Nitrous Oxide System je efektivní berlička

Nejméně používaný způsob přeplňování se stal známý hlavně kvůli hrám Need For Speed a filmové sérii Rychle a zběsile. Jednoduchý způsob zvýšení výkonu má bohužel mnoho nevýhod.

Stisk kouzelného tlačítka dodá motoru zázračný doping a auto s novou vervou vystřelí vpřed. Scéna, jenž je známá z mnoha filmů a virtuální reality. Tento způsob přeplňování, za kterým stojí jednoduchá chemická reakce, je zajímavou volbou v případě, kdy vás zajímá jen vyšší výkon motoru, u něhož se životnost počítá v desítkách motohodin. To je Nitrous Oxide System (NOS), lidově známý jako dusík či nitrák. Jak to funguje?

Oxid dusný N2O podporuje hoření paliva, u kterého vyžadujeme, aby bylo ve válci spáleno rychleji než normálně. Tohoto efektu je dosaženo vstříknutím N2O do sacího potrubí, kde se rozkládá na jeden mol molekul dusíku a půl molu kyslíku. Množství nasátého kyslíku, kterého se v atmosféře nachází pouhých 21 % ze všech plynů, a jenž je tolik potřebný k hoření paliva ve válci, vzroste o přibližně 33 %. Dusík je naopak těžko stlačitelný a nepodporuje hoření. S větším množstvím nasátého kyslíku je zvýšena vstříknutá dávka samotného paliva, jenž má za následek výsledný nárůst výkonu motoru, ale i snížení jeho životnosti vyšším teplotním zatížením.

Vstřikování oxidu dusného, ze zásobníkových lahví, je prováděno dvěma různými způsoby. Prvním způsobem je tzv. „suchý“ systém – ke vstřikování dochází v oblasti snímače hmotnosti nasávaného vzduchu (MAF). Razantně ochlazený snímač MAF upozorní řídící jednotku na chladnější a hustší nasátý vzduch, pro něhož bude potřeba zvýšit dávku paliva, aby došlo k co nejúčinnějšímu hoření. Druhým způsobem je „mokrý“ systém. V tomto případě je oxid dusný vstřikován přímo do nasávané směsi, již s palivem, a podporuje hoření.

Se vstřikováním oxidu dusného musí spolupracovat i předstih zapalování. Údajně by měl být snížen o 2 stupně při každých padesáti koních výkonu přidaných pomocí NOS. Kvůli předcházení detonačnímu hoření (samozápaly směsi ve válci) zároveň musí být použito závodní vysokooktanové palivo.

Krátkodobým navýšením výkonu motoru v rozmezí od půl koně do řádů tisíců koní, v závislosti na druhu vstřikovacího systému a dávce N2O, je NOS vhodný hlavně pro závody ve sprintu. Bohužel v krátkodobém navýšení výkonu spočívá jediná výhoda systému, dále už tu jsou jen a jen nevýhody. S rostoucím množstvím směsi nasáté do válce roste tepelné a tlakové zatížení motoru, jenž může vést k jeho totální destrukci. S každou vteřinou používání NOS je životnost motoru snižována o celé motohodiny. Ohrožen může být i řidič vozidla. Rajský plyn je bez barvy a zápachu, a proto se v minulosti používal ve zdravotnictví k uspání pacientů před operací.

Nitrous oxide system je v České republice zakázaný pro použití ve vozech schválených k provozu na pozemních komunikacích. Vzhledem ke zmíněnému velmi vysokému zatížení motoru je vhodný pro automobilové závody, kde se s nižší životnosti počítá. Základní sady pro zástavbu do vozidla začínají na cenách od 20 000 Kč a plnění lahví vyprázdněných lahví vyjde na přibližně 330 Kč za kilogram.

BMW Z3: Splněný sen nejen Jamese Bonda

Petr se rozhodl, že se s námi podělí o zážitky se svým vytouženým BMW Z3. Jaký tedy je možný konkurent Miaty?

Číst celé

Auta pro puristy dnes dělá jen Amerika. A dělá je výborně

Vidlicové osmiválce s hrubou silou pod kapotou a konečně už i skvělé jízdní vlastnosti. Američané v posledních letech dělají auta, která by se měla líbit hlavně opravdovým srdcařům. A dělají je sakra dobře!

Číst celé

Pět předválečných závoďáků, které pravděpodobně neznáte

Pětice závodních aut, v nichž jezdili jen ti nejbláznivější muži na planetě. Kolik z nich znáte?

Číst celé

BMW 1602 Elektro-Antrieb: Praděda BMW i3

BMW na olympijských hrách v Mnichově roku 1972 představilo elektrickou verzi typu 1602, která se stala prvním elektromobilem v historii značky.

Číst celé

Exkluzivní rozhovor s Filipem Turkem, zakladatelem a prezidentem českého Jaguar klubu

Filip Turek je jednou z nejortodoxnějších postav z kmene petrolheadů. Před 10 lety vyšel náš první rozhovor pro Temple of Speed. Co bylo pak? Stal se ze mě novinář. Zavzpomínejte s námi.

Číst celé

Chrysler koupil Lamborghini v dubnu 1987, aby pomohlo s vývojem Viperu

Lamborghini se za 7 let pod křídly Chrysleru začalo stavět na vlastní nohy a pomohlo Američanům s vývojem legendárního Dodge Viper.

Číst celé