Challenger: Dokument popisující příběh Peugeotu 205 T16 v rally skupiny B

Starší dokument Challenger vypráví o vzniku a závodění Peugeotu 205 T16 ve skupině B.

Zbožňuje legendární závodní speciály rally? V tom případě by vám neměl uniknout starší dokumentární film Challenger, který vypráví o uvedení Peugeotu 205 T16 do mistrovství světa v rally v roce 1984. Francouzská automobilka se připravovala na silnou konkurenci ve skupině B a nechala inženýry, aby z lidového Peugeotu 205 udělali nekompromisní rozzlobenou závodní verzi.

Inženýři Peugeotu malou „dvěstěpětku“ přepracovali od základů a místo původní koncepce s motorem vpředu s pohonem předních kol použili prostorový rám s motorem uprostřed. Zadní polovinu karoserie tvořila velká skořepina, která se při servisu vyklopila a umožnila mechanikům vynikající přístup k motoru.

Úspěšná homologace si vyžádala výrobu 200 silničních exemplářů, které v současnosti jsou cennými exponáty ve sbírkách sběratelů po celém světě. Tovární tým s Peugeotem 205 T16 v letech 1985 a 1986 získal mistrovské tituly konstruktérů a jezdců s Timem Salonenem a Juhou Kankkunenem za volantem.

Skupina B byla zrušena na konci sezóny 1986 kvůli vysokému počtu úmrtí jezdců a diváků. Nebezpečí, které hrozilo při tehdejších závodech, je snadno viditelné v dokumentu, jež nám připomíná jednu slavnou éru motorsportu.

Výtvarná sugesce vonící benzínem

V zámecké jízdárně – Alšově jihočeské galerii – v Hluboké nad Vltavou lze od konce června do konce letošního října navštívit výjimečnou výstavu Theodora Pištěka. Pan Pištěk je jeden z těch lidí, kteří do důchodu nikdy neodejdou, protože svou tvorbu a vše co obsahuje, zkrátka milují. 

Číst celé

Maserati 5000 GT: Spojení přání Šáha z Persie a snu konstruktéra

Maserati 3500 GT změnilo filosofii automobilky, ale některým zákazníkům nestačilo. Italská továrna kvůli nim vyvinula vytříbené kupé, o které ale nebyl velký zájem.

Číst celé

Lincoln Indianapolis: Elegantní koncept se málem nedochoval. Zachvátil ho požár

Prototyp Lincoln Indianapolis vznikl, aby upevnil vztahy mezi americkými automobilkami a italskými karosárnami. V šedesátých letech bohužel téměř shořel, ale nyní zase existuje a znovu září.

Číst celé

Galerie: Reklamy na pestrobarevná BMW

Když se dnes podíváme po ulici, vidíme samá bílá, šedá nebo černá auta. Po barevných autech se nám stýská. A stýská se nám také po starých bavorácích a starých bavoráckých reklamách.

Číst celé

Uhlík, titan, křemík a další materiály spojující sportovní vozy s kosmickým průmyslem

Představujeme 7 nejčastějších materiálů pro výrobu sportovních a závodních vozů, které jsou úzce spojeny s leteckým a kosmickým průmyslem.

Číst celé

Ferrari FZ93: Stylingové cvičení Zagata bylo inspirací pro Ferrari Enzo

Ferrari FZ93 vzniklo jako oslava návratu slavného inženýra do vedení společnosti Zagato a inspirovalo budoucí modely Ferrari.

Číst celé