Peugeot 205 GTi: Malá (ne)řízená střela

Osmdesátá léta se v automobilovém průmyslu nesla v duchu rostoucí popularity rychlých hatchbacků. Volkswagen Golf GTI bývá často označován jejich otcem a prťavý Peugeot by mohl být jejich matkou. Více jak čtvrtstoletí starý hot hatch dodnes funguje jako měřítko pro téměř všechny ostré hatchbacky.

Když Peugeot v roce 1983 uvedl malý model 205, už z prvních testů bylo jasné, že se jedná o první auto kategorie, v němž se daly absolvovat dlouhé cesty v rozumném komfortu. To automobilce stačilo k tomu, aby na trh uvedla silnou variantu Gran Turismo Internazionale, neboli GTi. Přestože název vozu odkazoval na cestování, jednalo se spíše o auto vhodné pro rychlou sportovní jízdu.

V době uvedení na trh v roce 1984 se pod kapotou nacházel pouze 1,6-litrový řadový čtyřválec XU5J o výkonu 105 koní v 6 250 otáčkách za minutu. V říjnu 1986 přišla revize 1.6 na XU5JA a díky přepracované hlavě válců narostl výkon na 115 koní, nabídku doplnila a později zcela vyplnila devatenáctistovka XU9JA, taktéž z modelu 405, jenž byla k dostání ve dvou výkonových specifikacích. Slabší s katalyzátorem dosahovala nejvyššího výkonu 120 koní, silnější bez katalyzátoru pak 128 koní. V obou případech se maximální výkon dostavil v 6 000/min. K využití hnací síly sloužila pětistupňová manuální převodovka, která ji dále posílala na kola přední nápravy.

Přední kola byla připevněna ke spodním příčným trojúhelníkovým ramenům se vzpěrami McPherson. Zadní kola nesla kliková náprava s vlečenými rameny a příčnými zkrutnými tyčemi. Na obou nápravách nechyběly stabilizátory. Během prvního roku výroby došlo k razantnímu přepracování nastavení tlumičů a pružin, čímž GTi částečně ztratilo status widowmakeru a dalo se s ním jezdit bez děsivých myšlenek na rychlou smrt. Snadné a pevné ovládání zajišťovalo hřebenové řízení, ale s méně zkušeným řidičem za volantem se z 205 GTi mohla stát neřízená střela. Slabá šestnáctistovka zastavovala pomocí předních kotoučových a zadních bubnových brzd, devatenáctistovky byly vybaveny kotouči na obou nápravách.

I přes v dnešní době nepříliš oslnivé výkony vůz dosahoval úctyhodných rychlostí. Šestnáctistovka s muší váhou 850 kilogramů dosahovala nejvyšší rychlosti 190 kilometrů v hodině a o 30 kilogramů těžší devatenáctistovka zvládala až 200 km/h. Akcelerace na stovku se pohybovala mezi 7,8 – 9,5 sekundami v závislosti na motorizaci.

Malý rychlý Peugeot se od běžných modelů odlišoval novými plastovými lištami s decentním červeným proužkem. Charakteristickým prvkem se stala i litá kola Speedline – čtrnáctipalcová SL201 u šestnáctistovek a patnáctipalcová SL299 u devatenáctistovek.

Ostrý hatchback se po svém uvedení stal okamžitou senzací. Automobilka svůj rychlý model zaměřila na mladé řidiče, čímž si 205 GTi vysloužil přezdívku „auto pro muže pod čtyřicet.“ Sedm z deseti majitelů totiž tohoto věku nedosahovalo, ale zároveň vůz získal i přezdívku motokáry pro pokročilé. Zajímavá byla i skladba samotných zákazníků. Pouhých 29 procent z nich přesedlo na GTi z jiného Peugeotu, 41 procent přeběhlo od jiných francouzských značek a 86 procent řidičů byli muži.

S cenou začínající na 68 630 francích nebyl Peugeot 205 GTi v domácí zemi levným vozem. V sousedním Německu bylo GTi prodáváno za 19 295 marek a své majitele si zde našlo úctyhodných 29 242 exemplářů. Do ukončení výroby v roce 1994 vzniklo celkem 61 653 kusů.

Pro klienty vyhledávající vítr ve vlasech Peugeot v létě 1986 představil otevřenou variantu 205 CTi, jenž byla navržena a částečně vyráběna italskou karosárnou Pininfarina. Auto se stahovací střechou a bezpečnostním rámem za předními sedadly se vyrábělo dlouhých osm let a těšilo se velké oblibě v jihoevropských zemích. V tomto případě byla 205 spíše dívčím módním doplňkem na toulky po letoviscích Azurového pobřeží.

Galerie: V těchto místech vznikaly automobilové ikony

Nahlédněte do výrobních hal, kde se montovaly legendy (případně se tam stále montují).

Číst celé

Začátky cizích značek v Americe: Evropská lidová auta

Alfa Romeo, Citroën, Fiat nebo Renault. I evropští výrobci obyčejných aut zkusili štěstí na americkém trhu. Někteří z nich uspěli, jiní naopak ne.

Číst celé

Dělal jsem řidiče byznysmenům. Tohle je můj příběh

Životní příběh Emila Remače, který se v minulosti živil jako soukromý řidič vlivných osobností. To mu dalo bohaté zkušenosti za volantem a také řídil mnoho aut snů.

Číst celé

Nejslavnější Shelby GT500 na světě. Jak vznikla novodobá Eleanor?

Hlavní hvězdou filmu Gone in 60 Seconds nebyl Nicolas Cage, ale unikátní Shelby GT500 z roku 1967, který se proslavil jako „Eleanor“.

Číst celé

Seznamte se s dívkou, po níž má Lotus Elise své jméno

Malý sporťák nese jméno vnučky tehdejšího majitele automobilky.

Číst celé

Honda CRX ED9: Lehoučká dávka euforie

Původně tunerská modla se dnes stává oblíbenou klasikou, se kterou je radost jezdit na hraně. Tenhle konkrétní kus se svým vzhledem možná přiklání k prvnímu zmíněnému, ale opak je pravdou. Blikající neony a hlasitou hudbu tady nečekejte. Tenhle exemplář vznikl, aby svého řidiče naplňoval požitkem z jízdy.

Číst celé