Autem roku 2017 je americká bestie, podle Lukáše

Když se Honza rozhodl sepsat myšlenku, jaké auto jej z letošních novinek na trhu oslovilo nejvíce, dostal jsem nutkání podělit se o svůj názor.

Americká auta dlouhé roky trpěla pověstí zaostalých krámů. Prehistorická mechanika v podobě jednovačkových OHV osmiválců či tuhých náprav sice nedržela krok se světovou konkurencí, ale zároveň dodávala jistotu a nepřekonatelnou spolehlivost. Co se asi může rozbít na motoru s desítkami let ověřenou jednoduchou konstrukcí? Obrovský zdvihový objem s nízkým výkonem na klikové hřídeli je jasným důkazem, že se osmiválce vyvinuté za velkou louží jen málokdy přiblíží hranici kritického zatížení.

Skutečností je, že již odezněla doba Corvette C4, jejíž 5,7 litrový vidlicový osmiválec z emisních důvodů nabízel výkon shodný s dnešní dvoulitrovou přeplňovanou Octavií RS. Po dlouhých letech řidičsky špatných aut, jakým byl například znovuzrozený Mustang v polovině minulého desetiletí, začínáme z USA dostávat opravdu zajímavou nabídku skvělých aut.

Když před několika roky vstoupilo nové Camaro SS na evropský trh, stálo lehce pod milion korun. Uplynulo deset let od opravdového remaku Mustangu a modelový rok 2015 se krátce po svém představení stal nejprodávanějším sportovním autem na celém světě. Na našem trhu jej Ford nabízí za přibližně 1,25 milionu korun. Za podobné peníze světová konkurence podobná auta neprodává. Pětilitrový vidlicový osmiválec o 421 koních, manuál, pohon zadních kol. Takové vlastnosti, jejichž součástí je konečně i schopný podvozek, hledá každý automobilový nadšenec. Zkrátka a dobře, myslím si, že se ta nejlepší auta pro „petrolheady“ začínají vyrábět v Americe.

Tím se dostávám ke svému nejoblíbenějšímu autu, které přišlo na trh během roku 2017. Dámy (pokud nás čtete) a pánové, mé auto uplynulého roku je Dodge Challenger SRT Demon. Proč?

Neuvěřitelným způsobem se mi líbí jeho nesmyslnost a zbytečnost. Kdo potřebuje dragster schválený k silničnímu provozu? Opravdu lze normálně využít 852 koní z kompresorového 6,2-litrového HEMI a závodní brzdu převodovky? Myslím si, že ne. Obdivuji tým inženýrů, jenž postavil tuhle krávovinu. Krávovinu, která i přes hmotnost 1 939 kilogramů dosáhne stovky za 2,3 sekundy, čímž je rychlejší než hypersport Bugatti Chiron.

Nadupaný katapult se jednou stane horkým zbožím, protože vzniklo jen 3 300 exemplářů, a velká část vyrobených kusů bude následně upravena. Asi není vhodný na denní ježdění a na Nordschleife bude utrpením, ale fascinuje mě, že vůbec vznikl. Je tak šílený, až je vlastně dokonalý. Musí se stát autem roku Temple of Speed už jen kvůli tomu, že něco podobného v dnešní době, na hlavu postavené a ekologické, vůbec vyrobili.

Závod, v němž nováček Ayrton Senna porazil deset mistrů F1

Mercedes-Benz se na oslavu otevření nově zrekonstruovaného Nürburgringu v roce 1984 rozhodl uspořádat závod pro dvacet jezdců, mezi nimiž bylo deset šampiónů z Formule 1. Tehdy je do jednoho porazil téměř neznámý nováček Ayrton Senna.

Číst celé

Katovna: Akci vám odmoderuje jen o malinko lépe než Libor Bouček

Katovna podruhé. Dnes tu máme krabici od bot ve verzi kupé, jednu horkou novinku a prý příjde i Leoš Mareš.

Číst celé

Exkluzivní rozhovor s Filipem Turkem, zakladatelem a prezidentem českého Jaguar klubu

Filip Turek je jednou z nejortodoxnějších postav z kmene petrolheadů. Před 10 lety vyšel náš první rozhovor pro Temple of Speed. Co bylo pak? Stal se ze mě novinář. Zavzpomínejte s námi.

Číst celé

Lamborghini Zagato Raptor: Nástupce Diabla měl nabídnout 3 auta v 1

Unikátní supersport Lamborghini Zagato Raptor měl být nástupcem populárního Diabla. Speciální karoserie kombinovala tři různá auta v jednom.

Číst celé

Honda NSX: Od revoluce mezi supersporty uplynulo 30 let

Honda NSX letos slaví třicáté výročí od prvního představení veřejnosti. Hlavním cílem inženýrů bylo překonat a zesměšnit slavné Ferrari.

Číst celé

5 věcí, které vás dostanou při první návštěvě Nürburgringu

Nürburgring není pouze o ježdění. Místní jím doslova žijí, což každého benzínového nadšence doslova pohltí a už nikdy nepustí.

Číst celé