Porsche 754 T7: Důležitý prototyp spojoval vývoj mezi 356 a 911

Porsche 901, později 911, se stalo legendou mezi sportovními auty. Přestože je to dnes nepředstavitelné, německá ikona mohla vypadat úplně jinak. Původně měla nést tvary prototypu, který ji spojoval s předchozím 356.

Když se Porsche rozhodlo nahradit své velmi úspěšné sportovní auto 356, byl to obrovský hazard. Dokonce i obchodní oddělení společnosti požadovalo, aby nové auto nebylo „zásadně nové“ a zachovalo loajalitu k 356. Porsche v roce 1963 odhalilo typ 901, později přejmenovaný na 911, a stvořilo modelovou řadu, která je v současnosti stará více než pět desetiletí. Konstruktéři Porsche však ještě dříve navrhli prototyp, jež je důležitým spojovacím článkem mezi 356 a 911.

Když Ferry Porsche zapisoval poznámky, jaké vlastnosti by měl jeho nový model mít, namaloval náčrt čtyřmístného kupé s pohodlnými zadními sedadly. Auto mělo zachovat sportovní charakter předchozího 356, ale zároveň se do něj muselo lépe nastupovat a mělo být lepší pro každodenní použitelnost.

Porsche v té době nemělo designové studio, což znamenalo, že vzhled aut byl obvykle výsledkem technických požadavků konstruktérů. Několik slavných karosáren předložilo vlastní návrhy, ale Ferry všechny odmítl, protože se až příliš odlišovaly a žádný z nich nenesl známé tvary vozů Porsche. Za první kresby odrážející vizi Ferryho Porsche, jíž se později stal prototyp 754 T7, byl zodpovědný jeho syn Ferdinand Alexander Porsche.

Při pohledu na prototyp Porsche 754 T7 je jasně vidět, že sloužil jako designová studie pro vývoj 901. Z původního prototypu byla použita charakteristická plochá příď, vyčnívající světlomety a záď, která se díky použitému boxerovému mohla postupně snižovat. Jediným velkým rozdílem mezi 754 T7 a 901 je tvar zadní části střechy.

Porsche 754 T7 pomohlo položit základy moderního Porsche 911. Jeho čtyřválcový motor pocházející z modelu 356 Carrera 2 byl značně testován a ve výsledném naladění dokázal vyvinout výkon okolo 130 koňských sil. T7 dokázalo uhánět nejvyšší rychlostí přesahující 190 kilometrů v hodině, ale Porsche se jeho motor nezdál příliš vhodný pro použití v novém silničním autě. Tento závěr vedl inženýry k vývoji šestiválcových boxerů.

Od roku 1962 byl prototyp 754 používán pro testování a zlepšování nového šestiválcového motoru. Pro dosažení plánovaného výkonu bylo potřeba navýšit zdvihový objem na 2,2 litru, což způsobilo problémy s rozvodovým mechanismem, přehříváním a mazáním. Konstruktéři vyřešili problémy použitím ventilového rozvodu OHC s vačkovými hřídeli v hlavách motoru.

Stupňovitá střecha „notchback“ sice zvětšovala prostor pro cestující na zadních sedadlech, ale Ferry Porsche se nakonec rozhodl vzdát praktičnosti, protože nástupce 356 musel mít tvar karoserie kupé. Novou boční siluetu, která proslavila tvar Porsche 911, navrhl opět Ferdinand Alexander Porsche.

Prototyp Porsche 754 T7 sehrál důležitou roli v příběhu vzniku Porsche 901 a 911, což je nejznámější sportovní vůz na světě. Jediný dochovaný exemplář je dnes vystavený v továrním muzeu Porsche ve Stuttgartu.

Zimmer Quicksilver: Zhmotněná touha po luxusním kupé s motorem uprostřed

Zimmer Quicksilver byl splněným snem odvážného podnikatele Paula Zimmera, jehož automobilka později zkrachovala, a proto vyrobila jen malý počet kusů.

Číst celé

Ze závodních tratí přímo na silnice. Zrození modelů Porsche Rennsport

Motorsport patří do historie Porsche odjakživa. Modely, které nám tento fakt připomínají nejvíce nesou bájné označení RS. Zajímali jste se někdy o to, jak šly za sebou?

Číst celé

Chrysler koupil Lamborghini v dubnu 1987, aby pomohlo s vývojem Viperu

Lamborghini se za 7 let pod křídly Chrysleru začalo stavět na vlastní nohy a pomohlo Američanům s vývojem legendárního Dodge Viper.

Číst celé

Lamborghini Marzal: Předzvěst italského rollsu

Prosklený prototyp Lamborghini byl předzvěstí luxusní Espady. Marcello Gandini konečně dostal volné ruce a navrhl dechberoucí futuristické auto.

Číst celé

Honda Civic Type-R EK9: Klenot ze Suzuky

Japonský hot hatch, který je i dnes stále vnímán jako rychlý vůz, jenž poslouží nejen na ulici, ale i na okruhu. Jeho první generace se na trhu objevila před dvaceti lety a byla více hardcore než současná pátá generace s označením FK8.

Číst celé

Koenig Specials: Tovární Ferrari byla příliš pomalá

Bláznivě široké bodykity se v posledních letech rozšířily po celém světě hlavně z malého Japonska, kde sídlí společnosti jako Liberty Walk, Rocket Bunny či RAUH-Welt Begriff. Ve druhé polovině minulého století se tímto směrem úprav ale vydali i v Německu.

Číst celé