Maserati 125 GT Super: Vzácná motorka s Poseidonovým trojzubcem

Motocykl Maserati 125 GT Super pochází z krátkého období, kdy společnost Maserati vyráběla závodní stroje na jedné stopě.

Italskou značku Maserati známe hlavně kvůli vášnivým sportovním, luxusním a závodním vozům, ale v minulosti se se slavným trojzubcem krátce vyráběly i motocykly. Vztah mezi značkou Maserati a výrobou motocyklů je poněkud vzdálený, ale existoval. Obě společnosti přitom používaly slavný Poseidonův trojzubec ve svém znaku.

V roce 1910 Alfieri Maserati založil dceřinou společnost, která vyráběla a prodávala zapalovací svíčky a elektrické příslušenství. Tuto společnost v roce 1937 získala italská rodina Orsi spolu s automobilkou Maserati a po druhé světové válce se rozhodla vyrábět motocykly s malým objemem od 50 do 250 ccm, kvůli čemuž koupila společnost Italmoto. Dceřiná společnost pak sloužila hlavně jako výrobce náhradních dílů.

Ve druhé polovině padesátých let společnost představila motocykl Maserati 125 GT Super, který byl oblíbeným strojem závodníků na jedné stopě. V roce 1975 se motocykly 125 GT Super zúčastnily závodů jako Milan – Tarente nebo Italian Moto Giro.

Maserati 125 GT Super byl malý sofistikovaný výkonný motocykl s dvoutaktním motorem o objemu 123 kubických centimetrů, se kterým se dokázal rozjet až na 95 kilometrů v hodině. Zachovalý exemplář, který vidíte na fotografiích, je jedním z posledních modelů s převodovkou v bloku motoru. Tento konkrétní motocykl nikdy nebyl registrován pro provoz na silnicích, protože byl vystaven v obchodním zastoupení Maserati po mnoho let.

Motocykl Maserati 125 GT Super s tehdejší cenou 175 000 italských lir se stalo populární, ale výroba motocyklů jako takových nebyla velký komerční úspěch a Maserati se na konci padesátých let rozhodlo ukončit jejich výrobu a zaměřit se na výrobu automobilů.

Jak se ničí funkční pětiválcová Marea ve jménu pochybného motorsportu

Jak se upravuje normálně funkční Fiat Marea Weekend 2.0 20v s pětiválcem na závodní auto, které má startovat v amatérské šestihodinovce v Mostě?

Číst celé

Ferrari Mondial: Příběh černé ovce z Maranella a nejlevnějšího Ferrari

Ferrari Mondial vzniklo na začátku 80. let jako nejlevnější vůz z Maranella, který si mohli koupit zákazníci z celého světa.

Číst celé

Ferrari 250 Europa: Příběh prvního sériového Ferrari od Pininfariny

Spojení automobilky Ferrari s karosárnou Pininfarina trvalo dlouhá desetiletí. Prvním společně vyvinutým vozem byl luxusní model 250 Europa.

Číst celé

Formule Renault 2.0: Juniorský monopost je brutální řidičský zážitek

Usednout do kokpitu závodní formule je dětským snem nejednoho kluka, kterému koluje benzin v žilách. Teď se konečně vyplnil i mně!

Číst celé

Simon Kidston – život jako z pohádky

Jedna z nejvýznamnějších kapacit v oblasti soukromého prodeje ultraexkluzivních klasických automobilů. Zakladatel evropské pobočky věhlasné aukční síně Bonhams. Syn vysloužilého námořního důstojníka a gentlemanského závodníka a synovec letce a jednoho z původních členů legendární party Bentley Boys – Glena Kidstona, který vítězil i v Le Mans. To je Simon Kidston. Pojďte se s námi podívat na několik jeho nádherných videoprojektů a pokochat se čistou vášní pro automobilismus.    

Číst celé

Peugeot 205 Rallye měl motor vyvinutý pro závody

Peugeot 205 GTi je v dnešních dnech respektovanou legendou, ale pro milovníky lehkých rychlých hatchbacků měli Francouzi i další možnost.

Číst celé