Život s Mazdou RX-8: Vstup do neznámých vod

Moji praktičtí přátelé si myslí, že je Mazda RX-8 nepraktický krám s nespolehlivým motorem. Když jsem přemýšlel, jakým autem nahradit svou Hondu Civic, rozhodl jsem se vykročit do neznámých vod. Říkali mi, abych to nedělal.

Znáte to, během dlouhých večerů listujete inzercí a hledáte auta, která nepotřebujete. Pokaždé si vyberete. Po dlouhém rozhodování jsem dospěl k názoru, že jsem si svůj Civic užil už dost. Na jednu stranu mě stále dokázal bavit a jeho provozní náklady byly jako u každého jiného mopedu, na druhou stranu byl pomalý, nezajímavý a v případě srážky s moderním autem bezpečný jako rozmočená krabice od bot. Co si ale koupíte ve chvíli, kdy opravdu chcete pořídit něco nového?

Dlouhé týdny jsem studoval dostupná auta, jejich problémy a samozřejmě tržní hodnoty. Požadavky byly jednoduché. Mnou hledané auto mělo mít sportovní jízdu v DNA a muselo být zajímavé, ideálně málo časté na našich silnicích. Po všech prohlédnutých hot hatchích, zavržených BMW a vcelku lákavých Imprezách WRX a Miatách jsem došel k jedinému závěru. Vzpomněl jsem si na nezvyklé čtyřmístné kupé, které mě fascinovalo již od dávných dob základní školy, kdy jsme jej s kamarády proháněli ve virtuální realitě. Hledání té pravé Mazdy RX-8 začalo.

Česká inzerce tu a tam nabídne zajímavý kousek, ale samozřejmě jsem sledoval i bohatší zahraniční. V první řadě bylo potřeba zodpovědět důležité otázky. Chci „GTčkovou“ variantu s výkonem 141 kW, nebo sportovnější se 170kW? Koupím kousek s mrtvým motorem a zainvestuji opravu, nebo se plácnu přes kapsu a pořídím drahý perfektní kousek? Jistý jsem si byl jen jedním, musí mít řízení na levé straně, ač je výrazně dražší. Výsledné hledání nebylo tak jednoduché, jak se zpočátku zdálo. Hodně RX-8 z našich luhů a hájů stojí v autobazarech v nepřitažlivých čtvrtích měst, kde je s nimi zacházeno jako s hadrem. Startovací, zahřívací a „chcípací“ procedura? Fu*k off!

RX-8 jsme v redakci již krátce měli, byla pravostranná, dovezená z Anglie a stála jako nový iPhone. Tomášových zkušeností jsem samozřejmě využil a poprosil ho, zda by mi v Brně obhlédl šedivý 170-kilowattový exemplář po čerstvé repasi motoru. Prodávající se nebál použít oblíbené spojení „sednout a jezdit“. Jezdit ano, fungovala skvěle, jen by jezdila do doby než by se rozlomila napůl. Koroze je velkým problémem zatím posledního vyráběného auta s wankelovým motorem. Tenhle fakt jsem musel zohlednit v dalším pátrání.

Po dlouhých týdnech hledání ideálu jsem začal propadat depresi. Pořád to stejné, nepřitažlivé a nabízené nedůvěryhodnými prodejci. Jenže pak se všechno otočilo naruby. Stála na dvoře pražského specialisty Kamikaze RX8, byla červená ve výbavě Revolution a měla slibnou budoucnost. Po dlouhém hledání jsem objevil přesně takovou Mazdu RX-8, jakou sedm měsíců hledal.

Další díl?

5+1 důvodů, proč mám rád Mazdu MX-5 RF

Lukáš opět strávil několik dnů s zeleno-oranžovým RF a rozhodl se na něj podívat více subjektivním dojmem. Jak se mu líbí?

Číst celé

Proč se Mazda MX-5 NB podobá původnímu Viperu? Důvod je prostý

Velmi podobný design dvou značně rozdílných sportovních vozů je zapříčiněn mužem jménem Ken.

Číst celé

Bizzarrini Manta: „Přistupte blíže! Fascinující dílo nové karosárny je tady!“

Jedinečný prototyp Bizzarrini Manta vznikl, aby Giorgietto Giugiaro mohl prezentovat vlastní designové studio. Postupem let se vůz ztratil, ale nyní už zase získává prestižní ocenění.

Číst celé

Ferrari 360: První sériové celohliníkové Ferrari. Co mělo společného s Enzem?

Příchod Hondy NSX otřásl trhem superaut. Japonci totiž dokázali vyrobit rychlé auto, které bylo vhodné i pro každodenní použití. Ferrari se muselo začít snažit, následkem čehož vyvinulo povedený typ F355, ale až s blížícím se novým miléniem se Italům podařil opravdový úspěch – Ferrari 360.

Číst celé

Porsche 918 Spyder: Druhý svatý

Ještě před několika lety byla myšlenka hybridních superaut pasé. Svatá trojice, jíž vytvořilo Ferrari, McLaren a Porsche později ukázala, že tím může vzniknout skvělá technologie. Představujeme vám druhého člena, jímž je Porsche 918 Spyder.

Číst celé

Život s Mazdou RX-8: Mazdina výkladní skříň technologií

Ač jsem v původně přemýšlel, že se třetí díl o životě s Mazdou RX-8 ponese v duchu jízdních dojmů, dovolil jsem si vzít nějaký čas navíc. Mezitím, co se pokusím sepsat jízdní dojmy nejvíce objektivní formou, představím vám zajímavosti nejlepšího modelu značky v současném tisíciletí.

Číst celé