Poznejte komická bezpečností zařízení pro ochranu chodců ze 20. a 30. let

Historická bezpečnostní zařízení pro ochranu chodců byla noční můrou všech lidí, kteří vstoupili do cesty automobilu. Z dnešního pohledu však působí úsměvně.

Představte si svět, kde namísto airbagů nebo bezpečnostních zařízení mají auta vpředu obrovské sítě nebo smyčky, které jsou navrženy tak, aby zachytávaly chodce a nezabily je v případě čelní srážky. Vítejte ve 20. a 30. letech minulého století.

V Berlíně se představilo bezpečnostní zařízení pro snížení úmrtnosti při srážkách aut s chodci již v roce 1927. Takzvané „bezpečnostní zařízení pro chodce“ vypadalo jako obrovská bezpečností síť připevněná k přední části automobilu. Nejenže to byla noční můra chodců, ale masivní konstrukce zároveň omezovala výhled z vozu a dělala z manévrovatelnosti na úzkých silnicích peklo.

Posuňme se vpřed do Sheffieldu v roce 1939 a máme tu něco, co vypadá jako sněžný pluh na přední části automobilu. Dva inženýři, kteří s touto myšlenkou přišli, byli chytřejší, protože umožnili nasazení zařízení pouze v případě potřeby. Před hrozící srážkou s chodcem musel řidič zatáhnout za páku vedle volantu, aby chodce do jisté míry „zachránil“.

Stále nejste přesvědčeni o funkčnosti těchto bezpečnostních zařízení? Podívejte se na přiložená videa, v nichž inženýři prezentují své revoluční vynálezy.

Bugatti 1300 Concept: Bráška EB110 měl konkurovat Mazdě MX-5

Může se to zdát jako šílený nápad, ale Bugatti, tehdy vlastněné mužem jménem Romano Artioli, se skutečně rozhodlo, že postaví soupeře pro úspěšnou Mazdu MX-5.

Číst celé

Porsche Panamericana: Na okruh i do terénu

Odvážný koncept Porsche, který byl schopný projet úplně všude. Bohužel se nedočkal sériové výroby.

Číst celé

Nejlepší řidičské zážitky roku 2019: Co nás letos opravdu bavilo?

Shrnutí našich nejlepších aut roku 2019, ve kterém nechybí hodně nabroušený hot hatch, nesmyslný Mercedes nebo například nejvíce kontroverzní sportovní kupé roku.

Číst celé

Budoucnost Porsche 911 zachránil nadšený inženýr, který naštvaně maloval na zeď

Porsche 911 mělo na začátku 80. let definitivně skončit, ale naštvaný inženýr Peter Schutz dal vedení jasně najevo, že ikonické kupé prostě nesmí zemřít.

Číst celé

Nová auta vhodná pro bankovní loupež

Vybrali jsme šest nových rychlých aut, která mohou být vhodnou volbou bankovních lupičů, aby úspěšně provedli svou práci.

Číst celé

Citroën C6 Lignage: Nadějná socha na kolech

Citroën řadíme mezi ty významnější automobilky naší historie. Prodával nádherná a revoluční auta, nebál se riskovat a bohužel často prohrával. Dnes tu máme Citroën C6 Lignage, koncept symbolizující plané naděje Citroënu na přelomu milénia.

Číst celé