BMW 2002 Turbo: Vzestup a pád prvního evropského silničního auta s turbem

BMW 2002 Turbo v sedmdesátých šokovalo automobilový svět, protože dokázalo zamést s výkonnějším Porsche.

BMW na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972 představilo futuristický koncept BMW Turbo, který se nikdy nedostal do sériové výroby, ale významně ovlivnil budoucnost mnichovské automobilky. Studie návrháře Paula Bracqa debutovala s novými bezpečnostními prvky, klínovitým designem, ze kterého později čerpaly tvary sportovního BMW M1, a čtyřválcem s turbodmychadlem, jež znamenal začátek nové éry.

Inženýři krátce po dokončení konceptu BMW Turbo obrátili svou pozornost na vývoj silnějšího BMW série 02, protože cítili, že podvozek modelu 2002 zvládne další výkon. Základem pro novou nejsilnější verzi se stalo BMW 2002 Tii, které stálo na špici nabídky. Technici se inspirovali experimentálním přeplňovaným motorem konceptu Turbo a na dvoulitrový čtyřválec M10 namontovali turbodmychadlo KK&K (Kuhnle, Kopp & Krausch), upravili kompresní poměr motoru z 6,9:1 na 9,5:1 a přidali olejový chladič.

Nejvyšší výkon prvního evropského přeplňovaného motoru dosahoval 170 koní a maximální točivý moment byl 240 newtonmetrů. Výrazný nárůst hnací síly si vyžádal montáž samosvorného diferenciálu, silnější brzdy a širší třináctipalcová kola s vysokorychlostními pneumatikami. Rozšíření rozchodu podvozku rovněž znamenalo, že inženýři decentně rozšířili blatníky karoserie.

Interiér se stal mnohem sportovnější, protože standardní sedadla nahradila plnohodnotná sportovní sedadla, kožený tří ramenný volant a na palubní desce se vedle hodin objevil ukazatel plnícího tlaku turbodmychadla. Návrháři použili červený rámeček přístrojové desky, aby umocnili dramatičnost nově vzniklého BMW 2002 Turbo.

BMW oficiálně uvádělo, že BMW 2002 Turbo dokáže akcelerovat z 0 na 100 kilometrů v hodině za pouhých 7 sekund a dosáhnout maximální rychlosti 211 km/h. První evropské auto s turbodmychadlem vzbudilo opravdové vzrušení, protože dokázalo porazit Porsche 911 Carrera s výkonem přes 200 koní.

Kromě tradičních proužků BMW Motorsport byly testovací vozy pro novináře ozdobeny i zrcadlově obráceným nápisem „2002 turbo“, ale tisk netradiční polep zkritizoval jako nevkusný. Vedení společnosti se kvůli tomu rozhodlo, že od zrcadlového modelového označení upustí, ale většina majitelů si jej nechala dodělat.

BMW 2002 Turbo bylo uvedeno na trh v roce 1973, ale téhož roku vypukla proslulá ropná krize, která znamenala i jeho předčasný konec. Během dvouleté sériové výroby vzniklo pouze 1 672 kusů. Všechna auta byla vybavena levostranným řízením, protože vývoj pravostranné verze znemožnilo větší výfukové potrubí přeplňovaného motoru, které zabíralo prostor pro sloupek volantu.

Kvůli hrubému projevu motoru si BMW 2002 Turbo vysloužilo přezdívku „Jekyll a Hyde“, protože bylo autem dvou osobností, které rozdělovala obrovská prodleva turbodmychadla. V dobových testech se například objevilo: „Zašlápnete plyn do podlahy a nic se neděje, ale poté přijde silná rána do zad a máte pocit, že jste mocný náboj vypálený ze zbraně.“ Razantní kopanec výkonu znamenal, že mnoho exemplářů skončilo namotaných na stromě, kvůli čemuž je BMW 2002 Turbo v dnešních dnech opravdu vzácné. Šťastní majitelé jsou členy exkluzivního klubu.

Blíží se nová éra WRC. Detailně o hybridních pohonech, technice a pravidlech

Josef Fousek se detailně podíval na připravované změny v organizaci šampionátu World Rally Championship. Co nás čeká a nemine?

Číst celé

Lamborghini Diablo: Zuřivý býk z corridy

Klínovitý design s oblými hranami a surový dvanáctiválec. Legendární Diablo bylo pravověrným supersportem.

Číst celé

Ferrari 156 F1 Sharknose: Změna pravidel v F1 pomohla Ferrari vyhrávat

Monopost Ferrari 156 vznikl na začátku 60. let poté, co změna pravidel ve Formuli 1 vyžadovala menší motory. Ferrari nasadilo již ověřený motor z Formule 2 a okamžitě vítězilo.

Číst celé

BMW Z3: Splněný sen nejen Jamese Bonda

Petr se rozhodl, že se s námi podělí o zážitky se svým vytouženým BMW Z3. Jaký tedy je možný konkurent Miaty?

Číst celé

Vývoj Bugatti Veyron odstartoval skicou motoru W18 na obálce

Ferdinand Piëch toužil po exkluzivním osmnáctiválci, ale neměl pro něj vhodné auto. Přání jeho syna jej inspirovalo ke koupi Bugatti a vývoji Veyronu.

Číst celé

Rozhovor s Alešem Tillem: Českým mladým talentem ve světě virtuálních závodů

V československé komunitě milovníků herního simulátoru Gran Turismo je ani ne dva roky, nemá řidičák a studuje. Přesto je jedním z nejtalentovanějších jezdců s obrovským citem pro řízení. Vyzpovídali jsme nejrychlejšího borce závodního klubu GT Bros, působícího na virtuálním závodišti Gran Turismo Sport.

Číst celé