RAUH-Welt BEGRIFF: Rozšířená Porsche dobyla svět

Stačí, aby někdo vyslovil jednoduchou zkratku “RWB” a okamžitě pochopíte, oč tu běží. Nicméně, znáte začátek příběhu bláznivě rozšířených Porsche?

Japonský tuningový směr RWB je proti srsti velké části milovníků a sběratelů klasických Porsche 911. Kola široká jako šišky salámu schovaná v obrovsky rozšířené karoserii, jež je většinou vyzdobena obrovským křídlem. To je styl, který naopak milovníci upravených aut hltají ve velkém.

Akira Nakai, známý také jako Nakai-san, o sobě poprvé davá vědět v devadesátých letech, kdy je členem drifterského týmu Rough World. V té době však neřídí legendární počin Ferdinanda Porsche, ale tehdy obyčejnou Toyotu Corollu AE86. Své první Porsche si pořizuje až ve svých 28 letech. V době, kdy pracuje jako automechanik v karosárně. Vozem, který Nakai-sana navždy proslaví, je poškozené Porsche 911 Turbo (930).

Krátce poté se pouští do stavby jedné z nejslavnějších upravených 911 všech dob. Není tajemstvím, že si zakládá na exkluzivitě každého vyrobeného exempláře. To vede k pojmenování každé upravené 911 jménem, jenž ji navždy spojí s jejím majitelem. Nakai-san je milovníkem belgického ležáku, což je jasným impulzem pro zvolení jména prvního exempláře. Matné černé Porsche je po celém světě známé jako „Stella Artois“.

V devadesátých letech Akira Nakai oficiálně zakládá společnost RAUH-Welt BEGRIFF. V německém překladu „rauh“ znamená rough, „welt“ znamená world a „begriff“ je výrazem pro koncept. Název společnosti je poctou historii a způsobu myšlení zakladatele. Šíleně rozšířená Porsche se okamžitě stávají světovou senzací.

Každý z bodykitů pro 911 série 930, 964 a 993 je inspirován tovární variantou GT2 poslední zmíněné generace a je uzpůsoben na míru dle přání zákazníka. Obsahuje nový přední a zadní nárazník, nástavce prahů, zadní spoiler, rozšířené blatníky a další prvky. Záleží jen na majitele, zda dá přednost decentnímu rozšíření, a nebo se přikloní k brutálně širokému vozu. Nabídka RWB kromě bodykitu obsahuje vhodné podvozkové díly, kola či doplňková křidélka.

Po uzavření objednávky už zbývá jen dohodnout termín, kdy sám mistr Nakai-san přicestuje z Japonska do vámi zvolené garáže kdekoliv po světě a osobně vůz sestaví. Zakládá si na zhotovení celého vozu v přesně daném termínu, kvůli kterému se jeho práce mnohdy protáhne do pozdních nočních hodin. To však není problém, protože je poháněn cigaretami a milovaným pivem Stella Artois.

Přestože si mnoho majitelů, hlavně v domácím Japonsku, nechává vozy stavět hlavně pro okruhové použití, Akira věnuje veškerou péči tomu, aby celý tuningový kit na daný vůz sedl na milimetry. Svůj závodní stroj tak můžete vzít a vystavit ho na nejbližší show. Pro mnohé může být překvapením, že je bodykit aerodynamicky funkční.

Tuning vozů, kterými jsou vzduchem chlazená Porsche, bude vždy diskutabilní. Podle některých je Akira Nakai-san šílenec, podle jiných je génius. Na závěr by bylo vhodné zmínit myšlenku každého dalšího RWB: „V podstatě je tuning o svobodě. Je to naše vlastní cesta. Neexistují zde žádná pravidla a regulace. Můžete dělat, cokoliv se vám zachce.“

Eliška Junková: Drobná dáma za volantem bugatky

Nadějně vyhlížející závodní kariéru Elišky Junkové ukončila tragická smrt manžela na Nürburgringu.

Číst celé

Za volantem Mazdy RX-7 FC3S. Sen s ještě lepším probuzením!

Když jsme dostali nabídku na setkání s RX-7 FC3S, zajímalo nás jen to, že je pojízdná. Skvělé to ale nebylo jen proto, že jsme se v ní konečně svezli.

Číst celé

Dodge Challenger SRT Demon: 5 důvodů proč je zběsile rychlý

Že už Hellcat nemohl být rychlejší? V Dodge si mysleli opak a rovnou takové auto postavili. Představujeme řešení, která dopomohla k dosažení šílených výkonů.

Číst celé

Poznejte komická bezpečností zařízení pro ochranu chodců ze 20. a 30. let

Historická bezpečnostní zařízení pro ochranu chodců byla noční můrou všech lidí, kteří vstoupili do cesty automobilu. Z dnešního pohledu však působí úsměvně.

Číst celé

Ferrari California: Proč byl základní kabriolet pro Ferrari důležitý?

California byla pro Ferrari důležitější, než by se zprvu mohlo znát. Přinesla několik významných prvenství a po dlouhých letech oživila technické řešení, které se naposledy objevilo v ikonické F40.

Číst celé

Měření kompresí wankelu. Jak na to?

Chystáte se zakoupit auto poháněné rotačním motorem? Rozhodně nezapomeňte na změření kompresí jeho motoru dříve, než jej koupíte. Prozradíme vám, jak se to dělá.

Číst celé