Prototyp Fordu GT40 Mk.IV se v roce 1976 prodával za cenu dnešního supersportu

Vývojový prototyp Fordu GT40 Mk.IV bylo možné pořídit za částku, která se v dnešních dnech téměř rovná katalogové ceně nového Fordu GT.

Prohlížení starých magazínů v mnoha nadšencích probouzí vzpomínky na minulost automobilového průmyslu. Samostatnou kapitolou je mnohdy přítomná inzerce ukazující prodejní nabídky skvělých aut v dobách, kdy stála zlomek dnešních cen. Vhodnou, avšak netradiční ukázkou je inzerát otištěný v magazínu Road & Track v roce 1976, který nabízel k mání devět let starý Ford GT40 Mk.IV.

Ford GT40 byl speciálním autem, s nímž Ford dokázal porazit Ferrari, a jeho čtvrtá verze byla tou nejlepší a nejvzácnější, jelikož vzniklo pouhých 12 kusů. Cílem vylepšování původního závodního vozu bylo zvítězit ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans v roce 1967, kvůli čemuž byl vůz výrazně lehčí a aerodynamičtější oproti typu Mk.II, který zde zvítězil rok předchozí (Mk.III byl silniční vůz vycházející z Mark II). Vůz byl vyvinutý a propagovaný společností Shelby American a v roce 1967 nastoupil pouze do dvou vytrvalostních závodů, jež ale zároveň vyhrál – Le Mans a Sebring.

Překvapení při nálezu takového auta v běžné inzerci však může být ještě větší, jelikož nabízený exemplář nesl číslo podvozku J-3. Dle archivu Racing Sports Cars se jednalo o vývojový prototyp, který s největší pravděpodobností nikdy nezávodil. Na slavném okruhu závodu Le Mans se objevil pouze v dubnu 1967, kde byl podrobený testování s Brucem McLarenem a Markem Donohuem za volantem. Ford následně přivezl do Le Mans čtveřici kusů s čísly podvozků J-5 až J-8, přičemž v závodě zvítězil první z nich, kdy byl řízený Danem Gurneyem a A.J. Foytem.

Prodávající J.L. Rodgers III v inzerátu uváděl, že byl prototyp J-3 zrestaurovaný specialisty z Holman & Moody a v roce 1972 se objevil na stránkách magazínu, v němž byl později inzerovaný. Požadovaná cena dosahovala 100 000 amerických dolarů, což v dnešní ekonomice představuje částku přibližně 420 000 dolarů. Za podobné množství peněz lze u Fordu objednat zbrusu nový Ford GT poháněný dvakrát přeplňovaným vidlicovým šestiválcem EcoBoost.

Nelze však opomenout pohled na trh s klasickými auty. Přestože se prodejní cena přepočítaná na dnešní hodnotu může zdát jako hodně peněz, poslední veřejně prodaný Mark IV stál nového majitele přibližně 2 miliony amerických dolarů. Pokud kupec z roku 1976 vzácný Ford GT40 stále vlastní, do dnešního dne mu investice přinesla obrovskou návratnost.

Nissan GT-R, část druhá: Technologická vyspělost

V prvním článku (z pěti) tohoto seriálu jsme si obecně představili Nissan GT-R. Nyní se podíváme do hloubky jeho karoserie a motoru. 

Číst celé

K.I.T.T. jako Shelby Mustang. Proč filmaři nahradili Pontiac Fordem?

Uvedení moderního pojetí seriálu Knight Rider na televizní obrazovky v roce 2008 bylo velmi kontroverzní. Zavzpomínejte na novodobý remake a zjistěte, proč nový K.I.T.T. byl Shelby Mustang.

Číst celé

Dělejte světu službu, jezděte zajímavými auty

Vlastnit uživatelsky příjemná auta je parádní komfort, ale i přesto existují lidé, kteří si rádi nechají ubližovat vlastní technikou. Ono to za to totiž celkem stojí.

Číst celé

HSV Commodore Group A SS: S bodykitem proti konkurenci

Australský sedan Holden HSV Commodore VL Group A SS udržel krok s konkurencí díky propracovanému bodykitu vyvinutému za pomoci specialistů z Tom Walkinshaw Racing.

Číst celé

Experimentální Mustang Wagon nezaujal Ford a zklamal svého tvůrce

Jedinečný Mustang byl dílem nezávislého designéra, který se svým nezvyklým dílem snažil zaujmout vedení samotné automobilky. Jak to dopadlo?

Číst celé

Spyker D12 Peking-To-Paris: Zákazníci říkali, že Super SUV nemůže uspět

Spyker s konceptem D12 Peking-To-Paris předběhl dobu. Luxusní SUV se představilo v době, kdy trh neměl o rychlá SUV zájem, což ho stálo úspěch.

Číst celé