Poznejte komická bezpečností zařízení pro ochranu chodců ze 20. a 30. let

Historická bezpečnostní zařízení pro ochranu chodců byla noční můrou všech lidí, kteří vstoupili do cesty automobilu. Z dnešního pohledu však působí úsměvně.

Představte si svět, kde namísto airbagů nebo bezpečnostních zařízení mají auta vpředu obrovské sítě nebo smyčky, které jsou navrženy tak, aby zachytávaly chodce a nezabily je v případě čelní srážky. Vítejte ve 20. a 30. letech minulého století.

V Berlíně se představilo bezpečnostní zařízení pro snížení úmrtnosti při srážkách aut s chodci již v roce 1927. Takzvané „bezpečnostní zařízení pro chodce“ vypadalo jako obrovská bezpečností síť připevněná k přední části automobilu. Nejenže to byla noční můra chodců, ale masivní konstrukce zároveň omezovala výhled z vozu a dělala z manévrovatelnosti na úzkých silnicích peklo.

Posuňme se vpřed do Sheffieldu v roce 1939 a máme tu něco, co vypadá jako sněžný pluh na přední části automobilu. Dva inženýři, kteří s touto myšlenkou přišli, byli chytřejší, protože umožnili nasazení zařízení pouze v případě potřeby. Před hrozící srážkou s chodcem musel řidič zatáhnout za páku vedle volantu, aby chodce do jisté míry „zachránil“.

Stále nejste přesvědčeni o funkčnosti těchto bezpečnostních zařízení? Podívejte se na přiložená videa, v nichž inženýři prezentují své revoluční vynálezy.

Prototypy Ferrari: Designové i technické unikáty

Šestice známých i neznámých konceptů nesoucích jméno slavné maranellské továrny. Kolik z nich jste dodnes znali?

Číst celé

Honda S2000: Vysokootáčková nirvána bez střechy

Honda S2000 patří k nejpovedenějším autům, jaká kdy přišla z Japonska. Spolu s Mazdou MX-5 tvoří dvojici roadsterů, jenž slouží jako měřítka své kategorie.

Číst celé

Lancia D50: Ferrari převzalo závodní program kvůli tragédii

Lancia D50 měla fantastický závodní debut, ale její úspěšné tažení ukončila tragédie, kvůli níž byl tovární program formule 1 následně zrušen.

Číst celé

Zastřel a ujeď 3/3: Devadesátky přinesly nový druh gangsterů

Moderní doba přináší nejen nový druh gangsterů, ale i nové typy aut. Luxusní limuzíny se těší ještě větší oblibě, protože kromě komfortu nabízí i vzrušující výkony.

Číst celé

Jak Alfa Romeo získala zpět svůj neodolatelný šarm díky 8C Competizione

Exkluzivní Alfa Romeo 8C Competizione pomohla italské automobilce s návratem k tradičním hodnotám a odstartovala celou novou éru.

Číst celé

Spyker D12 Peking-To-Paris: Zákazníci říkali, že Super SUV nemůže uspět

Spyker s konceptem D12 Peking-To-Paris předběhl dobu. Luxusní SUV se představilo v době, kdy trh neměl o rychlá SUV zájem, což ho stálo úspěch.

Číst celé