Znáte zapomenutou inovaci Henryho Forda, kterou zlepšil životy zaměstnanců?

Americký průmyslník Henry Ford ovlivnil vývoj automobilového průmyslu a zavedl revoluční inovace, ke kterým patřilo zkrácení pracovní doby.

Henry Ford patří k nejdůležitějším osobnostem v historii automobilového průmyslu. V roce 1903 založil společnost Ford Motor Company, v roce 1908 uvedl na trh promyšlený Ford Model T, kterým postavil Ameriku a další světové země na kola, a v roce 1910 zavedl masovou výrobu automobilů na montážní lince, jež je důležitou součástí produkce nových vozů do dnešních dnů. Henry Ford myslel na své dělníky a snažil se, aby si oni sami mohli koupit auta, která vlastnoručně vyrábějí. Kromě různých benefitů jim dal i cenný dárek: pětidenní, 40 hodinový pracovní týden.

Henry Ford byl známý tím, že ustoupil pokaždé, když došlo na ostrá pracovní jednání. Napětí mezi detroitskou automobilkou a jejími pracovníky bylo v roce 1937 natolik silné, že se strážci továrny střetli s členy organizace Union Auto Workers v krvavé potyčce. Henry Ford ale uměl odhadnout správný čas, kdy přijít se správným řešením.

Už rozsáhlá nezaměstnanost v roce 1914 jej dovedla k oznámení, že společnost Ford Motor Company zaplatí mužským zaměstnancům minimálně 5 dolarů za osmihodinový pracovní den. To bylo více než dvojnásobek platu za devítihodinový den, který jim byl dříve vyplácen. Od začátku roku 1916 byly stejně odměňovány i ženy. Zaměstnanci se za zvýšení platu odvděčili vyšší produktivitou, loajalitou a hrdostí. Čtyřicetihodinový pracovní týden měl stejný účinek.

Ford uvažoval o zkrácení pracovního týdne ze šesti na pět dnů už v roce 1922, kdy se tento nápad zrodil v hlavě Edsela Forda, Henryho syna. „Každý člověk potřebuje více než jeden den v týdnu na odpočinek a rekreaci,“ řekl Edsel Ford v rozhovoru pro The New York Times v březnu toho roku. „Společnost Ford se vždy snažila prosazovat ideální domácí život pro své zaměstnance. Věříme, že pro řádný život by každý člověk měl mít více času na trávení s rodinou.“

Když byl v roce 1926 vyhlášen čtyřicetihodinový pracovní týden, Henry Ford prohlásil: „Je nejvyšší čas, abychom se zbavili představy, že volno pro dělníky je buď ztracený čas, nebo privilegium vyšší třídy.“

Henry Ford ale nezavedl zkrácenou pracovní dobu sám od sebe. Byl k tomu opět dotlačen. Dělníci pracující na pásové výrobní lince se bouřili, protože nechtěli dělat šest dnů v týdnu stále to samé. Hrozící stávky a hromadné odchody zaměstnanců jej přiměly k dalšímu ústupku.

Ostatní výrobci automobilů se začali řídit Fordovým rozhodnutím, ale trvalo dalších dvanáct let, než se připojil zbytek Spojených států amerických. Prezident Franklin D. Roosevelt podepsal zákon o spravedlivých pracovních normách až v roce 1938, který postupnými novelami stanovil následující limity: nejprve to bylo 44 hodin týdně, následující rok byla pracovní doba zkrácena na 42 hodin týdně a v roce 1940 bylo nařízení sníženo na 40 hodin týdně. Tímto rozhodnutím se později inspiroval i zbytek světa.

Petrolheadi z Nigérie ukazují, jak vypadá skutečná láska k autům

Jejich auta nemají řadu potřebných dílů, ale i přesto jezdí každým dnem. Automobilová kultura v Africe ukazuje, jak vypadá láska k autům.

Číst celé

Nissan GT-R, část pátá: Jaký je výsledný mix?

Vítáme vás u posledního dílu seriálu, který se věnuje konstrukci a vlastnostem Nissanu GT-R R35. V této části si shrneme, jaké je GT-R na silnici i mimo ni a zároveň přidáme osobní zkušenost jednoho profesionálního řidiče sportovních vozů.

Číst celé

Pierce-Arrow Silver Arrow: Design budoucnosti

Pokrokový luxusní sedan, který se stal majetkem jen úzké hrstky vyvolených. Jejich počet byste napočítali na prstech jedné ruky.

Číst celé

Porsche 911 Carrera RS 2.7: Drahý homologační speciál s ducktailem

První nositel ikonického zadního spoileru byl vysoce žádaný již při svém představení. Porsche využilo situace a napakovalo si kapsy.

Číst celé

Když ujíždíte se svou Sierrou od vloupačky, zatímco spíte doma v posteli

Tátu nahlásili, jak ujíždí se svou Sierrou od vloupačky ve zlatnictví. Jenže on spal doma v posteli a auto mělo stát v autobazaru. Jo, to byly divoké devadesátky..

Číst celé

McLaren MP4-12C obrodil slavnou značku

Návraty kdysi známých automobilek na trh nejsou snadné. O problémech, které na moderním světě číhají, se přesvědčil nespočet investorů. Značce z britského Wokingu se to však povedlo a od roku 2011 vyrobila více než 10 000 aut.

Číst celé