Proč se Mazda MX-5 NB podobá původnímu Viperu? Důvod je prostý

Velmi podobný design dvou značně rozdílných sportovních vozů je zapříčiněn mužem jménem Ken.

Motorističtí nadšenci rádi vtípkují na téma podobných předních částí druhé generace Mazdy MX-5 a první generace amerického Dodge Viperu. Automobilový průmysl je totiž až překvapivě malý a šikovní lidé přebíhají z jedné společnosti do druhé. Veřejnost ani nemusí důležité přesuny jednotlivých lidí zpozorovat, ale to neplatí v případě automobilových designérů a jejich rukopisů.

Neustále slýcháme názory, že skoro všechna dnešní auta vypadají stejně a ještě ke všemu, že vykrádají linie svých konkurentů. Vhodným příkladem jsou moderní vozy Kia vypadající jako Audi. To je způsobeno skutečností, že Kia najala návrháře Petera Schreyera, který byl vrchním designérem německé automobilky v minulém desetiletí.

Podobná situace se stala v devadesátých letech minulého století, kdy vznikla dvojice zcela rozdílných, avšak velmi podobných roadsterů. Jedním z nich byl desetiválcový Dodge Viper vzdávající hold Shelby Cobře. Druhým autem byla druhá generace Mazdy MX-5, s továrním označením NB, která byla první přepracovanou verzí oblíbeného lehkého roadsteru.

Po technické stránce jsou obě auta úplně rozdílná. Každé z nich vsází na jiný motor a podvozek, ale vzájemná podobnost je viditelná zvenčí a týká se samotných tvarů obou roadsterů. Součástí týmu připravujícího druhou generaci MX-5 se totiž stal automobilový designér Ken Saward, který se podílel na vývoji prvního konceptu Viperu, na němž odvedl mnoho práce včetně interiéru.

Mazda najala Kena Sawarda na konci osmdesátých let a udělala z něj důležitou součást svého týmu návrhářů, kde se stal klíčovou osobou zodpovědnou za změnu tvarů Miaty. Takový je příběh velké podobnosti dvou zcela rozdílných sportovních vozů.

Mercedes-Benz 600: Majestátní limuzína sloužící dobru i zlu

Majestátní Mercedes-Benz 600 byl oblíbenou limuzínou nejvýznamnějších osobností po celém světě. Milovali jej celebrity, legitimní státníci i diktátoři.

Číst celé

Mercedes-Benz Blue Wonder: Chlouba Mercedesu s rychlostí až 170 km/h

Mercedes-Benz Blue Wonder vyvinul Rudolf Uhlenhaut, aby pomáhal továrnímu závodnímu týmu při rychlých přesunech mezi továrnou a závodními okruhy.

Číst celé

Mercedes-Benz W123 Plug-in Hybrid: Akumulátory vážily 600 kilogramů

Mercedes-Benz v osmdesátých letech hledal řešení, jak se odloučit od konvenčních pohonů. Experimentální plug-in hybridní W123 se však ukázal jako slepá ulička.

Číst celé

Maserati oslavuje 70. výročí vozu A6G 2000, modelu pojmenovaného na počest Alfieriho Maseratiho

V roce 1951 se Maserati A6G 2000 stalo modelem, který oslavoval spoluzakladatele značky, automobilového závodníka a konstruktéra Alfieriho Maseratiho.

Číst celé

Citroën M35: Wankel, který prý uspěl

V druhé polovině minulého století si s koncepcí motoru podle původního návrhu Felixe Wankela hrálo velké množství automobilek. Ve francouzském Citroënu se dokonce rozhodli, že jej budou testovat na lidech.

Číst celé

Velká prvenství Cadillacu: Elektrický startér změnil svět

Cadillac je ikonou a představitelem amerického stylu. Značka vyrábějící vozy se ve svých nejlepších letech dala zařadit do kategorie luxusních vozů, jakými byl například Rolls-Royce. Zároveň světu přinesla několik technických řešení, jenž usnadnila život celému motoristickému světu.

Číst celé