Audi 4000: Když Audi stálo polovinu konkurenčního Mercedesu-Benz

V osmdesátých letech se Audi předvedlo na americkém trhu s velkým sedanem, který byl podobně dobrý jako konkurenční BMW a Mercedes, ale byl výrazně levnější.

V osmdesátých letech, kdy Audi investovalo do rally a špičkových sportovních kupé s pohonem všech kol, které pomohly vybudovat značku, se Audi také snažilo odlišit od Volkswagenu, zejména v Severní Americe. Audi 80, které se poprvé představilo v Evropě v roce 1978, navrhl Giorgetto Giugiaro a bylo postaveno na platformě B2 společnosti Volkswagen s možností pohonu všech kol a luxusní výbavou, které z něj dělají důstojného nástupce NSU Ro80 s wankelovým motorem.

Se čtvercovými světlomety se tento sedan Audi představil na začátku osmdesátých let jako Audi 4000. Nejprve bylo k dispozici pouze s pohonem předních kol a základním čtyřválcem o objemu 1,6 litru, ale Audi si brzy uvědomilo, že s tímto motorem nebude dostačující proti konkurenčním BMW a Mercedesům. Na americkém trhu se představila nová vylepšená verze 4000 S s 1,7 litrovým motorem s dlouhým zdvihem a standardní pětistupňovou převodovkou. Ve dvoudveřovém sedanu Audi 4000 5+5 se objevil 2,1 litrový pětiválec, zatímco standardní model byl vylepšen motorem o objemu 1,8 litru.

V roce 1983 americký automobilový časopis MotorWeek vyzkoušel Audi 4000 S s 1,7 litrovým motorem a kritizoval mírnou nedotáčivost, ale naopak vozu udělil zlatou hvězdu za dobrou provozuschopnost. S relativně nízkou pohotovostní hmotností, přesnou pětistupňovou převodovkou a hřebenovým řízením s 3,5 otáčkami od dorazu k dorazu bylo příjemným autem. Zároveň nabízelo rozumnou spotřebu paliva, pokud řidič netlačil na zrychlení na stovku za 12,5 sekundy.

Nejdůležitější však bylo, že čtyřdveřové Audi s pohonem předních kol stálo méně než BMW řady 3 a bylo o polovinu levnější než Mercedes-Benz 190E. Zajímavé srovnání vzhledem k tomu, jak si tyto německé prémiovky stojí dnes. Prodejní ceny Audi, BMW a Mercedesu-Benz se srovnaly už dávno.

Chrysler Turbine: Mexického prezidenta zajímalo, jestli jezdí na tequilu

Experimentální Chrysler Turbine uměl spalovat téměř jakoukoli hořlavinu, k čemuž patřil i oblíbený mexický alkohol.

Číst celé

BMW 325iX Elektric: E30 na baterky testovala německá vláda i pošta

Studium elektrických pohonů si vyžádalo, aby s prototypy BMW 325iX Elektric jezdila i běžná veřejnost. Německá pošta používala kombík při doručování zásilek.

Číst celé

Dauer 962 Le Mans: Extrémní Porsche s průkazkou do silničního provozu

Dauer 962 Le Mans byl konverzí závodního Porsche 962 na silniční supersport. Inženýři pod vedením závodníka vyvinuli rychlejší auto než byl McLaren F1.

Číst celé

Ferrari 360: První sériové celohliníkové Ferrari. Co mělo společného s Enzem?

Příchod Hondy NSX otřásl trhem superaut. Japonci totiž dokázali vyrobit rychlé auto, které bylo vhodné i pro každodenní použití. Ferrari se muselo začít snažit, následkem čehož vyvinulo povedený typ F355, ale až s blížícím se novým miléniem se Italům podařil opravdový úspěch – Ferrari 360.

Číst celé

Ferrari 575M s manuálem je důvod, proč existují sny

Zvuk atmosférického vidlicového dvanáctiválce je jen těžko překonatelný.

Číst celé

Ferrari F50: Důstojný následník trůnu?

Uřvaný dvanáctiválec z F1, šestistupňový manuál, pohon zadních kol a hmotnost snížená, kam až to šlo. Ferrari F50 bylo čistokrevným supersportem.

Číst celé