Honda Civic Type-R EK9: Klenot ze Suzuky

Japonský hot hatch, který je i dnes stále vnímán jako rychlý vůz, jenž poslouží nejen na ulici, ale i na okruhu. Jeho první generace se na trhu objevila před dvaceti lety a byla více hardcore než současná pátá generace s označením FK8.

Když se v osmdesátých letech objevily ostré hatchbacky, nabízely slušné výkony za lidové peníze a svými provozními náklady neudělaly díru do peněženky svého majitele. Jeden z nejlepších hot hatchů vůbec se objevil koncem devadesátých let, kdy začal sjíždět z výrobní linky v japonské Suzuce. Při vyslovení jeho názvu, Honda Civic Type-R EK9, se nejednomu nadšenému řidiči rozbuší srdce. Tohle auto pod svou kapotou ukrývalo motor, který byl jedním z nejcennějších klenotů Hondy.

První Civic Type-R se světu představil v srpnu 1997 a sdílel mnoho vlastností s dospělejší Integrou Type-R. Právě po vzoru Integry prošel Civic EK4 SiR, ze kterého Type-R vychází, velkou dietou, kdy z vozu lítalo vše nepotřebné, včetně protihlukové izolace. Pod kapotu vozu byl umístěn vysokootáčkový atmosférický řadový čtyřválec B16B, jehož zdvihový objem je 1 595 ccm a má kompresní poměr 10.8:1. Nebylo překvapením, že Honda osadila hlavu motoru variabilním časováním DOHC VTEC, jenž měnilo zdvih 16 ventilů od 6 000 tisíc otáček za minutu. Maximální točivý moment 160 Nm se dostavil při 7 500 otáčkách za minutu a maximálního výkonu 182 koní bylo dosaženo při 8 200 ot./min. Červené pole otáčkoměru začínalo v 8 500 otáčkách, ale motor hladový po otáčkách se nechal točit až k devíti tisícům. Hnací síla byla přenášena na kola přední nápravy skrz krátkou pětistupňovou manuální převodovku a samosvorný diferenciál se stálým převodem 4.40.

Exteriérovým poznávacím znamením ostré verze bylo zadní křídlo s ostrými hranami, sada nástavců nárazníků a hlavně bílá kola, která v kombinaci s bílým lakem vozu dodávají nepřehlédnutelný vzhled. Karoserie Type-R byla oproti standardnímu Civicu zpevněna. Interiér zdobí červená barva, kam až se podíváte. V této barvě čalounění jsou zhotovena sportovní sedadla Recaro, výplně dveří i koberce. K hlavním ovládacím prvkům patří titanová řadicí páka a kůží potažený volant Momo. V roce 1998 byla uvedena edice Motor Sports, která byla určena pro přípravu závodního auta. Z vozu byla odstraněna hliníková litá kola, klimatizace, elektrická okna, posilovač řízení a rádio. Opakem byla varianta Type-Rx, jenž získala CD přehrávač, elektricky ovládaná zrcátka, hliníkové pedály a bezklíčový systém odemykání vozu.

Pohotovostní hmotnost 1 090 kilogramů umožňovala malému hatchbacku sprint na stovku za pouhých 6,6 sekundy, stošedesátku atakoval za 17,4 sekundy. První Civic Type-R se stal oblíbeným kvůli svým jízdním vlastnostem. Někteří o něm říkají, že je schopný stresovat i daleko výkonnější oponenty. Výroba vozu, který Honda vyvinula jako hatchback určený hlavně na okruh, byla ukončena v roce 2000 spolu s celou šestou generací Civicu.

Guinnessova kniha rekordů: Pět nevšedních nejlepších výkonů

Nejrychlejší drift nebo nejrychlejší akcelerace v elektrickém autě. To a další zajímavosti můžete najít v Guinessově knize rekordů.

Číst celé

DeLorean DMC-12 Turbo: Konečně s výkonem pro rychlost 88 mil v hodině

DeLorean DMC-12 vypadal jako rychlé auto, ale opak byl pravdou. Problémy s nízkým výkonem mělo vyřešit přeplňování turbodmychadlem.

Číst celé

Paul Rosche: Motorářský génius z BMW a konstruktér motoru McLarenu F1

Paul Rosche se jako talentovaný inženýr s citem pro vačkové hřídele podílel na vývoji nejslavnějších motorů v historii BMW.

Číst celé

Toyota Celica GT-Four: Mazaný restriktor měl ošálit komisaře

Úspěch v motorsportu byl pro Toyotu důležitý a byla ochotna vyzkoušet cokoliv, jen aby získala náskok před konkurencí. Dokonce i upravený restriktor turbodmychadla, který porušoval pravidla stanovená FIA.

Číst celé

Final Edition: Evropa se loučí s japonskými sporťáky a kritizuje GR Supru

Japonské sportovní vozy to mají stále těžší. Automobilky se při jejich vývoji musí obhájit nejen před evropskou legislativou, ale také před milovníky rychlé jízdy. Má jejich kritika vůbec nějaký smysl?

Číst celé

Chceme tvou zpětnou vazbu

Čas plyne jako voda a web Temple of Speed je online už skoro dva měsíce. Nyní se obracíme na vás, čtenáře, s prosbou o zpětnou vazbu. Díky ní se nejen dozvíme, co děláme dobře a co děláme špatně, ale taky to, kdo jste vy a pro koho Temple of Speed vytváříme.

Číst celé