RAUH-Welt BEGRIFF: Rozšířená Porsche dobyla svět

Stačí, aby někdo vyslovil jednoduchou zkratku “RWB” a okamžitě pochopíte, oč tu běží. Nicméně, znáte začátek příběhu bláznivě rozšířených Porsche?

Japonský tuningový směr RWB je proti srsti velké části milovníků a sběratelů klasických Porsche 911. Kola široká jako šišky salámu schovaná v obrovsky rozšířené karoserii, jež je většinou vyzdobena obrovským křídlem. To je styl, který naopak milovníci upravených aut hltají ve velkém.

Akira Nakai, známý také jako Nakai-san, o sobě poprvé davá vědět v devadesátých letech, kdy je členem drifterského týmu Rough World. V té době však neřídí legendární počin Ferdinanda Porsche, ale tehdy obyčejnou Toyotu Corollu AE86. Své první Porsche si pořizuje až ve svých 28 letech. V době, kdy pracuje jako automechanik v karosárně. Vozem, který Nakai-sana navždy proslaví, je poškozené Porsche 911 Turbo (930).

Krátce poté se pouští do stavby jedné z nejslavnějších upravených 911 všech dob. Není tajemstvím, že si zakládá na exkluzivitě každého vyrobeného exempláře. To vede k pojmenování každé upravené 911 jménem, jenž ji navždy spojí s jejím majitelem. Nakai-san je milovníkem belgického ležáku, což je jasným impulzem pro zvolení jména prvního exempláře. Matné černé Porsche je po celém světě známé jako „Stella Artois“.

V devadesátých letech Akira Nakai oficiálně zakládá společnost RAUH-Welt BEGRIFF. V německém překladu „rauh“ znamená rough, „welt“ znamená world a „begriff“ je výrazem pro koncept. Název společnosti je poctou historii a způsobu myšlení zakladatele. Šíleně rozšířená Porsche se okamžitě stávají světovou senzací.

Každý z bodykitů pro 911 série 930, 964 a 993 je inspirován tovární variantou GT2 poslední zmíněné generace a je uzpůsoben na míru dle přání zákazníka. Obsahuje nový přední a zadní nárazník, nástavce prahů, zadní spoiler, rozšířené blatníky a další prvky. Záleží jen na majitele, zda dá přednost decentnímu rozšíření, a nebo se přikloní k brutálně širokému vozu. Nabídka RWB kromě bodykitu obsahuje vhodné podvozkové díly, kola či doplňková křidélka.

Po uzavření objednávky už zbývá jen dohodnout termín, kdy sám mistr Nakai-san přicestuje z Japonska do vámi zvolené garáže kdekoliv po světě a osobně vůz sestaví. Zakládá si na zhotovení celého vozu v přesně daném termínu, kvůli kterému se jeho práce mnohdy protáhne do pozdních nočních hodin. To však není problém, protože je poháněn cigaretami a milovaným pivem Stella Artois.

Přestože si mnoho majitelů, hlavně v domácím Japonsku, nechává vozy stavět hlavně pro okruhové použití, Akira věnuje veškerou péči tomu, aby celý tuningový kit na daný vůz sedl na milimetry. Svůj závodní stroj tak můžete vzít a vystavit ho na nejbližší show. Pro mnohé může být překvapením, že je bodykit aerodynamicky funkční.

Tuning vozů, kterými jsou vzduchem chlazená Porsche, bude vždy diskutabilní. Podle některých je Akira Nakai-san šílenec, podle jiných je génius. Na závěr by bylo vhodné zmínit myšlenku každého dalšího RWB: „V podstatě je tuning o svobodě. Je to naše vlastní cesta. Neexistují zde žádná pravidla a regulace. Můžete dělat, cokoliv se vám zachce.“

Ferrari 250 GT SWB Breadvan: Pomsta za odmítnuté 250 GTO

Vlivný podnikatel Giovanni Volpi byl podporovatelem továrny Automobili Tourismo Sport, jíž založili bývalí zaměstnanci Enza Ferrariho. Ferrarimu se to pochopitelně nelíbilo a rozhodl se, že Volpimu nedodá jeho objednané Ferrari 250 GTO. Vznešený Ital se proto rozhodl postavit daleko lepší auto a jeho vývojem pověřil talentovaného inženýra Giotta Bizzarriniho. Výsledkem jeho snažení se stal závodní speciál známý jako „Breadvan“.

Číst celé

Citroën M35: Wankel, který prý uspěl

V druhé polovině minulého století si s koncepcí motoru podle původního návrhu Felixe Wankela hrálo velké množství automobilek. Ve francouzském Citroënu se dokonce rozhodli, že jej budou testovat na lidech.

Číst celé

Ze závodních tratí přímo na silnice. Zrození modelů Porsche Rennsport

Motorsport patří do historie Porsche odjakživa. Modely, které nám tento fakt připomínají nejvíce nesou bájné označení RS. Zajímali jste se někdy o to, jak šly za sebou?

Číst celé

Lamborghini Miura Roadster: Bohatí po ní toužili, továrna ne

Otevřenou Miuru si přálo mnoho bohatých osobností, ale Lamborghini vyrobilo jediný koncept, který později zmizel na dlouhá desetiletí.

Číst celé

Ford Marmon-Herrington Super Deluxe 4×4: Historicky první luxusní SUV

Ford Marmon-Herrington Super Deluxe 4×4 nejspíše odstartoval obrovskou popularitu vozů SUV s pohonem všech kol, ale dnes jej zná jen málokdo.

Číst celé

Honda Civic 1.4 iS: Slabý hatchback, který naučí základy sportovní jízdy

První auta jsou něčím, co v nás benzínových šílencích zanechá vzpomínky na celý život. To moje bylo kompromisem mezi nízkými provozními náklady a zábavou. První zkušenosti se sportovní jízdou jsem nabyl ve svém stříbrném hatchbacku z Japonska, na který dodnes vzpomínám.

Číst celé