Ferrari F40 Valeo s automatem. Jedinečný vůz vznikl pro šéfa Fiatu

Jediné Ferrari F40 s automatickou převodovkou Valeo vzniklo ve spolupráci se společností Valeo pro šéfa Fiatu Gianniho Agnelliho. Stále mělo dvakrát přeplňovaný motor V8, jezdilo přes 320 km/h, ale mělo elektronicky ovládanou spojku.

Ferrari F40 je nepochybně jedním z nejdůležitějších vozů všech dob, o kterém nadšenci znají hodně informací. Supersport poháněný dvakrát přeplňovaným vidlicovým osmiválcem o objemu 2,9 litru se stal prvním produkčním vozem, který překonal rychlost 320 kilometrů v hodině. Jsme však ochotní se vsadit, že většina z největších fanoušků Ferrari neví o jedinečném Ferrari F40 s automatickou převodovkou, jež bylo postavené pro Gianniho Agnelliho.

Gianni Agnelli byl mimořádným předsedou Fiatu v letech 1966 až 1996, který byl zodpovědný za zprostředkování vysoce ziskových mezinárodních obchodů pro italskou značku. Nebyl obyčejným šéfem velké značky. Agnelli byl džentlmen se seriózním stylem, k němuž patřily obleky na míru, dvě helikoptéry připravené k okamžitému odletu a charisma schopné okouzlit i ptáky na stromech. Miloval svá auta a dokonce si objednával unikátní jedinečné výtvory, jako je například jediné vyrobené Ferrari Testarossa Spider.

Agnelli byl opravdový automobilový nadšenec a vášnivý Ital, takže přirozeně chtěl vlastní Ferrari F40. Nicméně, jeho věk a přetrvávající zranění nohou z autonehody v době jeho mládí pro něj dělaly manuální převodovky těžko použitelné. Několik let před uvedením Ferrari F40 si Agnelli objednal speciální Testarossu Spider s konvenční manuální převodovkou se třemi pedály, která umožňovala automatický režim řazení. Podobná úprava byla provedena i u jeho Ferrari F40, když jej Ferrari smontovalo v maranellské továrně.

Inženýři Ferrari chtěli splnit touhu pana Agnelliho, aby mohl měnit jednotlivé převodové stupně sám. Namísto použití tradiční automatické převodovky se opět obrátili na společnost Valeo. Společnými silami vyvinuli důmyslnou elektronickou spojku, která byla ovládána automaticky, když se řadicí páka pohybovala z jedné polohy do druhé. Tento vynález je chybějící spojnicí mezi plnohodnotnou automatikou dneška a manuálními supersporty z dávných dob.

Automatické Ferrari F40 bylo brilantní úspěch, který si Agnelli mohl užít, když během vlastnictví oslavil své sedmdesátiny. Ve výsledku ale s vozem urazil jen přibližně 650 kilometrů. Poté bylo Ferrari F40 Valeo, jak je mu dnes přezdíváno, prodáno druhému majiteli z italského Turína.

V roce 2008 bylo Ferrari F40 s automatickou převodovkou vydraženo v aukci RM Sotheby’s a nový vlastník si jej odvezl do své garáže za 475 000 amerických dolarů. Taková částka byla mnohem méně peněz, než kolik stojí Ferrari F40 v dnešních dnech – natož s takovou historií. Můžeme jen odhadovat, jaká může být hodnota tohoto jedinečného kusu dnes.

Autem roku 2017 je americká bestie, podle Lukáše

Když se Honza rozhodl sepsat myšlenku, jaké auto jej z letošních novinek na trhu oslovilo nejvíce, dostal jsem nutkání podělit se o svůj názor.

Číst celé

McLaren MP4-12C obrodil slavnou značku

Návraty kdysi známých automobilek na trh nejsou snadné. O problémech, které na moderním světě číhají, se přesvědčil nespočet investorů. Značce z britského Wokingu se to však povedlo a od roku 2011 vyrobila více než 10 000 aut.

Číst celé

BMW M5 Touring vzniklo s motorem V12. Pomáhalo při vývoji McLarenu F1

Tajný prototyp BMW M5 Touring s dvanáctiválcem vznikl jako platforma pro testování motoru McLarenu F1.

Číst celé

Aventador, Italia, 911, GranTurismo, Viper. Roadtrip ze všechny prachy

Kdyby byl Aventador dítětem, zeptali byste se ho, jestli si pití někde nevylil.

Číst celé

Mercedes-Benz S W126: Luxusní a technologická revoluce

Mercedes-Benz třídy S byl vždycky považovaný za standard luxusu a moderních technologií. Generace W126 toho byla jasným důkazem.

Číst celé

Porsche 754 T7: Důležitý prototyp spojoval vývoj mezi 356 a 911

Porsche 901, později 911, se stalo legendou mezi sportovními auty. Přestože je to dnes nepředstavitelné, německá ikona mohla vypadat úplně jinak. Původně měla nést tvary prototypu, který ji spojoval s předchozím 356.

Číst celé