DAF 55 Siluro: Elegantní kupé, ve kterém bydlela zvířátka

Vytříbený koncept z rukou slavného návrháře měl ukázat nejnovější designové trendy šedesátých let. Po náhlém úmrtí svého tvůrce ale skončil na zahradě, kde sloužil jako přístřešek pro různá zvířata.

Italský návrhář Giovanni Michelotti často pracoval jako nezávislý stylista a navrhl mnoho slavných automobilů značek Alfa Romeo, BMW, Ferrari, Maserati a dalších. Kromě automobilek vyrábějících okázalá auta ale spolupracoval i s obyčejnějšími výrobci, k nimž patří nizozemská společnost DAF, která se v našich končinách proslavila výrobou nákladních vozidel.

Giovanni Michelotti navrhl řadu zajímavých konceptů, ale Siluro založené na osobním automobilu DAF 55 patří k těm méně známým. Uhlazený prototyp DAF 55 Siluro se poprvé ukázal veřejnosti na autosalonu v Ženevě v roce 1968, ale poté na dlouhou dobu zmizel a podruhé se ukázal až na výstavě AutoRAI v Amsterdamu v roce 2005. Siluro, jehož jméno lze přeložit z italštiny jako „torpédo“, sloužilo jako památník Giovanni Michelottiho na zahradě jeho syna, který jej zdědil v roce 1980.

Michelotti před zahájením prací na přípravách konceptu Siluro pracoval jako konzultant designérů společnosti DAF, kterým pomohl navrhnout silniční vozy DAF 44 a DAF 55. Tyto modely upadly v zapomnění, protože jediným významným prvkem obou malých sedanů byla variabilně proměnná automatická převodovka, která vozům umožňovala jezdit vpřed i vzad stejnou rychlostí. Ačkoli dnes jsou osobní vozy DAF zapomenuté, ve své době se staly úspěšné v motoristickém sportu.

Nejúspěšnější ze sportovních modelů automobilky DAF byl typ 55 Coupe, který posloužil jako základ pro vývoj konceptu Siluro. Siluro bylo pouhým designovým cvičením, jehož pomocí chtěl Michelotti ukázat nejnovější trendy. Krátce po představení na ženevském autosalonu se prototyp vrátil do Itálie, kde jej Michelotti udržoval až do své smrti v roce 1980. V následujících letech se stav prototypu rychle zhoršoval, protože byl zaparkovaný na zahradě Michelottiho syna, kde sloužil jako úkryt pro místní zvířata.

O záchranu konceptu se zasloužilo tovární muzeum značky DAF, které jej vystopovalo, odkoupilo a převezlo do Nizozemska. Výroba osobních automobilů DAF skončila před mnoha lety a unikátní prototyp si vyžádal náročnou renovaci, kterou podpořilo několik velkorysých sponzorů. I přesto nebyl návrat do původního stavu lehkým úkolem. Holandský debut v roce 2005 ale ukázal, že za to vynaložené úsilí stálo.

Aston Martin DB6: Následovník DB5 z Newport Pagnell

Ikonický Aston Martin DB5 byl zdařilým luxusním grand tourerem. Vedení značky se tedy rozhodlo, že by měl být následovník jen jeho vylepšenou verzí.

Číst celé

Aston Martin Atom: Prototyp prťavého sedanu, o kterém jste nikdy neslyšeli

Aston Martin Atom měl být nejmenším, nejlehčím a nejlepším malým sedanem na trhu, ale vývoj přerušila 2. světová válka.

Číst celé

De Tomaso Vallelunga: Proč šikovná koncepce neuspěla?

První italské auto s motorem uprostřed utrpělo kvůli podvozku, který jej dělal těžko použitelným.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Nemilé překvapení

Každá projížďka v mé RX-8 přináší mnoho skvělých momentů a zážitků, ale vypilované nezvyklé kupé umí občas i pěkně potrápit. Naštěstí všechno dobře dopadlo.

Číst celé

Harakiri nad palubními kamerami

Před Vánoci jsme v našem čínštinářském kroužku zabředli do tématu palubních kamer, které si řidiči lepí na čelní sklo auta. Nechť diskuze započne!

Číst celé

Ferrari 250 GTO: Hledal se způsob, jak obejít pravidla FIA

Ferrari, jenž je v dnešních dnech na samotném vrcholu trhu s klasickými auty. V době jeho vzniku se jednalo o velmi úspěšné závodní auto.

Číst celé