Porsche 911 Carrera 2.7 Turbo: Příběh historicky první silniční 911 s turbem

Porsche 930 Turbo bylo oficiálně první silniční 911 s turbodmychadlem, ale sériovému vozu předcházel prototyp s menším boxerem o objemu 2,7 litru.

Ikonické Porsche 911 v sedmdesátých letech přestávalo stačit na výkonnější soupeře. Jestliže mělo zůstat konkurenceschopné na silnicích a závodních okruzích, vzduchem chlazený šestiválcový boxer musel výrazně zesílit. Zvětšení zdvihového objemu nebylo nejlepším řešením, protože by další hmotnost motoru umístěného za zadními koly jen zhoršila jízdní vlastnosti.

Správným řešením bylo přeplňování a po dominanci v americkém šampionátu Can Am s velkolepými závodními speciály 917/10 a 917/30 se Porsche rozhodlo využít zkušenosti získané při závodění v sezóně 1974 s experimentální Carrerou RSR Turbo 2.1. Porsche závodilo s historicky první přeplňovanou 911 ve třídě prototypů a závodní tým poskytl inženýrům veškeré znalosti, které potřebovaly k uvedení přeplňování do sériové výroby silničních modelů.

Úplně prvním silničním Porsche 911 s turbodmychadlem ale nebyl známý model 930 Turbo, který byl uvedený do výroby v únoru 1975. Zcela prvním silničním Porsche 911 s přeplňováním byl jediný vyrobený prototyp, který Ferry Porsche daroval své sestře Lousie k jejím 70. narozeninám v srpnu 1974. Porsche 911 Carrera 2.7 Turbo vzniklo na podvozku číslo 911 560 0042 a předcházelo finálnímu prototypu 930 Turbo, který se představil o dva měsíce později v říjnu 1974 na frankfurtském autosalonu.

Vůz vycházel ze standardního Porsche 911 Carrera 2.7 modelového roku 1975 a byl vybavený obvyklým nezávislým zavěšením, odvětrávanými brzdovými kotouči a patnáctipalcovými koly z lehkých slitin Fuchs. Podrobnosti o upraveném 2,7 litrovém motoru nebyly nikdy zveřejněny, ale víme, že tato experimentální jednotka měla jedno turbodmychadlo KKK a vstřikování paliva Bosch K-Jetronic CIS, na rozdíl od verze MFI běžné Carrery 2.7.

Celkový zdvihový objem válců 2 687 ccm, s vrtáním 90 mm a zdvihem 70,4 mm, se nezměnil, ale nejvyšší výkon, kompresní poměr a točivý moment nebyly nikdy publikovány. Zákulisní informace od inženýrů uvádějí, že první přeplňovaná 911 dosahovala přibližně 240 koní. Hnací síla byla přenášena na zadní kola skrze čtyřstupňovou manuální převodovku a samosvorný diferenciál.

V exteriéru nic nenaznačovalo, že by Porsche 911 Carrera 2.7 bylo něčím neobvyklým. Stříbrný prototyp byl vybavený standardní úzkou karoserií, která se vyráběla před uvedením generace 930 a stále se označovala jako Carrera. Sportovní vůz s hmotností 1 084 kilogramů měl vynikající poměr výkonu a hmotnosti, s nímž nabízel stejné jízdní vlastnosti jako legendární atmosférické Porsche 911 Carrera RS 2.7.

Původní černý interiér byl vybavený nestandardním otáčkoměrem cejchovaným do 10 000 ot./min. Porsche po skončení testování prototypu provedlo řadu úprav a následně jej předalo nové majitelce Lousie Piëchové. Jednalo se o červené kožené čalounění sedadel s červeno-modrými tartanovými středy, kterým odpovídal design dveřních panelů. V interiéru se objevil červený koberec, černá stropnice, elektrická anténa a stereo Blaupunkt se čtyřmi reproduktory. Vnější polepy na bocích opět odpovídaly tartanovým částem vnitřku.

Později bylo první přeplňované Porsche 911 ozdobeno předním a zadním spoilerem a kvůli praktičnosti a spolehlivosti byl experimentální motor nahrazen standardním třílitrovým turbomotorem z Porsche 930 Turbo. Rodina Porsche si vůz ponechala navždy a nyní je k vidění v továrním muzeu ve Stuttgartu.

Toyota GR Supra: 3 problémy, se kterými se musí vypořádat

Dokáže nová Toyota GR Supra nahradit ikonickou minulou generaci? Pokud se na to kouknete správným úhlem pohledu, tak ano.

Číst celé

Ferrari 250 Europa: Příběh prvního sériového Ferrari od Pininfariny

Spojení automobilky Ferrari s karosárnou Pininfarina trvalo dlouhá desetiletí. Prvním společně vyvinutým vozem byl luxusní model 250 Europa.

Číst celé

Volvo T6 Roadster: Co se stane ve Vegas, zůstane ve Vegas

Ne vždy si ve Volvu mysleli, že jejich jediným údělem je zachraňovat lidi a planetu. Vraťte se s námi do roku 2005 a přivítejte Volvo T6 Roadster.

Číst celé

Nárazové zkoušky Mercedesů z 60. let. Auta létala vzduchem

Němečtí inženýři si zakládají na bezpečnosti automobilů už více než padesát let. Nové Mercedesy procházely náročnými zkouškami už v polovině šedesátých let.

Číst celé

Auta pro puristy dnes dělá jen Amerika. A dělá je výborně

Vidlicové osmiválce s hrubou silou pod kapotou a konečně už i skvělé jízdní vlastnosti. Američané v posledních letech dělají auta, která by se měla líbit hlavně opravdovým srdcařům. A dělají je sakra dobře!

Číst celé

Tucker 48 prý neuměl couvat. Byla to lež

Falešné zprávy se šířily světem dávno před příchodem internetu. Jedna z lidových legend dokonce tvrdila, že revoluční Tucker 48 neuměl couvat. To však bylo daleko od pravdy.

Číst celé