Honda e Advance: Retrofuturismus s obývákem a nejmodernějšími technologiemi

Elektrická Honda e je retrofuturismus s nejmodernějšími technologiemi a interiérem připomínajícím obývák. A zahrajete si na ní Forzu.

V roce 2017 představila Honda na autosalonu ve Frankfurtu koncept městského elektromobilu Honda Urban EV se stylovým retro designem. Japonská automobilka pokračovala ve vývoji a na autosalonu v Ženevě v roce 2019 ukázala pokročilejší fázi vývoje nového modelu s názvem E Prototype. V tu chvíli už Honda začala odkrývat první technické informace spolu se zajímavostí, že malý elektromobil vyvíjí na nové platformě s pohonem zadních kol, aby řidičům poskytl sportovní jízdní vlastnosti.

Finální produkční verze Hondy e se představila o několik měsíců později na autosalonu ve Frankfurtu a příliš se neliší od předchozích konceptů. S futuristickým designem vypadá jako z vesmíru a zaujme roztomilými okouzlujícími tvary. Designéři z Japonska navrhli osobitou moderní karoserii s velmi podobným vzhledem přední a zadní části. Ečko je elektrický hatchback, ale kdyby se vyrábělo jako kupé nebo sedan, museli byste správně určit, kterým směrem má jezdit dopředu.

Honda e přitahuje pozornost nezvyklým vzhledem a lidi na ní reagují úsměvem i překvapeným výrazem. S takhle kouzelným městským elektromobilem nebo běžným autem se v českém provozu běžně nesetkáte. Kosmický dojem vytváří i absence konvenčních zpětných zrcátek, která jsou nahrazena malými kamerami. I když Honda e působí jako auto z budoucnosti, ve skutečnosti je ohlédnutím do historie automobilky. Styling se inspiroval první generací Civicu ze 70. let a ještě staršími modely N360 a N600.

I když se ečko chlubí nadčasovým exteriérem, v interiéru je futuristických prvků absolutní minimum. Koncept interiéru je s oblibou přirovnáván k obývacímu pokoji a celkový dojem je opravdu útulný. Měkká sedadla s látkovým čalouněním připomínají pohovku, imitace dřeva na palubní desce vypadá jako konferenční stolek a nechybí ani „dřevěný stoleček“ s tlačítkovým voličem jízdních režimů uprostřed. Zbytek interiéru tvoří textilní čalounění výplní dveří a černé plasty. Nepochybně zaujme i dvouramenný volant a široký panel displejů pod čelním sklem, který neslouží k řízení světa, nýbrž k celkovému ovládání vozu.

Na okrajích palubní desky se nachází displeje zpětných kamer a mezi nimi jsou obrazovky přístrojového štítu a infotainmentu. Základem multimédií je operační systém Android a virtuální prostředí připomíná chytrý telefon. Můžete v něm přesunout navigaci z obrazovky řidiče na obrazovku spolujezdce, sledovat vyobrazení funkce elektrického pohonu nebo si připojit herní konzoli pomocí konektoru HDMI a 230V zásuvky a zajezdit si ve Forze Horizon, nebo Gran Turismu.

Hraní závodních her za volantem auta může vypadat jako zbytečnost, ale je to jedna z možností, jak si zkrátit čas při čekání na nabíječce. Zároveň vám ečko umožňuje bezproblémové nabíjení notebooku běžnou nabíječkou, takže si z něj můžete udělat pojízdnou kancelář. Kompaktní vnější rozměry totiž neznamenají málo prostorný interiér. V Hondě e je překvapivě dost místa, když opomenu menší zavazadlový prostor.

Technika Hondy e se skládá ze vzadu umístěného synchronního elektromotoru s permanentními magnety, automatické redukční převodovky s jedinou rychlostí a lithium-iontového akumulátoru s kapacitou 35,5 kWh. Ečko je vybaveno menším akumulátorem než konkurenční Peugeot e-208 s kapacitou 50 kWh, ale na poměry městských elektromobilů netrpí až tak velkou nadváhou. Pohotovostní hmotnost je přijatelných 1 542 kilogramů.

Elektromotor silnější verze Advance vyvine nejvyšší výkon 154 koní a točivý moment 315 newtonmetrů. Zrychlení ečka není tak silné jako u jiných elektromobilů, ale díky maximálnímu točivému momentu od nulových otáček s ním budete rychlejší než většina aut v okolním provozu. Ani v Hondě nechybí rekuperace elektrické energie, jejíž síla se nastavuje pádly pod volantem, volitelná funkce Single Pedal Control, s jejíž pomocí zrychlujete a brzdíte pouze plynovým pedálem. Brzdění při uvolnění plynu obstarává velmi silná rekuperace.

Sportovní jízdní vlastnosti nejsou pouze výmyslem marketingového oddělení automobilky. S komfortním poddajným podvozkem a rozložením hmotnosti 50:50 se ochotně vrhá do zatáček i ve vyšších rychlostech a je zcela neutrální a čitelná. Ani sedmnáctipalcová kola nejsou na tak malém autě nepříjemná a zavěšení typu MacPherson s komponenty z kovaného hliníku snadno zvládá i typicky české rozbité okresky, ale záď má občasnou tendenci odskakovat na nerovnostech.

