Ford GTX1: Víte, že se GT vyrábělo i bez střechy?

Ford GTX1 byl představený na tuningové výstavě SEMA v roce 2005, aby se stal otevřenou verzí amerického supersportu. Vyrobilo se jej přibližně 100 exemplářů, což z něj dělá nevšední auto.

Zrození Fordu GT v minulém desetiletí patří k vzácným okamžikům, kdy se automobilka rozhodne oživit automobilovou ikonu a nezapomíná na její původ. Ford si ke svým stým narozeninám nadělil dárek v podobě supersportu s motorem uprostřed, který se stal nástupcem úspěšného Fordu GT40. Předposlední Ford GT dnes zná skoro každý, ale kdo z vás si vzpomene na roadster GTX1? Otevřené GT ztracené v chodbách času.

Každoroční tuningová výstava SEMA v Las Vegas oslavuje upravená auta, z nichž často vznikají až absurdní stroje jako rodinný hatchback s výkonem 1 000 koní. Velké společnosti i malé soukromé firmy dávají nezávislým návrhářům volnou ruku, aby předvedli své umění a oslavili unikátnost. V roce 2005 se na výstavě SEMA představilo superauto pojmenované Ford GTX1. Auto, které bylo něčím důležitějším, než pouhým Fordem GT s uříznutou střechou.

Roadster Ford GTX1 vyhotovený v nepřehlédnutelném oranžovém odstínu dostal nový tvar zadní části, jež byla více propracovaná a nesla skleněný kryt motoru. I se sundanými střešními panely si však GTX1 udrželo původní siluetu, čemuž přispěla ochranná vyboulení karoserie za sedadly posádky. Střešní panely umožňující přetransformování GT na targu si však vzaly za oběť původní netradiční dveře zasahující do konstrukce střechy.

Kip Ewing, inženýr sportovní divize Ford SVT, navrhl GTX1 ve svém volném čase a úspěšně přesvědčil šéfy, aby mu pomohli vyrobit otevřený supersport jako exponát na výstavu v Las Vegas. Byl to neobvyklý, ale účinný způsob, jak zvýraznit Ford jako značku, která je ochotná poskytnout detailní CAD výkresy svých vozidel soukromým společnostem, aby se jimi vyráběné doplňky staly více kompatibilní.

Ford GTX1 se stal natolik populární, že Ford prozkoumal možnost poskytnutí vozu do rukou běžných zákazníků. V souladu s vlastní výrobou byla společnost Genaddi Design Group oficiálně schválena, aby mohla přeměňovat již vyrobená GT do podoby roadsteru. Za příplatek bylo k dispozici i přeprogramování řídicí jednotky 5,4 litrového vidlicového osmiválce s kompresorem či dodatečné vyztužení podvozku.

Původním záměrem bylo vyrobení malého množství exemplářů, ale kvůli nečekanému zájmu bylo zhotoveno přibližně 100 konverzí. I přesto je otevřený Ford GTX1 od Grenaddi Design v dnešních dnech vzácným čtyřkolovým jednorožcem.

Top Fuel Dragster: 500 km/h za 4 sekundy

Akcelerace shodná s vystřelením z katapultu a šílené provozní náklady. Vrcholová třída dragsterů vyžaduje obrovskou porci odhodlání.

Číst celé

Bizzarrini Manta: „Přistupte blíže! Fascinující dílo nové karosárny je tady!“

Jedinečný prototyp Bizzarrini Manta vznikl, aby Giorgietto Giugiaro mohl prezentovat vlastní designové studio. Postupem let se vůz ztratil, ale nyní už zase získává prestižní ocenění.

Číst celé

Američané chtěli vyrobit Veyron už v 50. letech. Proč Argonaut neuspěl?

Americký vizionář se na konci 50. let odhodlal pro výrobu nejlepších aut na světě, ale nakonec jej zradili investoři. Obávali se, že by naštvali Ameriku.

Číst celé

Zrození McLarenu F1: Napadlo nás to při čekání na letišti

Mohlo by se zdát, že si konstruktéři McLarenu vzali velké sousto, když chtěli navrhnout nejlepší auto na světě. Jenže oni to opravdu dokázali.

Číst celé

BMW 767i Goldfisch: V16 s chladiči v kufru a zrychlení jako ve Ferrari

Unikátní prototyp BMW 767i „Goldfisch“ vznikl jako potenciální konkurence pro Mercedes, ale do sériové výroby se bohužel nedostal.

Číst celé

Zvláštní auta jsou mi bližší než racionální volba

Zajímavá a nezvyklá auta jsou nákladná na provoz, ale to některé z nás nedonutí, abychom po nich přestali toužit.

Číst celé