Milliken MX-1: Experimentální prototyp pro zkoumání negativních odklonů kol

Milliken MX-1 byl speciální prototyp pro testování odklonů kol. Ze zkušeností získaných při jeho výzkumu těží i tovární tým Ferrari.

Bill Milliken byl jedním z velkých průkopníků v automobilovém průmyslu 20. století. Původně pracoval v leteckém průmyslu, pomáhal s vývojem amerických bombardérů Boeing B-17 Flying Fortress a B-29 Superfortress, a po válce zkoumal jízdní vlastnosti závodních automobilů. Millikenův výzkum ovlivnil zkušené závodní týmy, protože i závodní oddělení Ferrari údajně disponuje 14 kopiemi knihy Race Car Vehicle Dynamics, kterou napsal se svým synem Douglasem.

Milliken se věnoval i konstruování závodních vozů a nejslavnějším ze všech jeho výtvorů je Milliken MX-1 „Camber car“ postavený v 60. letech. Tento experimentální stroj vznikl kvůli výzkumu vlivu negativních úhlů odklonu kol na jízdní vlastnosti a ovladatelnost vozidla. I když MX-1 měl zpočátku problémy s jízdou v přímém směru, mohl projíždět zatáčky v pozoruhodně vysokých rychlostech.

Milliken podrobil prototyp důkladnému testování a vyřešil problémovou stabilitu při jízdě v přímém směru přenastavením geometrie kol. Zpočátku prováděl testování na malé zkušební ploše za svým domem, ale nakonec se mu podařilo získat registraci pro běžný provoz a mohl pokračovat ve zkoumání na veřejných silnicích.

S použitím vlastního trubkového rámu začala konstrukce Millikenu MX-1 v roce 1960 a dokončení trvalo sedm let. Zavěšení bylo konvenční konstrukce s odpružením zkrutnými tyčemi a neobvyklé uchycení podvozku umožnilo měnit odklon kol od 0°do 50°. Dvoutaktní plochý šestiválec Mercury Marine byl uložený uprostřed a produkoval výkon kolem 80 koní, který byl přenášen na zadní kola skrze převodovku Volkswagen. Jednoduchý doutníkový tvar MX-1 se inspiroval závodními vozy tehdejší doby.

Bill Milliken experimentoval s prototypem MX-1 až do sedmdesátých let, ale nikdy jej neukazoval veřejnosti. Výzkum jízdních vlastností MX-1 byl ukončen v polovině sedmdesátých let, když Milliken v roce 1976 založil organizaci Milliken Research Associates, která později vydala výše zmíněnou knihu Race Car Vehicle Dynamics. Společnost MRA později vytvořila software pro zpracování dat shromážděných během testů ve větrném tunelu a pomohla inženýrům z Lotusu při vývoji aktivního zavěšení.

Milliken MX-1 dlouhou dobu stál v depozitáři, než jej objevil závodní a automobilový nadšenec Dean Buttler. Ten se setkal s Billem Millikenem poté, co získal společnost Miller 4WD, kterou Milliken propagoval v 50. letech. Butler se rozhodl financovat renovaci pozoruhodného MX-1, který se poprvé představil na Festivalu rychlosti v Goodwoodu v roce 2002.

Ve slavném závodu do vrchu jej řídil samotný Bill Milliken ve svém impozantním věku 91 let. Millikenův unikátní experimentální stroj v Goodwoodu přitáhl pozornost diváků a techniků závodních týmu. Bill Milliken se s ním vrátil do Goodwoodu v roce 2007 a znovu se s ním projel při exhibici. Bill Milliken zemřel v červenci 2012 ve věku 101 let.

Mazda RX-8 Roadtrip: S laciným wankelem přes půl Evropy

Přišlo mi to jako zajímavý nápad. Místo letenky jsem koupil ojetou Mazdu RX-8 za cenu staršího iPhonu a vyrazil s ní na dlouhou cestu domů.

Číst celé

Kde se v České republice projet?

Nepotřebujete vždy na okruh, protože to není místo, kde s Civicem natřete Veyron.

Číst celé

Citroën DS: Francouzská Bohyně, která předběhla dobu o 20 let

Citroën DS je jedním z nejlepších, nejslavnějších a nejdůležitějších aut v historii automobilového průmyslu. Obrovský úspěch tohoto luxusního Citroënu odstartoval jen několik vteřin po oficiálním představení veřejnosti.

Číst celé

Nissan GT-R, část třetí: ATTESA a převodovka

V našem pětidílném seriálu se věnujeme konstrukci Nissanu GT-R R35. Kolem tohoto vozu koluje spousta mýtů a polopravd. Podrobných informací v českém jazyce také příliš nenajdete. Tak jen do toho!

Číst celé

Bugatti Type 35: Historie nejúspěšnějšího závodního Bugatti všech dob

Legendární Bugatti Type 35 získalo více než tisíc závodních úspěchů v soutěžích Grand Prix a závodech na dlouhé vzdálenosti.

Číst celé

Problémové motory Porsche: Jsou ložiska IMS opravdu nebezpečná?

Ložiska transmisní hřídele (IMS) jsou obávaným problémem motorů Porsche. Zjistili jsme, co je hlavní příčinou jejich selhání a zda se tomu dá předejít.

Číst celé