U elektromobilů je pohon zadních kol příjemnější volbou než pohon předních kol, protože při akceleraci netahají za ruce a neprotáčí pneumatiky. Koncepce zadokolky v elektromobilu ale neznamená, že budete každou zatáčku projíždět dveřmi napřed. Jízdní stabilizace nedovoluje úplné vypnutí, jen omezení, a neustále hlídá a čeká na kritické situace, aby mohla zasáhnout.

Když ale trochu zaprší, z Hondy e se stává návykově zábavné auto. I s plně zapnutou stabilizací stačí v zatáčce nakopnout plyn, aby hodila zadkem. Záď vybočuje se slušným zrychlením, takže při prvních pokusech o driftování máte pocit, že se musíte zákonitě přetočit, ale jakmile se naučíte dávkovat plyn, o úsměvy za volantem není nouze. Lehce driftující elektrický hatchback nepochybně překvapí nejednoho řidiče za ním.

Elektrická Honda jezdí skvěle a na kluzkém povrchu je skvělá, ale bohužel není dokonalá. Největším problémem malé elektrické Hondy je asi nejdůležitější vlastnost, která nás zajímá při výběru elektromobilu – reálný dojezd. Oficiálně udávaný maximální dojezd verze Advance je 220 kilometrů podle WLTP, ale ve skutečnosti s plně nabitým akumulátorem ukázala nejvyšší dojezd 160 kilometrů s vypnutou klimatizací a 149 kilometrů s klimatizací zapnutou. Velmi ekonomickou jízdou se lze přiblížit až 180 kilometrům.

Honda e je ryze městský elektromobil, se kterým vyrazíte na výlet na venkov jen minimálně. Zábava za volantem si vybírá daň vyšší spotřebou elektrické energie a každou svižnější jízdu okamžitě poznáte na ukazateli stavu nabití akumulátoru. Problémem Hondy e ale není malá baterie, nýbrž vysoká spotřeba energie. Tabulkových 17,8 kWh na 100 kilometrů je více než u většiny konkurenčních elektromobilů a reálná spotřeba v podzimních teplotách se pohybuje okolo 20,5 kWh.

Nabíjení z domácí zásuvky je spíše nouzovým řešením a nejlepší volbou jsou rychlonabíječky o výkonu 50 kWh. Veřejné nabíječky umí jen okolo 40 kWh, ale i s nimi zvládnete nabít akumulátor z deseti na 80% za zhruba půl hodiny. Na plný stav nabijete akumulátor za necelou hodinu. Střídavým proudem lze nabíjet výkonem 6,6 kWh a dobíjení na 100% trvá okolo pěti hodin. Stejně na tom jsou domácí wallboxy a nabíjení z klasické domácí 230V zásuvky trvá necelých 19 hodin.

Honda e je pozoruhodnou automobilovou hračkou, která zaujme úžasným retro designem, útulným interiérem a nespočtem moderních technologií. Virtuální zrcátka, obrazovky, připojení herních konzolí přes HDMI nebo mobilní aplikace pro ovládání funkcí jsou jen malým výčtem z možností systému vozu. To všechno jsou pozitiva, ale největším nedostatkem ečka je relativně nízký dojezd.

Při životě ve městě s ním není problém, protože v dnešní době existuje hustá síť nabíječek různých typů, ale před výletem mimo město si místa pro dobíjení dobře zmapujte. Ečko je na okreskách zábavné, ale bohužel na nich nefunguje dlouho a ukazatel dojezdu se snižuje podobným tempem, jako vůz zrychluje. A cena? Základní verze za cenu od 899 900 Kč se může zdát drahá, ale rozhodnutí nechám na vás, protože záleží jen na vašich finančních možnostech a preferencích při srovnání s konkurenčními elektromobily.

Vize budoucnosti z padesátých let. Takhle je viděl Detroit

Osm prototypů z Detroitu, které vznikly v padesátých letech minulého století a výrazně ovlivnily auta následujících let.

Číst celé

Lamborghini LM002: Nepřijato do vojenské služby

Lamborghini postupně odhaluje světu své nové luxusní SUV, které se stane nástupcem mastodonta jménem LM002, jenž byl prvním sériově vyráběným offroadem ze Sant‘ Agaty Bolognese.

Číst celé

UAZ 3962 Buchanka: Srdečné pozdravy ze Sovětského svazu

Řídil jsem přes padesát let starou sanitku roku výroby 2018. Staronový UAZ 3962 je nezastavitelný dříč ukrývající spoustu řidičských zážitků.

Číst celé

Prototyp Fordu GT40 Mk.IV se v roce 1976 prodával za cenu dnešního supersportu

Vývojový prototyp Fordu GT40 Mk.IV bylo možné pořídit za částku, která se v dnešních dnech téměř rovná katalogové ceně nového Fordu GT.

Číst celé

Když ujíždíte se svou Sierrou od vloupačky, zatímco spíte doma v posteli

Tátu nahlásili, jak ujíždí se svou Sierrou od vloupačky ve zlatnictví. Jenže on spal doma v posteli a auto mělo stát v autobazaru. Jo, to byly divoké devadesátky..

Číst celé

Tři N: Mladá sportovní divize Hyundai má základy u BMW

Vypadají jako obyčejná auta, ale výkony i schopnostmi překvapí. Kvůli čemu se sportovní divize automobilky Hyundai jmenuje N a proč má základy u BMW?

Číst celé