Nitrous Oxide System je efektivní berlička

Nejméně používaný způsob přeplňování se stal známý hlavně kvůli hrám Need For Speed a filmové sérii Rychle a zběsile. Jednoduchý způsob zvýšení výkonu má bohužel mnoho nevýhod.

Stisk kouzelného tlačítka dodá motoru zázračný doping a auto s novou vervou vystřelí vpřed. Scéna, jenž je známá z mnoha filmů a virtuální reality. Tento způsob přeplňování, za kterým stojí jednoduchá chemická reakce, je zajímavou volbou v případě, kdy vás zajímá jen vyšší výkon motoru, u něhož se životnost počítá v desítkách motohodin. To je Nitrous Oxide System (NOS), lidově známý jako dusík či nitrák. Jak to funguje?

Oxid dusný N2O podporuje hoření paliva, u kterého vyžadujeme, aby bylo ve válci spáleno rychleji než normálně. Tohoto efektu je dosaženo vstříknutím N2O do sacího potrubí, kde se rozkládá na jeden mol molekul dusíku a půl molu kyslíku. Množství nasátého kyslíku, kterého se v atmosféře nachází pouhých 21 % ze všech plynů, a jenž je tolik potřebný k hoření paliva ve válci, vzroste o přibližně 33 %. Dusík je naopak těžko stlačitelný a nepodporuje hoření. S větším množstvím nasátého kyslíku je zvýšena vstříknutá dávka samotného paliva, jenž má za následek výsledný nárůst výkonu motoru, ale i snížení jeho životnosti vyšším teplotním zatížením.

Vstřikování oxidu dusného, ze zásobníkových lahví, je prováděno dvěma různými způsoby. Prvním způsobem je tzv. „suchý“ systém – ke vstřikování dochází v oblasti snímače hmotnosti nasávaného vzduchu (MAF). Razantně ochlazený snímač MAF upozorní řídící jednotku na chladnější a hustší nasátý vzduch, pro něhož bude potřeba zvýšit dávku paliva, aby došlo k co nejúčinnějšímu hoření. Druhým způsobem je „mokrý“ systém. V tomto případě je oxid dusný vstřikován přímo do nasávané směsi, již s palivem, a podporuje hoření.

Se vstřikováním oxidu dusného musí spolupracovat i předstih zapalování. Údajně by měl být snížen o 2 stupně při každých padesáti koních výkonu přidaných pomocí NOS. Kvůli předcházení detonačnímu hoření (samozápaly směsi ve válci) zároveň musí být použito závodní vysokooktanové palivo.

Krátkodobým navýšením výkonu motoru v rozmezí od půl koně do řádů tisíců koní, v závislosti na druhu vstřikovacího systému a dávce N2O, je NOS vhodný hlavně pro závody ve sprintu. Bohužel v krátkodobém navýšení výkonu spočívá jediná výhoda systému, dále už tu jsou jen a jen nevýhody. S rostoucím množstvím směsi nasáté do válce roste tepelné a tlakové zatížení motoru, jenž může vést k jeho totální destrukci. S každou vteřinou používání NOS je životnost motoru snižována o celé motohodiny. Ohrožen může být i řidič vozidla. Rajský plyn je bez barvy a zápachu, a proto se v minulosti používal ve zdravotnictví k uspání pacientů před operací.

Nitrous oxide system je v České republice zakázaný pro použití ve vozech schválených k provozu na pozemních komunikacích. Vzhledem ke zmíněnému velmi vysokému zatížení motoru je vhodný pro automobilové závody, kde se s nižší životnosti počítá. Základní sady pro zástavbu do vozidla začínají na cenách od 20 000 Kč a plnění lahví vyprázdněných lahví vyjde na přibližně 330 Kč za kilogram.

Volvo Tundra: Vedení se bálo sériové výroby, tak design vykradli Francouzi

Volvo se na konci osmdesátých let pustilo do odvázaných kreací. Za touto stojí studio Bertone vedené Marcellem Ganidinim. Volvo ovšem pak nesebralo odvahu pustit Tundru do sériové výroby. Co naplat, odvahu nakonec sebral někdo jiný.

Číst celé

Porsche 911 GT2 (993): Nekompromisní ovdovovač

Legendární Porsche 911 GT2 (993) je vyhledávaným autem nadšenci i sběrateli vozů značky Porsche. Vzniklo jako závodní speciál, ale úspěšná homologace si vyžádala výrobu silniční verze.

Číst celé

Rolls-Royce 10 HP: Počátek historie nejslavnější anglické automobilky

Historicky první Rolls-Royce vznikl přepracováním nekvalitního francouzského automobilu Decauville a představil se v roce 1904.

Číst celé

Toyota GR Supra je jediné nové sportovní auto, které bych vážně chtěl

Toyota GR Supra se nelíbí většině fanoušků nejslavnější čtvrté generace, ale jinak je jedním z nejlepších sportovních vozů současnosti. Proč po ní toužím?

Číst celé

Hledáme naší bývalou Hondu Civic, pomozte nám ji najít

První auta v nás probouzí spoustu vzpomínek a taky touhu je mít zpátky, když přemýšlíme o nákupu druhého vozu na běžné ježdění.

Číst celé

James Dean: Život herce z Hollywoodu skončil v Porsche, které si užil jen pár dnů

James Dean miloval rychlost a vzrušení za volantem. Když si kupoval nové Porsche 550 Spyder, ještě netušil, že se mu brzo stane osudným.

Číst celé