, sloužilo jako památník Giovanni Michelottiho na zahradě jeho syna, který jej zdědil v roce 1980.

Michelotti před zahájením prací na přípravách konceptu Siluro pracoval jako konzultant designérů společnosti DAF, kterým pomohl navrhnout silniční vozy DAF 44 a DAF 55. Tyto modely upadly v zapomnění, protože jediným významným prvkem obou malých sedanů byla variabilně proměnná automatická převodovka, která vozům umožňovala jezdit vpřed i vzad stejnou rychlostí. Ačkoli dnes jsou osobní vozy DAF zapomenuté, ve své době se staly úspěšné v motoristickém sportu.

Nejúspěšnější ze sportovních modelů automobilky DAF byl typ 55 Coupe, který posloužil jako základ pro vývoj konceptu Siluro. Siluro bylo pouhým designovým cvičením, jehož pomocí chtěl Michelotti ukázat nejnovější trendy. Krátce po představení na ženevském autosalonu se prototyp vrátil do Itálie, kde jej Michelotti udržoval až do své smrti v roce 1980. V následujících letech se stav prototypu rychle zhoršoval, protože byl zaparkovaný na zahradě Michelottiho syna, kde sloužil jako úkryt pro místní zvířata.

O záchranu konceptu se zasloužilo tovární muzeum značky DAF, které jej vystopovalo, odkoupilo a převezlo do Nizozemska. Výroba osobních automobilů DAF skončila před mnoha lety a unikátní prototyp si vyžádal náročnou renovaci, kterou podpořilo několik velkorysých sponzorů. I přesto nebyl návrat do původního stavu lehkým úkolem. Holandský debut v roce 2005 ale ukázal, že za to vynaložené úsilí stálo.

Formule Renault 2.0: Juniorský monopost je brutální řidičský zážitek

Usednout do kokpitu závodní formule je dětským snem nejednoho kluka, kterému koluje benzin v žilách. Teď se konečně vyplnil i mně!

Číst celé

Honda S2000: Vysokootáčková nirvána bez střechy

Honda S2000 patří k nejpovedenějším autům, jaká kdy přišla z Japonska. Spolu s Mazdou MX-5 tvoří dvojici roadsterů, jenž slouží jako měřítka své kategorie.

Číst celé

Mercedes-Benz O317: Historie ikonických transportérů ve službách Porsche

Trojici transportérů Mercedes-Benz O317 zkonstruoval stuttgartský Robert Schenk na přání továrního týmu Porsche, které s nimi dělalo parádu za závodech.

Číst celé

Porsche 989: Panamera konce osmdesátých let

Čtyřdveřové luxusní Porsche se mělo stát zajímavou alternativou kupé 928. Razantní pokles zájmu o osmiválcové GT však předznamenal předčasné ukončení jeho vývoje.

Číst celé

BMW 700: Malý model zachránil BMW před bankrotem a odstartoval novou éru

BMW se v druhé polovině padesátých let ocitlo na pokraji bankrotu, z něhož mu už na začátku šedesátých let pomohl lidově zacílený dvoudveřový model s motorem umístěným vzadu. BMW 700 stálo na začátku nové úspěšné budoucnosti značky.

Číst celé

Pagani Zonda: Příběh evoluce mistrovského díla Horacia Paganiho

Splněný sen Horacia Paganiho, nadaného inženýra z Argentiny, okouzlil celý svět. Pagani Zonda přeneslo krásu žen do světa rychlých aut.

Číst celé