Život s Mazdou RX-8: Vyvážená zábava

Náš seriál se konečně dostává k dlouho slibované a očekávané části. Jaká je tedy Mazda RX-8 z pohledu nadšence, který si jí pořídil jako svou první zadokolku?

Celé ty dlouhé týdny, kdy jsem netrpělivě očekával dokončení své RX-8, jsem přemýšlel nad tím, jak asi pojede na plný výkon. Matně jsem vzpomínal na několik let staré svezení na malém okruhu Czechring, kde mě na námi spolupořádané akci svezl jeden z našich fanoušků. Internet jsem měl přečtený a videa jsem znal nazpaměť. Není tedy divu, že jsem se opravdu těšil, až do Mazdy sednu, ohřeju ji a pak dostanu příležitost na to opravdu šlápnout.

Dvourotorový wankel exceluje neuvěřitelně sametovým chodem, jehož je dosaženo skutečností, že jsou rotory vůči sobě otočené o 180°. Přestože od Renesisu nelze očekávat přemrštěnou sílu v nízkých otáčkách, se snadnou lehkostí graduje k maximálnímu výkonu 231 koní a poté otáčky rostou až přes hodnotu 9 000/min. Při prvním svezení to působí, jako z jiného vesmíru. Nad 7 500 otáček za minutu neznalý člověk zlehka přemýšlí o vzniku černé díry a ostatní polemizují nad tím, jak Mazda vydolovala takový výkon z malé třináctistovky. Jak se říká – odborník žasne, laik se diví.

Pro běžnou sportovní jízdu je výkonu opravdu dostatek, který spolu s krátkým šestikvaltem dělá RX-8 kamarádkou pro jakékoliv předjíždění. Nejlepší částí Mazdy RX-8 je ale podvozek a jeho naladění. Inženýři značky se při vývoji inspirovali závodními auty, jenž disponují měkčím odpružením zadní nápravy. Osmička si tak při každém přidání plynu okamžitě dřepne a drží stabilitu. Při vypnuté stabilizaci dochází k prokluzu zadních kol téměř předvídatelně. Samosvorný diferenciál Torsen odvádí svou práci na jedničku (pro vtipálky i na dvojku, trojku a tak dále) a případný smyk lze velmi snadno ovládat. Vlivem ideálního vyvážení a nastavení podvozku je RX-8 skvěle čitelná, zábavná a neodolatelná. I přes elektrický posilovač, který je v dnešní době již samozřejmostí, řízení opravdu komunikuje a sděluje řidiči, co se zrovna děje s předními koly.

Pokud se vrátíme k běžnému provozu, tak RX-8 městské popojíždění opravdu nesvědčí. Po každém nastartování je nutno motor pořádně prohřát a alespoň jednou za každou jízdu roztočit motor k červenému poli. Podivný požadavek má pádný důvod. Dvourotor se při nízkých otáčkách karbonuje, což může výrazně snížit jeho životnost. Vysokými otáčkami dojde ke vznícení úsad, jenž následně shoří ve spalovacím prostoru. Osobně můžu říci, že se jedná o nejmilejší „uklízení“, jaké jsem v životě poznal. Přestože je vlivem komfortního interiéru ježdění v městském provozu příjemné, při pohledu na požadavky motoru jsem rád, že do něj s RX-8 tak často nemusím.

Už po prvních stovkách najetých kilometrů opravdu nelituji, že jsem se rozhodl vykročit do neznáma a zacpat si uši mezitím, co v okolí zněly negativní názory neznalých lidí. Netypické čtyřdveřové kupé je zatím opravdu radost a k jízdním dojmům se v budoucnu zase vrátím, až se s autem seznámím ještě více.

Porsche 754 T7: Důležitý prototyp spojoval vývoj mezi 356 a 911

Porsche 901, později 911, se stalo legendou mezi sportovními auty. Přestože je to dnes nepředstavitelné, německá ikona mohla vypadat úplně jinak. Původně měla nést tvary prototypu, který ji spojoval s předchozím 356.

Číst celé

Pohled do útrob pěti legendárních sporťáků

Výkonné motory, nosníky karoserií či zavěšení kol. Komponenty starých sportovních vozů, které běžně vidět nemůžete, ale nyní máte tu možnost.

Číst celé

Jak Volkswagen omylem zničil první Bentley Continental GT, který vyrobil

Bentley Continental GT byl první model značky vyvinutý pod vedením Volkswagenu, ale jeho vývoj zkomplikovala úsměvná zničující nehoda.

Číst celé

Připomeňte si Gallardo, kterým se Lamborghini rozloučilo s Valentinem Balbonim

Valentino Balboni pracoval pro Lamborghini dlouhých čtyřicet let a během té doby mu rukama prošla většina z vyrobených vozů.

Číst celé

Porsche 904 Carrera GTS: První Porsche z „plastu“ ukončilo vývoj pro Formuli 1

Porsche kvůli vývoji závodního vozu 904 Carrera GTS ukončilo projekt Formule 1. Automobilka věřila, že nový vůz třídy GT dokáže prodat i běžným zákazníkům.

Číst celé

Mazda 787B: Uřvaný wankel ovládl Le Mans 1991 a stanovil 3 prvenství

Čtyřrotorový prototyp Mazda 787B byl donedávna jediným japonským autem, které dokázalo zvítězit v nejslavnějším vytrvalostním závodě na světě. Úspěchu předcházely velké přípravy, mezi nimiž nechyběly teoretické odhady a výpočty.

Číst celé