Český Veyron překonal 400 km/h na dálnici. Sledujte jeho příběh

Bugatti Veyron českého majitele Radima Passera se stal světově prvním exemplářem, který oficiálně dosáhl rychlosti přesahující 400 kilometrů v hodině na veřejné dálnici.

Inženýři Bugatti měli při vývoji Veyronu jediný cíl: jejich nový počin se měl stát nejrychlejším sériově vyráběným autem na planetě, které však muselo nabízet komfort shodný s běžným kupé kategorie GT. Den 6. dubna 2005 se stal pro Bugatti a celý koncern Volkswagen Group historicky významný. Tisícikoňový supersport na tovární testovací trati v Ehra-Lessien dosáhl maximální rychlosti 408,47 kilometrů v hodině, s níž se stal světovým vládcem mezi sériovými auty na dlouhou dobu.

Takovou rychlostí ale Veyron nejezdí denně a každé její dosažení je důležitou událostí. Své o tom ví i český majitel Radim Passer, který se v roce 2015 stal prvním člověkem na světě, jež ve svém Bugatti dosáhl téměř nejvyšší možné rychlosti.

 

Po krátké zkušenosti s autem na testovací dráze v Německu se rozhodl, že by si zážitek rád zopakoval ve vlastním autě. Tým lidí, jehož součástí byli i inženýři Bugatti, se pustil do příprav jízdy, při níž mělo být dosaženo rychlosti 400 kilometrů v hodině na německé dálnici.

Usilovné snažení však nešlo podle představ, jelikož svou roli sehrálo nejen klima, ale i poškozená převodovka. Nakonec se ale vše podařilo a Radim Passer se spolu se svým synem oficiálně stali prvními lidmi, kteří s Veyronem jeli více než 400 km/h na veřejné komunikaci. Výsledná dosažená rychlostní hodnota byla 402,5 kilometrů v hodině. Video dokumentující přípravy a průběh zkušebních jízd můžete vidět pod tímto článkem.

Lister Storm: Neúspěšný supersport ohromil vzhledem, ale pobouřil cenou

Lister Storm se představil v roce 1993 jako první vlastní vůz značky po více než 30 letech. Podle novinářů jezdil skvěle, ale byl šíleně drahý.

Číst celé

Spin-off story. Jak se z neužitečného Opelu stala automobilka Bitter

Velké plány Opelu nevyšly, ale ujmul se toho někdo jiný. Tím byly položeny základní kameny automobilky Bitter, která je aktivní až dodnes. No, aktivní… ale pojďme od začátku.

Číst celé

Zastřel a ujeď 2/3: Čím se vozili gangsteři éry studené války

Mafiáni v druhé polovině dvacátého století vydělávali daleko více peněz, následkem čehož se přesunuli za volanty luxusních limuzín a obrovských kupé.

Číst celé

Temple of Speed je konečně online!

Slibovali jsme až na půdu a celé nám to trvalo strašně dlouho. Temple of Speed se po více jak sedmi letech na Facebooku přesouvá na vlny opravdového internetu. Dočkali jste se!

Číst celé

Reklamy z minulosti: Takhle se upravovala francouzská auta v 50. letech

V 50. letech minulého století nabízely francouzské společnosti téměř nepřebernou nabídku vylepšení pro běžné automobily. Nechyběl mezi nimi ani lepší karburátor pro legendární Kachnu.

Číst celé

10 zajímavostí o Rolls-Royce, které možná neznáte

Zjistěte, kolik hodin se vyrábí jeden Rolls-Royce a co se dělá s vadnými vozy, které neprojdou zkouškou těsnosti.

Číst celé