Vývoj moderního Bentley 4½-litre „Blower“ odhalil asymetrii originálu z 20. let

Bentley pracuje na vývoji 12 nových exemplářů ikonického typu 4½-litre „Blower“. Výzkum odhalil výrobní nedostatky původního vozu z dvacátých let.

Znovuzrození legendárních historických aut se v posledních letech stalo populární. Už několik automobilek se rozhodlo pokračovat ve výrobě ikonických modelů z minulých desetiletí, aby dokončily původní plánovanou produkci, nebo vyrobily moderní kusy slavných závodních vozů. Nově vyrobené exempláře klasických modelů nikdy nedosáhnou hodnot svých vozů, ale závodění s nimi přináší výrazně menší riziko a finanční ztrátu při zničující nehodě.

Automobilka Bentley v minulém roce oznámila, že obnoví výrobu jednoho z nejznámějších modelů své historie – Bentley 4½-litre „Blower“. Bentley Blower patří k nejúspěšnějším závodním autům konce dvacátých let a tovární tým „Team Blower“ soutěžil se čtyřmi vozy v závodech po celé Evropě. Nejslavnějším Blowerem byl vůz Sira Tima Birkina z roku 1929, který se stal předlohou pro výrobu 12 nových exemplářů.

Inženýři Bentley z divize Mulliner museli tento konkrétní vůz úplně rozebrat a všechny součástky naskenovat ve 3D, aby podle nich mohli vyrobit nové díly. V dnešních dnech je proces skenování téměř hotový a detailní zkoumání odhalilo několik zajímavých informací. „Znovuzrození Bloweru je sporné,“ uznává Adrian Hallmark, generální ředitel společnosti Bentley Motors. „Vzali jsme auto, které ve skutečnosti nevzniklo jako Bentley, ale stalo se nejvíce ikonickým a nejcennějším Bentley. Rozebereme Blower na 3 000 dílů, abychom ho pak znovu složili a podle něj vyrobili dvanáct dalších.“

Původní Bentley Blower bohužel není zcela kompletní, protože v roce 1956 prošel renovací, při které z něj bylo odstraněno několik originálních součástí. Inženýři Bentley dokázali v archivu najít originální technické výkresy a seznamy dílů, ale při skenování jmenovitých rozměrů zjistili, že auto není ani symetrické. Konstruktéři ve dvacátých letech dostali výkresy dokonale symetrického podvozku, ale nebyli dostatečně přesní, aby jej dokázali vyrobit. Originální Blower bude smontován do původního stavu bez úprav konstrukce, ale moderní exempláře budou vyrobeny s maximální přesností. Asymetrie podvozku má negativní vliv na jízdní vlastnosti.

Moderní Bentley Blower Continuation Series se podle očekávání okamžitě vyprodal. Adrian Hallmark k tomu dodal, že poptávka byla čtyřnásobně vyšší než plánovaná produkce. Všechny vozy budou vyrobeny použitím originálních forem a nástrojových přípravků z dvacátých let spolu s nejnovějšími výrobními technologiemi. Odlišnosti nových vozů od toho původního budou pouze minimální a budou se týkat hlavně bezpečnosti.

Skoro jako Nuvolari: Jaguar E-Type předjel Ferrari 250 GT Breadvan dlouhým driftem

Rob Huff se v Jaguaru E-Type hnal za vzácným Ferrari 250 GT Breadvan a svým rozevlátým řidičským stylem připomínal umění Tazia Nuvolariho.

Číst celé

Lancia D50: Ferrari převzalo závodní program kvůli tragédii

Lancia D50 měla fantastický závodní debut, ale její úspěšné tažení ukončila tragédie, kvůli níž byl tovární program formule 1 následně zrušen.

Číst celé

Spyker D12 Peking-To-Paris: Zákazníci říkali, že Super SUV nemůže uspět

Spyker s konceptem D12 Peking-To-Paris předběhl dobu. Luxusní SUV se představilo v době, kdy trh neměl o rychlá SUV zájem, což ho stálo úspěch.

Číst celé

Dan Gurney vyrazil proti nezdolným Jaguarům s Impalou. Rychle mu to zakázali

Stane se jen těžko, aby impala v divočině předstihla jaguára. Při automobilovém závodění v šedesátých letech se ale něco podobného vážně stalo.

Číst celé

Nissan GT-R, část prvá: Playstation nebo zázrak?

Sportovní Nissany s emblémem GT-R vždy přitahovaly všechny fanoušky japonských vozů, ale nejen ty. GT-R se stalo japonskou senzací, která se začala objevovat i v kreslených manga komiksech. Rozhodli jsme se, že vám představíme současnou generaci, známou jako R35, pěkně do puntíku. Během našeho pětidílného seriálu se se mu podíváme na zoubek. Dnes začneme zlehka: Otázkou, čím vlastně GT-R je v očích mnoha lidí, ale také na to, jaké je doopravdy.

Číst celé

Hledáme naší bývalou Hondu Civic, pomozte nám ji najít

První auta v nás probouzí spoustu vzpomínek a taky touhu je mít zpátky, když přemýšlíme o nákupu druhého vozu na běžné ježdění.

Číst celé