Nejepičtejší závod, který svět neviděl

Duel mezi dvěma mistry volantu na Nordschleife bohužel nebylo jak zaznamenat. Vše se seběhlo příliš náhodně a rychle.

Každá jízda s Ferrari 599 GTB Fiorano je působivá. Prostě mohutné cestovní kupé s dvanáctiválcem. Je z roku 2006, takže elektroniky je ještě tak akorát. Nevidí se každý den a už vůbec ne v maximálním nasazení.

V roce 2007 se utkaly dvě na nejdelším okruhu světa. Neplánovaně. Černá 599 je asi v půlce trati, když ji začne stíhat druhá, červená. Oba řidiči ještě přidávají co to jde a těsné pořadí si ještě asi 10 kilometrů neprohodí. Až v poslední zatáčce před dlouhou rovinkou si vedoucí černá pozdě najíždí do zatáčky. Následným přetáčivým smykem ztrácí rychlost a do vedení se dostává Ferrari červené.

Poté se odebere z okruhu kvůli dochlazení a druhé, černé Fiorano ho ze zvědavosti následuje. Zastavují na parkovišti a poprvé vidí jeden druhého. Vítězné červené Ferrari řídil šedesátiletý Walter Röhrl. Legendární závodní veterán. Vícenásobný mistr šílené rally skupiny B a čtyřnásobný vítěz Monte Carla. Vítěz závodu do vrchu Pikes Peak. Bodoval také na okruzích, vyhrál závod DTM i celý IMSA-GTO. Extrémně výkonná auta a rychlé tratě tedy znal jako málokdo. Vysloužil si tak tituly řidič století, nebo Montemeister.

 

Řidič černé 599 tedy samozřejmě podotkl, že od takového muže porážku dokáže přijmout. Porážka to ale zdaleka nebyla předvídatelná a proto měl i Walter velkou radost. Tím druhým totiž byl sám Michael Schumacher. Sedminásobný mistr světa ve Formuli 1. Byl na sklonku své závodní kariéry, ve které mnoho lepších jezdců nepoznal. Navíc pomáhal s vývojem právě 599, protože pracoval jako testovací jezdec Ferrari. I toho dne zde byl pracovně. S továrním dodavatelem tlumičů Sachs zde laborovali nad jemným nastavením podvozků. I přes respekt projevený Walterovi nad porážkou rukou nemávl. Po vrácení do stanoviště nařídil mechanikům zkontrolovat každý šroub na autě.

Pracovně tu byl i Walter. Přestože jel také ve Ferrari, tak tu byl proti Ferrari. Pracoval totiž už léta u Porsche a konkurenční 599 tu zkoušeli v rámci vývoje nové 911 GT2 RS. Ferrari a Michael se už překvapit nenechali. Následující testování modifikací 599 (GTO a HGTE) už probíhalo na italských továrních okruzích.

Honda Civic Type-R EK9: Klenot ze Suzuky

Japonský hot hatch, který je i dnes stále vnímán jako rychlý vůz, jenž poslouží nejen na ulici, ale i na okruhu. Jeho první generace se na trhu objevila před dvaceti lety a byla více hardcore než současná pátá generace s označením FK8.

Číst celé

Tafheet: Tvrdě postihované arabské driftování

Saúdští hazardéři se snaží vyhrát závod se smrtí, ale často riskují životy svého okolí. Ochránci zákona se s nimi pochopitelně nemažou. Tresty mohou dosáhnout i tisíce ran bičem.

Číst celé

Porsche 911 Carrera S: Nejlepší dostupná 911 pro opravdové řidiče

Točivý atmosférický šestiválec, manuální převodovka, pohon zadních kol a hydraulický posilovač řízení. Carrera S generace 997 je přesně takovou rozumně dostupnou 911, jakou potřebujete.

Číst celé

Francouzi měli z Citroënu 2CV srandu. Takhle se mu smáli při představení

Při oficiálním představení sklidil lidový Citroën mnoho pochval i posměchu. Návštěvníci pařížského autosalonu nemohli tušit, jakou legendou se později stane.

Číst celé

Počátek neočekávaného úspěchu. Zrození Fordu Mustang

Jen málokdo věřil myšlence na úspěch tohoto modelu, ale opak byl pravdou. Pony car se stal hitem již v den svého představení a nyní, po více jak padesáti letech od onoho dne, je jedním z nejslavnějších amerických sportovních vozů.

Číst celé

Mazda MX-5 NA: Za jednoduchým sporťákem stál novinář

Jen výjimečně se stane, automobilky poslechnou rady a názory motoristických novinářů. Mazda to však v minulosti udělala a na svět přišel jeden z nejlepších sportovních vozů všech dob. Znáte jeho příběh?

Číst celé