Autem roku 2017 je americká bestie, podle Lukáše

Když se Honza rozhodl sepsat myšlenku, jaké auto jej z letošních novinek na trhu oslovilo nejvíce, dostal jsem nutkání podělit se o svůj názor.

Americká auta dlouhé roky trpěla pověstí zaostalých krámů. Prehistorická mechanika v podobě jednovačkových OHV osmiválců či tuhých náprav sice nedržela krok se světovou konkurencí, ale zároveň dodávala jistotu a nepřekonatelnou spolehlivost. Co se asi může rozbít na motoru s desítkami let ověřenou jednoduchou konstrukcí? Obrovský zdvihový objem s nízkým výkonem na klikové hřídeli je jasným důkazem, že se osmiválce vyvinuté za velkou louží jen málokdy přiblíží hranici kritického zatížení.

Skutečností je, že již odezněla doba Corvette C4, jejíž 5,7 litrový vidlicový osmiválec z emisních důvodů nabízel výkon shodný s dnešní dvoulitrovou přeplňovanou Octavií RS. Po dlouhých letech řidičsky špatných aut, jakým byl například znovuzrozený Mustang v polovině minulého desetiletí, začínáme z USA dostávat opravdu zajímavou nabídku skvělých aut.

Když před několika roky vstoupilo nové Camaro SS na evropský trh, stálo lehce pod milion korun. Uplynulo deset let od opravdového remaku Mustangu a modelový rok 2015 se krátce po svém představení stal nejprodávanějším sportovním autem na celém světě. Na našem trhu jej Ford nabízí za přibližně 1,25 milionu korun. Za podobné peníze světová konkurence podobná auta neprodává. Pětilitrový vidlicový osmiválec o 421 koních, manuál, pohon zadních kol. Takové vlastnosti, jejichž součástí je konečně i schopný podvozek, hledá každý automobilový nadšenec. Zkrátka a dobře, myslím si, že se ta nejlepší auta pro „petrolheady“ začínají vyrábět v Americe.

Tím se dostávám ke svému nejoblíbenějšímu autu, které přišlo na trh během roku 2017. Dámy (pokud nás čtete) a pánové, mé auto uplynulého roku je Dodge Challenger SRT Demon. Proč?

Neuvěřitelným způsobem se mi líbí jeho nesmyslnost a zbytečnost. Kdo potřebuje dragster schválený k silničnímu provozu? Opravdu lze normálně využít 852 koní z kompresorového 6,2-litrového HEMI a závodní brzdu převodovky? Myslím si, že ne. Obdivuji tým inženýrů, jenž postavil tuhle krávovinu. Krávovinu, která i přes hmotnost 1 939 kilogramů dosáhne stovky za 2,3 sekundy, čímž je rychlejší než hypersport Bugatti Chiron.

Nadupaný katapult se jednou stane horkým zbožím, protože vzniklo jen 3 300 exemplářů, a velká část vyrobených kusů bude následně upravena. Asi není vhodný na denní ježdění a na Nordschleife bude utrpením, ale fascinuje mě, že vůbec vznikl. Je tak šílený, až je vlastně dokonalý. Musí se stát autem roku Temple of Speed už jen kvůli tomu, že něco podobného v dnešní době, na hlavu postavené a ekologické, vůbec vyrobili.

Dodge Charger: Z Detroitu do Hollywoodu

Úspěšná druhá generace oblíbeného muscle caru, za jehož úpadkem nakonec stál jeho vlastní bratr.

Číst celé

Temple of Speed vstupuje do nové sezóny

Ohlédnutí za minulostí a náhled do budoucnosti magazínu nasáklého závodním benzínem.

Číst celé

Americká automobilová kultura 50. let: Počátek muscle cars, hot rodů a tuningu

Padesátá léta minulého století byla obdobím poválečné svobody. Americký automobilový průmysl začal rapidně vzkvétat a zrodila se odvětví, která existují dodnes.

Číst celé

BMW M5 Touring vzniklo s motorem V12. Pomáhalo při vývoji McLarenu F1

Tajný prototyp BMW M5 Touring s dvanáctiválcem vznikl jako platforma pro testování motoru McLarenu F1.

Číst celé

Američané chtěli vyrobit Veyron už v 50. letech. Proč Argonaut neuspěl?

Americký vizionář se na konci 50. let odhodlal pro výrobu nejlepších aut na světě, ale nakonec jej zradili investoři. Obávali se, že by naštvali Ameriku.

Číst celé

Honda S800: Nejrychlejší japonské auto roku 1966 jezdilo 160 km/h

Honda S800 se v roce 1966 stala nejrychlejším sériově vyráběným japonským autem. S nízkou zátěží se uměla rozjet na nejvyšší rychlost lehce přes 160 km/h.

Číst celé