Challenger: Dokument popisující příběh Peugeotu 205 T16 v rally skupiny B

Starší dokument Challenger vypráví o vzniku a závodění Peugeotu 205 T16 ve skupině B.

Zbožňuje legendární závodní speciály rally? V tom případě by vám neměl uniknout starší dokumentární film Challenger, který vypráví o uvedení Peugeotu 205 T16 do mistrovství světa v rally v roce 1984. Francouzská automobilka se připravovala na silnou konkurenci ve skupině B a nechala inženýry, aby z lidového Peugeotu 205 udělali nekompromisní rozzlobenou závodní verzi.

Inženýři Peugeotu malou „dvěstěpětku“ přepracovali od základů a místo původní koncepce s motorem vpředu s pohonem předních kol použili prostorový rám s motorem uprostřed. Zadní polovinu karoserie tvořila velká skořepina, která se při servisu vyklopila a umožnila mechanikům vynikající přístup k motoru.

Úspěšná homologace si vyžádala výrobu 200 silničních exemplářů, které v současnosti jsou cennými exponáty ve sbírkách sběratelů po celém světě. Tovární tým s Peugeotem 205 T16 v letech 1985 a 1986 získal mistrovské tituly konstruktérů a jezdců s Timem Salonenem a Juhou Kankkunenem za volantem.

Skupina B byla zrušena na konci sezóny 1986 kvůli vysokému počtu úmrtí jezdců a diváků. Nebezpečí, které hrozilo při tehdejších závodech, je snadno viditelné v dokumentu, jež nám připomíná jednu slavnou éru motorsportu.

Challenger: Dokument popisující příběh Peugeotu 205 T16 v rally skupiny B

Starší dokument Challenger vypráví o vzniku a závodění Peugeotu 205 T16 ve skupině B.

Číst celé

Píše se rok 1991 a my vám představujeme nejlepší auto na světě

15. září 1991 bylo najednou na zámku ve Versailles a pod obloukem Le Grande Arche v pařížské čtvrti La Défense vystaveno něco neuvěřitelného. Stalo se tak přesně 110 let od narození slavného zakladatele značky Ettoreho Bugatti.

Číst celé

Jedinečná Ferrari na prodej. Poznejte nejlepší investiční příležitosti

Pět vozů Ferrari, jejichž hodnota v budoucnu s téměř stoprocentní pravděpodobností poroste. Na těchto autech zkrátka neproděláte.

Číst celé

Lamborghini Miura Jota: Jediný prototyp skončil v plamenech

Zhmotněný závodní sen testovacího jezdce Lamborghini pomohl automobilce s vývojem. Jeho působení ale skončilo v polích na apríla roku 1971.

Číst celé

Aston Martin Ulster: Zvítězit v neděli, prodat v pondělí

Předválečný závoďák, který vznikl jako oslava vítězství továrního týmu v náročném závodě.

Číst celé

Aston Martin V8 Zagato: Motor se vstřikováním nestačil na to, aby jel 300 km/h

Aston Martin se ve druhé polovině osmdesátých let spojil se Zagatem, aby společně oslavili ikonický DB4 GT Zagato. Vzácné GT vycházející z V8 Vantage je považované za jeden z nejlepších vozů značky všech dob.

Číst celé