Autem roku 2017 je americká bestie, podle Lukáše

Když se Honza rozhodl sepsat myšlenku, jaké auto jej z letošních novinek na trhu oslovilo nejvíce, dostal jsem nutkání podělit se o svůj názor.

Americká auta dlouhé roky trpěla pověstí zaostalých krámů. Prehistorická mechanika v podobě jednovačkových OHV osmiválců či tuhých náprav sice nedržela krok se světovou konkurencí, ale zároveň dodávala jistotu a nepřekonatelnou spolehlivost. Co se asi může rozbít na motoru s desítkami let ověřenou jednoduchou konstrukcí? Obrovský zdvihový objem s nízkým výkonem na klikové hřídeli je jasným důkazem, že se osmiválce vyvinuté za velkou louží jen málokdy přiblíží hranici kritického zatížení.

Skutečností je, že již odezněla doba Corvette C4, jejíž 5,7 litrový vidlicový osmiválec z emisních důvodů nabízel výkon shodný s dnešní dvoulitrovou přeplňovanou Octavií RS. Po dlouhých letech řidičsky špatných aut, jakým byl například znovuzrozený Mustang v polovině minulého desetiletí, začínáme z USA dostávat opravdu zajímavou nabídku skvělých aut.

Když před několika roky vstoupilo nové Camaro SS na evropský trh, stálo lehce pod milion korun. Uplynulo deset let od opravdového remaku Mustangu a modelový rok 2015 se krátce po svém představení stal nejprodávanějším sportovním autem na celém světě. Na našem trhu jej Ford nabízí za přibližně 1,25 milionu korun. Za podobné peníze světová konkurence podobná auta neprodává. Pětilitrový vidlicový osmiválec o 421 koních, manuál, pohon zadních kol. Takové vlastnosti, jejichž součástí je konečně i schopný podvozek, hledá každý automobilový nadšenec. Zkrátka a dobře, myslím si, že se ta nejlepší auta pro „petrolheady“ začínají vyrábět v Americe.

Tím se dostávám ke svému nejoblíbenějšímu autu, které přišlo na trh během roku 2017. Dámy (pokud nás čtete) a pánové, mé auto uplynulého roku je Dodge Challenger SRT Demon. Proč?

Neuvěřitelným způsobem se mi líbí jeho nesmyslnost a zbytečnost. Kdo potřebuje dragster schválený k silničnímu provozu? Opravdu lze normálně využít 852 koní z kompresorového 6,2-litrového HEMI a závodní brzdu převodovky? Myslím si, že ne. Obdivuji tým inženýrů, jenž postavil tuhle krávovinu. Krávovinu, která i přes hmotnost 1 939 kilogramů dosáhne stovky za 2,3 sekundy, čímž je rychlejší než hypersport Bugatti Chiron.

Nadupaný katapult se jednou stane horkým zbožím, protože vzniklo jen 3 300 exemplářů, a velká část vyrobených kusů bude následně upravena. Asi není vhodný na denní ježdění a na Nordschleife bude utrpením, ale fascinuje mě, že vůbec vznikl. Je tak šílený, až je vlastně dokonalý. Musí se stát autem roku Temple of Speed už jen kvůli tomu, že něco podobného v dnešní době, na hlavu postavené a ekologické, vůbec vyrobili.

Hachi-Roku pro Drift Kinga: Kompletní specifikace Toyoty AE86 Keiichiho Tsuchiyy

Keiichi Tsuchiya, Toyota Sprinter Trueno AE86 a driftování společně vytváří jeden z vrcholů japonské automobilové scény.

Číst celé

Lamborghini Miura Roadster: Bohatí po ní toužili, továrna ne

Otevřenou Miuru si přálo mnoho bohatých osobností, ale Lamborghini vyrobilo jediný koncept, který později zmizel na dlouhá desetiletí.

Číst celé

Honda NSX: Od revoluce mezi supersporty uplynulo 30 let

Honda NSX letos slaví třicáté výročí od prvního představení veřejnosti. Hlavním cílem inženýrů bylo překonat a zesměšnit slavné Ferrari.

Číst celé

Subaru Tribeca: Velké SUV pro USA se prodávalo i v Čechách

V historii Subaru byla sedmimístná Tribeca největším modelem značky na evropském trhu a zároveň byla vozem Subaru s nejobjemnějším motorem pod kapotou.

Číst celé

Maserati Birdcage 75th: Nadpozemská oslava 75. narozenin Maserati

Maserati Birdcage 75th se představilo jako oslava 75. výročí značky a sdílelo techniku s nejextrémnějším silničním Maserati všech dob – exkluzivním MC12.

Číst celé

Lancia Thema 8.32: Předokolka s motorem Ferrari

Osmiválcová Thema se tvářila jako nenápadné Ferrari pro čtyři, ale více než na závodní tratě byla vhodná pro německý Autobahn.

Číst celé