Zimmer Quicksilver: Zhmotněná touha po luxusním kupé s motorem uprostřed

Zimmer Quicksilver byl splněným snem odvážného podnikatele Paula Zimmera, jehož automobilka později zkrachovala, a proto vyrobila jen malý počet kusů.

Americký automobilový průmysl je široce rozsáhlý a za více než 120 let jej vytvořilo obrovské množství automobilek, z nichž drtivá většina později zanikla, nebo dokonce upadla v zapomnění. Američané toužili po změně a pravidelně si kupovali nová modernější auta, se kterými byl jejich život lepší. Není divu, že se zapálení sebevědomí podnikatelé snažili zakládat vlastní automobilky a pokoušeli se vydělat jmění na vzkvétajícím trhu.

V roce 1978 podnikatel Paul Zimmer založil automobilku Zimmer Motorcars Corporation, aby mohl vyrábět vlastní vůz Zimmer Golden Spirit. Luxusní Golden Spirit vznikl na podvozku Mustangu, který dodával Ford, a svým retro designem se inspiroval vozy z 30. let. V letech 1984 až 1988 automobilka vyráběla i druhý model, kterým byl menší, sportovnější a levnější Zimmer Quicksilver.

Zimmer Quicksilver byl rozdílný od klasičtějšího Golden Spiritu a snažil se zaujmout moderními tvary s typickými rysy 80. let. Quicksilver byl postaven na platformě Pontiacu Fiero, jehož podvozek byl upraven protažením rozvoru o 380 milimetrů, mezi předním kolem a A-sloupkem, a prodloužením předního a zadního převisu. V přední části zůstaly zachovány vyklápěcí světlomety Fiera a oba konce karoserie byly zakončeny neobvyklými masivními chromovanými nárazníky, které byly opticky spojeny chromovanými lemy na bocích.

I když byl Quicksilver sportovnější než Golden Spirit, určitě nebyl opravdovým sportovním autem. S bohatě ozdobeným exteriérem a luxusním interiérem vážil 1 450 kilogramů a za předními sedadly měl uložený slaboučký 2,8 litrový vidlicový šestiválec s třístupňovou automatickou převodovkou Turbo-Hydramatic 125 z výkonnější verze Fiera. Šestiválci se 140 koňmi a 230 Nm trvalo přibližně 10 sekund, než těžké kupé rozhýbal z 0 na 100 kilometrů v hodině.

Zimmer Quicksilver můžeme zařadit k nejzajímavějším americkým autům z 80. let. Automobilka Zimmer Motorcars zkrachovala v roce 1988 a do té doby stihla vyrobit přibližně 170 exemplářů. V roce 1997 byla značka koupena a oživena Artem Zimmerem, který nemá žádné příbuzenské vztahy se zakladatelem Paulem Zimmerem, a v současnosti opět vyrábí původní Zimmer Golden Spirit, jež se prodává u dealerů ve Spojených státech amerických a Saúdské Arábii.

Škoda 110 R: Československý klenot, který vznikal v těžkých podmínkách

Škoda 110 R zachránila celý výrobní závod před tím, aby se z něj stala pouhá výrobna náhradních dílů. Vznik československé legendy nebyl tak jednoduchý, jak by se zprvu mohlo zdát.

Číst celé

Mazda MX-5 NA: Za jednoduchým sporťákem stál novinář

Jen výjimečně se stane, automobilky poslechnou rady a názory motoristických novinářů. Mazda to však v minulosti udělala a na svět přišel jeden z nejlepších sportovních vozů všech dob. Znáte jeho příběh?

Číst celé

Auto Pólo: Zničená auta a tvrdé pády při zvláštním sportu

Místo koní použili auta a snažili se zasáhnout soupeřův terč basketbalovým míčem. Auto pólo bylo odvázanou motoristickou zábavou počátku minulého století.

Číst celé

Auto roku podle Honzy

Soudy petrolheada založené na selských datech a referencích ostatních. Hledám hodnotné nabídky z nových aut, která mi nejvíce utkvěly v hlavě. Dal sem si hranici 200 koní, takže na nominaci nedosáhl Duster.

Číst celé

AVUS Berlin: Nejrychlejší závodní okruh a první dálnice na světě

Extrémně klopená zatáčka berlínského závodního okruhu AVUS je důležitou součástí historie motorsportu. Přečtěte si příběh legendárního okruhu, který zároveň byl první dálnicí na světě.

Číst celé

Ferrari F512 M: Kontroverzní, ale i nejlepší a nejrychlejší Testarossa

Ferrari Testarossa prošlo dlouhým vývojem a jeho finální verzí bylo kontroverzní Ferrari F512 M. Rozporuplná Testarossa ale byla tou nejlepší verzí.

Číst celé