Američané chtěli vyrobit Veyron už v 50. letech. Proč Argonaut neuspěl?

Americký vizionář se na konci 50. let odhodlal pro výrobu nejlepších aut na světě, ale nakonec jej zradili investoři. Obávali se, že by naštvali Ameriku.

I v dnešních dnech se ve spojení s rychlostními rekordy stále mluví o Bugatti Veyron 16.4, které už není nejrychlejším silničním autem na Zemi, má svého duchovního nástupce a celou řadu přemožitelů. V historii automobilového průmyslu se ale Veyron stal prvním sériově vyráběným autem s maximální rychlostí přesahující 400 kilometrů v hodině, a proto si zasluhuje respekt. Mistrovské dílo inženýrů Volkswagenu a Bugatti ale samozřejmě nebylo prvním autem, jehož vývoj odstartoval s cílem vyrobit nejrychlejší auto všech dob.

Myšlenka o vývoji a produkci extrémně rychlého supersportu se zrodila již v roce 1959. Malá americká společnost Argonaut Motor Machine Corporation, založená devětatřicetiletým Richardem Luntzem z Clevelandu v Ohiu, tehdy představila svou touhu postavit nejlepší, nejkrásnější, nejvýkonnější, nejpohodlnější auta na světě na stránkách oblíbeného časopisu Popular Science. Splněním velkého snu měl být model Argonaut, který měl vzniknout ve třech různých verzích. Jako standardní osmimístná limuzína State Limousine, roadster pojmenovaný Raceway, nebo Texan, a poslední typ Smoke, který se měl stát historicky prvním supersportem.

Reportáž na stránkách časopisu popisovala speciální 7,5 litrový vidlicový osmiválec Argonaut, jehož konstrukce vycházela z lodních motorů Chrysler. Údaje o očekávaném nejvyšším výkonu se bohužel v časopisu neobjevily, ale společnost uvedla, že připravuje i druhý motor, speciálně navržený pro nejrychlejší model Smoke. Kompresorem přeplňovaný hliníkový dvanáctiválec s ventilovým rozvodem OHC měl dosahovat maximálního výkonu až 1 100 koní. Vzduchové chlazení technickým nadšencům napovědělo, že by spekulovaná jednotka mohla vycházet z leteckého motoru Ranger V-770.

Teoretická maximální rychlost Argonautu Smoke byla odhadována na 384 kilometrů v hodině. Nepochybně se ptáte, co pneumatiky. Vždyť kvalitní obutí je klíčovou součástí i u nejmodernějších hypersportů. Tehdejší konstruktéři vsázeli na speciální konstrukci pneumatik s ocelovými pásy, díky nimž měly být odolné proti zhroucení ve vysokých rychlostech. Z dnešního pohledu můžeme jen spekulovat, zda by takové technické řešení vůbec fungovalo.

Na poměry padesátých let byl Agronaut Smoke doslova přehnaný a konstruktéři se údajně snažili vymýšlet jen ta nejlepší technická řešení. Podvozkový rám měl být svařený z těžkých silnostěnných trubek, jak je vidět na dochovaných fotografiích. Obrovský dvanáctiválec vyžadoval dvojici karburátorů, dvojici dvanáctivoltových akumulátorů, dvojici chladičů a dvojici palivových čerpadel, která sála palivo ze 121 litrové nádrže.

Americkou techniku z nejlepších materiálů z letectví, nerezu a mosazi měla obléknout některá z italských karosáren do hliníkových panelů. Spekuluje se, že nejpravděpodobnějšími karosárnami byly společnosti Bertone a Touring.

Sebevědomá společnost plánovala prodávat své dokonalé vozy za ceny od 25 000 amerických dolarů. V dnešních dnech by po započtení inflace stály až 300 000 dolarů. Sen o špičkových autech se ale neuskutečnil a společnost ukončila svou činnost v roce 1963. Vizionářskému podnikateli vrazili kudlu do zad investoři, kteří se obávali, že by italská karoserie rozzlobila americké ocelárny. Později by se to prý mohlo celé automobilce vymstít.

Z trojice vyrobených prototypů se do současnosti zachoval jen jeden. Kalifornské Blackhawk Museum jej vystavovalo v letech 1988 až 1997, ale vůz nepřipomínal žádný z prototypů, které prezentují dobové fotografie. Od roku 2005 se neobjevil na veřejnosti, ale údajně byl spatřen na dvou videích natočených v Japonsku v roce 2017.

Rolls-Royce Phantom I: Dostatečný výkon a maximální luxus

Luxusní Rolls-Royce Phantom I, oficiálně pojmenovaný „40/50 New Phantom“, byl nástupcem typu Silver Ghost a nahradil ventily na boku válců modernějším rozvodem OHV.

Číst celé

Eduardo Weber: Slavný výrobce si zpečetil svůj osud spoluprací s fašisty

Italský inženýr Eduardo Weber byl průkopníkem ve výrobě dvojitých karburátorů. Spolupráce s italskými fašisty však znamenala jeho předčasný konec.

Číst celé

Toyota GR Supra je jediné nové sportovní auto, které bych vážně chtěl

Toyota GR Supra se nelíbí většině fanoušků nejslavnější čtvrté generace, ale jinak je jedním z nejlepších sportovních vozů současnosti. Proč po ní toužím?

Číst celé

Prototypy Ferrari: Designové i technické unikáty

Šestice známých i neznámých konceptů nesoucích jméno slavné maranellské továrny. Kolik z nich jste dodnes znali?

Číst celé

Galerie: Nahlédněte do historie Formule 1

Závody i zákulisí Formule 1 mezi roky 1930 až 1994.

Číst celé

Subaru SVX: Příběh luxusního kupé, které se narodilo do špatné doby

Subaru SVX zaujalo elegantním aerodynamickým designem, silným šestiválcovým boxerem pod kapotou a skvělým komfortem. V současnosti má duchovního nástupce, který vsadil na odlišnou filozofii a uspěl.

Číst celé