Audi 4000: Když Audi stálo polovinu konkurenčního Mercedesu-Benz

V osmdesátých letech se Audi předvedlo na americkém trhu s velkým sedanem, který byl podobně dobrý jako konkurenční BMW a Mercedes, ale byl výrazně levnější.

V osmdesátých letech, kdy Audi investovalo do rally a špičkových sportovních kupé s pohonem všech kol, které pomohly vybudovat značku, se Audi také snažilo odlišit od Volkswagenu, zejména v Severní Americe. Audi 80, které se poprvé představilo v Evropě v roce 1978, navrhl Giorgetto Giugiaro a bylo postaveno na platformě B2 společnosti Volkswagen s možností pohonu všech kol a luxusní výbavou, které z něj dělají důstojného nástupce NSU Ro80 s wankelovým motorem.

Se čtvercovými světlomety se tento sedan Audi představil na začátku osmdesátých let jako Audi 4000. Nejprve bylo k dispozici pouze s pohonem předních kol a základním čtyřválcem o objemu 1,6 litru, ale Audi si brzy uvědomilo, že s tímto motorem nebude dostačující proti konkurenčním BMW a Mercedesům. Na americkém trhu se představila nová vylepšená verze 4000 S s 1,7 litrovým motorem s dlouhým zdvihem a standardní pětistupňovou převodovkou. Ve dvoudveřovém sedanu Audi 4000 5+5 se objevil 2,1 litrový pětiválec, zatímco standardní model byl vylepšen motorem o objemu 1,8 litru.

V roce 1983 americký automobilový časopis MotorWeek vyzkoušel Audi 4000 S s 1,7 litrovým motorem a kritizoval mírnou nedotáčivost, ale naopak vozu udělil zlatou hvězdu za dobrou provozuschopnost. S relativně nízkou pohotovostní hmotností, přesnou pětistupňovou převodovkou a hřebenovým řízením s 3,5 otáčkami od dorazu k dorazu bylo příjemným autem. Zároveň nabízelo rozumnou spotřebu paliva, pokud řidič netlačil na zrychlení na stovku za 12,5 sekundy.

Nejdůležitější však bylo, že čtyřdveřové Audi s pohonem předních kol stálo méně než BMW řady 3 a bylo o polovinu levnější než Mercedes-Benz 190E. Zajímavé srovnání vzhledem k tomu, jak si tyto německé prémiovky stojí dnes. Prodejní ceny Audi, BMW a Mercedesu-Benz se srovnaly už dávno.

Mercedes-Benz 600: Majestátní limuzína sloužící dobru i zlu

Majestátní Mercedes-Benz 600 byl oblíbenou limuzínou nejvýznamnějších osobností po celém světě. Milovali jej celebrity, legitimní státníci i diktátoři.

Číst celé

Mototechna roku 1974: 7 aut, která jste mohli mít

Auta, jimiž jezdili naši otcové a dědové. Víte, kolik stála jako nová?

Číst celé

Porsche 904 Carrera GTS: První Porsche z „plastu“ ukončilo vývoj pro Formuli 1

Porsche kvůli vývoji závodního vozu 904 Carrera GTS ukončilo projekt Formule 1. Automobilka věřila, že nový vůz třídy GT dokáže prodat i běžným zákazníkům.

Číst celé

Citroën C6 Lignage: Nadějná socha na kolech

Citroën řadíme mezi ty významnější automobilky naší historie. Prodával nádherná a revoluční auta, nebál se riskovat a bohužel často prohrával. Dnes tu máme Citroën C6 Lignage, koncept symbolizující plané naděje Citroënu na přelomu milénia.

Číst celé

Na cestě: Silniční provoz v Palermu je boj, ale hraje se fair-play

Italský provoz je boj i o ten volný kus asfaltu přímo před vámi. Co ovšem dokáže překvapit, je ochota uhnout tomu, kdo spěchá. To bychom se mohli naučit i my. Nejsem ale naivka.

Číst celé

Dan Gurney vyrazil proti nezdolným Jaguarům s Impalou. Rychle mu to zakázali

Stane se jen těžko, aby impala v divočině předstihla jaguára. Při automobilovém závodění v šedesátých letech se ale něco podobného vážně stalo.

Číst celé