Challenger: Dokument popisující příběh Peugeotu 205 T16 v rally skupiny B

Starší dokument Challenger vypráví o vzniku a závodění Peugeotu 205 T16 ve skupině B.

Zbožňuje legendární závodní speciály rally? V tom případě by vám neměl uniknout starší dokumentární film Challenger, který vypráví o uvedení Peugeotu 205 T16 do mistrovství světa v rally v roce 1984. Francouzská automobilka se připravovala na silnou konkurenci ve skupině B a nechala inženýry, aby z lidového Peugeotu 205 udělali nekompromisní rozzlobenou závodní verzi.

Inženýři Peugeotu malou „dvěstěpětku“ přepracovali od základů a místo původní koncepce s motorem vpředu s pohonem předních kol použili prostorový rám s motorem uprostřed. Zadní polovinu karoserie tvořila velká skořepina, která se při servisu vyklopila a umožnila mechanikům vynikající přístup k motoru.

Úspěšná homologace si vyžádala výrobu 200 silničních exemplářů, které v současnosti jsou cennými exponáty ve sbírkách sběratelů po celém světě. Tovární tým s Peugeotem 205 T16 v letech 1985 a 1986 získal mistrovské tituly konstruktérů a jezdců s Timem Salonenem a Juhou Kankkunenem za volantem.

Skupina B byla zrušena na konci sezóny 1986 kvůli vysokému počtu úmrtí jezdců a diváků. Nebezpečí, které hrozilo při tehdejších závodech, je snadno viditelné v dokumentu, jež nám připomíná jednu slavnou éru motorsportu.

BMW 118d: Sportování v naftovém hatchbacku?

Pokud chcete hatchback s pohonem zadních kol, už dlouho vám vyhoví jen BMW. Je to jen výstřelek nebo nebo fungující auto?

Číst celé

Harakiri nad palubními kamerami

Před Vánoci jsme v našem čínštinářském kroužku zabředli do tématu palubních kamer, které si řidiči lepí na čelní sklo auta. Nechť diskuze započne!

Číst celé

Ferrari P4/5: Rozpoutalo konflikt mezi sběratelem a továrnou Ferrari

Jim Glickenhaus je nadšeným sběratelem závodních Ferrari, ale automobilce se nelíbilo, když se rozhodl závodit s vlastním prototypem jejich značky.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Točí lehce, chytá těžce

Redakční Mazda RX-8 se těší usilovné údržbě a velkému zájmu na Legendách, ale i tak zlobí.

Číst celé

Porsche 914: Volkswagen zradil kvůli směšnému názoru nového šéfa

Vývoj a prodej typu 914 mohl být pro Porsche úspěšnou spoluprací s Volkswagenem. Změny ve vedení lidové značky však zajistily pouze jednostranný úspěch. Důvod podrazu ze strany Volkswagenu byl směšný.

Číst celé

Brawn GP: Z outsiderů mistry světa za pár měsíců

Do prvního závodu nastoupili s monoposty vyvinutými v rekordně krátkém čase a bez sponzorů. O několik měsíců později si odváželi titul mistra světa a pohár konstruktérů. Takový je příběh týmu Brawn GP.

Číst celé