Aston Martin Atom: Prototyp prťavého sedanu, o kterém jste nikdy neslyšeli

Aston Martin Atom měl být nejmenším, nejlehčím a nejlepším malým sedanem na trhu, ale vývoj přerušila 2. světová válka.

Aston Martin ve třicátých letech patřil k nejlepším britským výrobcům sportovních vozů, ale nikdy nedosáhl zisku. Tehdejší Majitel Gordon Sutherland se rozhodl nabídnout společnost k prodeji prostřednictvím malého inzerátu v novinách, ale jediným skutečným majetkem společnosti byl prototyp vozu Atom, který vznikl krátce před začátkem 2. světové války. Novým majitelem Aston Martinu se stal průmyslník David Brown, který společnost koupil okamžitě po svezení v experimentálním Atomu.

Martin Claude Hill, hlavní inženýr Aston Martinu, se rozhodl vytvořit nejmenší, nejlehčí a nejtišší čtyřdveřový sedan na světě. Modelové označení vozu vysvětluje skutečnost, že atom byl ve třicátých letech nejmenší známou částicí. Klíčovou vlastností malého Aston Martinu byl speciální podvozkový rám ze svařovaných pravoúhlých trubek. Ve srovnání s konvenčními žebřinovými rámy byl podvozek Atomu lehčí a měl lepší torzní tuhost.

Za patentovanou konstrukci zavěšení Atomu byl zodpovědný Gordon Armstrong. Vpředu byla dvě krátká paralelní vlečná ramena s vinutými pružinami a vzadu byla osazena hnací náprava Salisbury s poloeliptickými pružinami. Aston Martin Atom byl prvním britským vozidlem s touto robustní nápravou, která se později proslavila svou odolností na amerických armádních Jeepech.

Ze stávajících vozů Aston Martin byl převzat dvoulitrový čtyřválcový motor s ventilovým rozvodem 2x OHC, který dokázal vyvinout nejvyšší výkon 110 koní. Exotický motor se ale nakonec ukázal jako zbytečně drahý pro sériovou výrobu nejmenšího modelu, kvůli čemuž Martin Claude Hill vyvinul jednoduchý čtyřválec se starým rozvodem OHV a maximálním výkonem 90 koní. Bez ohledu na použitý motor byl Atom vybaven čtyřstupňovou převodovkou Cotal.

Prototyp aerodynamického Aston Martinu Atom byl po dokončení v roce 1939 důkladně testován britskými novináři, kterým se opravdu líbil. S původním dvouvačkovým motorem a nekvalitním palivem dokázal uhánět rychlostí až 160 kilometrů v hodině, ale začátek 2. světové války znamenal ukončení výroby osobních automobilů. Aston Martin se podílel na výrobě vojenských letadel a Gordon Sutherland používal jediný prototyp Atomu jako svůj osobní vůz a do konce války s ním najel přes 160 000 kilometrů.

Sutherland měl ambiciózní plány na další vývoj Atomu, ale krátce po skončení války se rozhodl nabídnout společnost Aston Martin k prodeji. Nový majitel společnosti David Brown neměl zájem o uvedení Atomu do sériové výroby, ale použil stejnou konstrukci při vývoji prvního poválečného Aston Martinu, který v roce 1948 vyhrál čtyřiadvacetihodinovku ve Spa. Návrh podvozku Atomu se později stal základem pro konstrukci Aston Martinu DB2.

David Brown se v šedesátých letech rozhodl Atom prodat do Francie. V následujících letech byl vystaven v muzeu Chatellerault Musée de l’Automobile a oficiálním muzeu závodu Le Mans. V roce 1985 Atom získal nadšenec Martin Dr. Thomas Rollanson a vrátil jej do Velké Británie. Aston Martin Atom byl později zrenovován do původní podoby z roku 1946 a dohromady najel více než 400 000 kilometrů. Od renovace bývá Aston Martin Atom k vidění na prestižních veteránských výstavách a odvezl si hodnotná ocenění z Concours d’Elegance v Pebble Beach nebo z Goodwoodu.

Mercedes-Benz W154: Neporazitelný stříbrný šíp

Poslední předválečný závodní Mercedes kraloval okruhům a od historiků si vysloužil titul nejlepšího závodního vozu všech dob. Úspěšné vítězné tažení bohužel přerušil začátek druhé světové války.

Číst celé

Honda Beat: Soichirovo poslední dítě

Miniaturní roadster s vysokootáčkovým tříválcem pod kapotou je auto, které by chtěla alespoň jednou v životě řídit většina fanoušků japonských sportovních aut.

Číst celé

Nissan GT-R, část prvá: Playstation nebo zázrak?

Sportovní Nissany s emblémem GT-R vždy přitahovaly všechny fanoušky japonských vozů, ale nejen ty. GT-R se stalo japonskou senzací, která se začala objevovat i v kreslených manga komiksech. Rozhodli jsme se, že vám představíme současnou generaci, známou jako R35, pěkně do puntíku. Během našeho pětidílného seriálu se se mu podíváme na zoubek. Dnes začneme zlehka: Otázkou, čím vlastně GT-R je v očích mnoha lidí, ale také na to, jaké je doopravdy.

Číst celé

Bizzarrini 5300 GT: Ital se srdcem z Corvetty

Dohodnout se s Enzem Ferrarim nebylo jednoduché. Po neshodách mu byl konkurencí nejen Ferruccio Lamborghini, ale i jeho bývalý inženýr Giotto Bizzarrini.

Číst celé

Mazda Parkway 26 Rotary: Vzácný wankelový autobus pro 26 lidí

Autobus pro 26 cestujících, který poháněl legendární dvourotorový wankel 13B. Dnes je extrémně vzácný.

Číst celé

DAF 55 Siluro: Elegantní kupé, ve kterém bydlela zvířátka

Vytříbený koncept z rukou slavného návrháře měl ukázat nejnovější designové trendy šedesátých let. Po náhlém úmrtí svého tvůrce ale skončil na zahradě, kde sloužil jako přístřešek pro různá zvířata.

Číst celé