Ford GTX1: Víte, že se GT vyrábělo i bez střechy?

Ford GTX1 byl představený na tuningové výstavě SEMA v roce 2005, aby se stal otevřenou verzí amerického supersportu. Vyrobilo se jej přibližně 100 exemplářů, což z něj dělá nevšední auto.

Zrození Fordu GT v minulém desetiletí patří k vzácným okamžikům, kdy se automobilka rozhodne oživit automobilovou ikonu a nezapomíná na její původ. Ford si ke svým stým narozeninám nadělil dárek v podobě supersportu s motorem uprostřed, který se stal nástupcem úspěšného Fordu GT40. Předposlední Ford GT dnes zná skoro každý, ale kdo z vás si vzpomene na roadster GTX1? Otevřené GT ztracené v chodbách času.

Každoroční tuningová výstava SEMA v Las Vegas oslavuje upravená auta, z nichž často vznikají až absurdní stroje jako rodinný hatchback s výkonem 1 000 koní. Velké společnosti i malé soukromé firmy dávají nezávislým návrhářům volnou ruku, aby předvedli své umění a oslavili unikátnost. V roce 2005 se na výstavě SEMA představilo superauto pojmenované Ford GTX1. Auto, které bylo něčím důležitějším, než pouhým Fordem GT s uříznutou střechou.

Roadster Ford GTX1 vyhotovený v nepřehlédnutelném oranžovém odstínu dostal nový tvar zadní části, jež byla více propracovaná a nesla skleněný kryt motoru. I se sundanými střešními panely si však GTX1 udrželo původní siluetu, čemuž přispěla ochranná vyboulení karoserie za sedadly posádky. Střešní panely umožňující přetransformování GT na targu si však vzaly za oběť původní netradiční dveře zasahující do konstrukce střechy.

Kip Ewing, inženýr sportovní divize Ford SVT, navrhl GTX1 ve svém volném čase a úspěšně přesvědčil šéfy, aby mu pomohli vyrobit otevřený supersport jako exponát na výstavu v Las Vegas. Byl to neobvyklý, ale účinný způsob, jak zvýraznit Ford jako značku, která je ochotná poskytnout detailní CAD výkresy svých vozidel soukromým společnostem, aby se jimi vyráběné doplňky staly více kompatibilní.

Ford GTX1 se stal natolik populární, že Ford prozkoumal možnost poskytnutí vozu do rukou běžných zákazníků. V souladu s vlastní výrobou byla společnost Genaddi Design Group oficiálně schválena, aby mohla přeměňovat již vyrobená GT do podoby roadsteru. Za příplatek bylo k dispozici i přeprogramování řídicí jednotky 5,4 litrového vidlicového osmiválce s kompresorem či dodatečné vyztužení podvozku.

Původním záměrem bylo vyrobení malého množství exemplářů, ale kvůli nečekanému zájmu bylo zhotoveno přibližně 100 konverzí. I přesto je otevřený Ford GTX1 od Grenaddi Design v dnešních dnech vzácným čtyřkolovým jednorožcem.

Lamborghini Marzal: Předzvěst italského rollsu

Prosklený prototyp Lamborghini byl předzvěstí luxusní Espady. Marcello Gandini konečně dostal volné ruce a navrhl dechberoucí futuristické auto.

Číst celé

40 rychlostních rekordů. Tím se pyšní Mazda RX-8

Čtyřiadvacetihodinová rekordní jízda se odehrála v roce 2005 na německém závodním oválu pod dohledem Mezinárodní automobilové federace.

Číst celé

Dodge Challenger: Počátek příběhu amerického vyzyvatele

Příchod pony cars pro jednotlivé automobilky znamenal naději na vysoké zisky. S tímto cílem koncern Chrysler zkonstruoval vůz, který se stal nejen prodejně úspěšným, ale i filmovou hvězdou.

Číst celé

Toyota Supra A80: Těžko překonatelné dílo japonských inženýrů

Pečliví Japonci nadělili světu mnoho povedených aut. Řada z nich byla navržena pro běžné použití, ale fungovala skvěle i při sportovním použití. Jedním z nich je i ikonický grand tourer pocházející z rýsovacích prken Toyoty.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Rok bez osobního bankrotu

Červená Mazda RX-8 je ozdobou naší redakční garáže už dvanáct měsíců. Jaký byl uplynulý rok za jejím volantem a jak funguje v reálném světě?

Číst celé

Honda Civic Type-R EK9: Klenot ze Suzuky

Japonský hot hatch, který je i dnes stále vnímán jako rychlý vůz, jenž poslouží nejen na ulici, ale i na okruhu. Jeho první generace se na trhu objevila před dvaceti lety a byla více hardcore než současná pátá generace s označením FK8.

Číst celé