Maserati 125 GT Super: Vzácná motorka s Poseidonovým trojzubcem

Motocykl Maserati 125 GT Super pochází z krátkého období, kdy společnost Maserati vyráběla závodní stroje na jedné stopě.

Italskou značku Maserati známe hlavně kvůli vášnivým sportovním, luxusním a závodním vozům, ale v minulosti se se slavným trojzubcem krátce vyráběly i motocykly. Vztah mezi značkou Maserati a výrobou motocyklů je poněkud vzdálený, ale existoval. Obě společnosti přitom používaly slavný Poseidonův trojzubec ve svém znaku.

V roce 1910 Alfieri Maserati založil dceřinou společnost, která vyráběla a prodávala zapalovací svíčky a elektrické příslušenství. Tuto společnost v roce 1937 získala italská rodina Orsi spolu s automobilkou Maserati a po druhé světové válce se rozhodla vyrábět motocykly s malým objemem od 50 do 250 ccm, kvůli čemuž koupila společnost Italmoto. Dceřiná společnost pak sloužila hlavně jako výrobce náhradních dílů.

Ve druhé polovině padesátých let společnost představila motocykl Maserati 125 GT Super, který byl oblíbeným strojem závodníků na jedné stopě. V roce 1975 se motocykly 125 GT Super zúčastnily závodů jako Milan – Tarente nebo Italian Moto Giro.

Maserati 125 GT Super byl malý sofistikovaný výkonný motocykl s dvoutaktním motorem o objemu 123 kubických centimetrů, se kterým se dokázal rozjet až na 95 kilometrů v hodině. Zachovalý exemplář, který vidíte na fotografiích, je jedním z posledních modelů s převodovkou v bloku motoru. Tento konkrétní motocykl nikdy nebyl registrován pro provoz na silnicích, protože byl vystaven v obchodním zastoupení Maserati po mnoho let.

Motocykl Maserati 125 GT Super s tehdejší cenou 175 000 italských lir se stalo populární, ale výroba motocyklů jako takových nebyla velký komerční úspěch a Maserati se na konci padesátých let rozhodlo ukončit jejich výrobu a zaměřit se na výrobu automobilů.

Volkswagen Schwimmwagen: Obojživelník pro Wehrmacht od tvůrce Porsche 911

Obojživelný Volkswagen Schwimmwagen byl průzkumným vozidlem Wehrmachtu od Erwina Komendy, konstruktéra vozů Porsche 356, 550 a 911.

Číst celé

Stanovení rekordu McLarenem: „Nepojede více než 391 km/h“

V březnu roku 1998 byl zelený prototyp McLarenu F1 s interním označením XP5 dopravený na testovací okruh Volkswagenu v Ehra-Lessien, aby stanovil nový světový rekord. Přečtěte si jeho příběh.

Číst celé

Honda N600: Předchůdce Civicu vznikl jako odpověď na Mini

Malá Honda N600 byla prvním autem značky, které se oficiálně dováželo do Spojených států amerických, a byla předchůdcem úspěšného Civicu.

Číst celé

Kam se poděla všechna patnáctiletá Ferrari?

Pohybuje se tu spousta supersportů, ale všechny jsou prakticky nové. Vrtá nám hlavou, kam se sakra poděly všechny ty starší kousky?

Číst celé

Příběh závodního Mercedesu-Benz W154 ze sbírky Národního technického muzea

Každé auto, stejně jako každý člověk, má svůj tajemný příběh. Už jste někdy stáli v muzeu nad nějakým exponátem a říkali si: „Sakra, co má tohle auto asi za sebou?“ Podobnou otázku jsme si položili, když jsme v Národním technickém muzeu stáli nad jedním historickým závodním Mercedesem.

Číst celé

Alfa Romeo B.A.T.: Svatá trojice italského aerodynamického designu

Netopýří koncepty Alfa Romeo B.A.T. od Franca Scaglioneho ohromily svět futuristickým designem, jehož aerodynamika je těžko překonatelná.

Číst celé