Nitrous Oxide System je efektivní berlička

Nejméně používaný způsob přeplňování se stal známý hlavně kvůli hrám Need For Speed a filmové sérii Rychle a zběsile. Jednoduchý způsob zvýšení výkonu má bohužel mnoho nevýhod.

Stisk kouzelného tlačítka dodá motoru zázračný doping a auto s novou vervou vystřelí vpřed. Scéna, jenž je známá z mnoha filmů a virtuální reality. Tento způsob přeplňování, za kterým stojí jednoduchá chemická reakce, je zajímavou volbou v případě, kdy vás zajímá jen vyšší výkon motoru, u něhož se životnost počítá v desítkách motohodin. To je Nitrous Oxide System (NOS), lidově známý jako dusík či nitrák. Jak to funguje?

Oxid dusný N2O podporuje hoření paliva, u kterého vyžadujeme, aby bylo ve válci spáleno rychleji než normálně. Tohoto efektu je dosaženo vstříknutím N2O do sacího potrubí, kde se rozkládá na jeden mol molekul dusíku a půl molu kyslíku. Množství nasátého kyslíku, kterého se v atmosféře nachází pouhých 21 % ze všech plynů, a jenž je tolik potřebný k hoření paliva ve válci, vzroste o přibližně 33 %. Dusík je naopak těžko stlačitelný a nepodporuje hoření. S větším množstvím nasátého kyslíku je zvýšena vstříknutá dávka samotného paliva, jenž má za následek výsledný nárůst výkonu motoru, ale i snížení jeho životnosti vyšším teplotním zatížením.

Vstřikování oxidu dusného, ze zásobníkových lahví, je prováděno dvěma různými způsoby. Prvním způsobem je tzv. „suchý“ systém – ke vstřikování dochází v oblasti snímače hmotnosti nasávaného vzduchu (MAF). Razantně ochlazený snímač MAF upozorní řídící jednotku na chladnější a hustší nasátý vzduch, pro něhož bude potřeba zvýšit dávku paliva, aby došlo k co nejúčinnějšímu hoření. Druhým způsobem je „mokrý“ systém. V tomto případě je oxid dusný vstřikován přímo do nasávané směsi, již s palivem, a podporuje hoření.

Se vstřikováním oxidu dusného musí spolupracovat i předstih zapalování. Údajně by měl být snížen o 2 stupně při každých padesáti koních výkonu přidaných pomocí NOS. Kvůli předcházení detonačnímu hoření (samozápaly směsi ve válci) zároveň musí být použito závodní vysokooktanové palivo.

Krátkodobým navýšením výkonu motoru v rozmezí od půl koně do řádů tisíců koní, v závislosti na druhu vstřikovacího systému a dávce N2O, je NOS vhodný hlavně pro závody ve sprintu. Bohužel v krátkodobém navýšení výkonu spočívá jediná výhoda systému, dále už tu jsou jen a jen nevýhody. S rostoucím množstvím směsi nasáté do válce roste tepelné a tlakové zatížení motoru, jenž může vést k jeho totální destrukci. S každou vteřinou používání NOS je životnost motoru snižována o celé motohodiny. Ohrožen může být i řidič vozidla. Rajský plyn je bez barvy a zápachu, a proto se v minulosti používal ve zdravotnictví k uspání pacientů před operací.

Nitrous oxide system je v České republice zakázaný pro použití ve vozech schválených k provozu na pozemních komunikacích. Vzhledem ke zmíněnému velmi vysokému zatížení motoru je vhodný pro automobilové závody, kde se s nižší životnosti počítá. Základní sady pro zástavbu do vozidla začínají na cenách od 20 000 Kč a plnění lahví vyprázdněných lahví vyjde na přibližně 330 Kč za kilogram.

Maserati Tipo V4: S motorem V16 dosáhlo světového rekordu na okresce v Itálii

Mario Umberto „Baconìn“ Borzacchini stanovil s Maserati Tipo V4 světový rekord při časové zkoušce na uzavřené silnici v severní Itálii.

Číst celé

Ford Mustang Mach 2: Proč kupé s motorem uprostřed nevzniklo

Koncept Ford Mustang Mach 2 byl sportovní vůz s motorem uprostřed, který zaujal návštěvníky autosalonu v Chicagu v roce 1971.

Číst celé

Reklamy z minulosti: Takhle se upravovala francouzská auta v 50. letech

V 50. letech minulého století nabízely francouzské společnosti téměř nepřebernou nabídku vylepšení pro běžné automobily. Nechyběl mezi nimi ani lepší karburátor pro legendární Kachnu.

Číst celé

Zapomenuté hot hatche. Těchto 8 byste měli znát

Osm sportovně střižených hatchbacků, na něž automobilový svět doslova zapomněl. Znáte některý z nich?

Číst celé

Porsche 924 Carrera GT: Zapomenutý homologační speciál

Model 924 se pro Porsche stal krokem vedle, který byl ještě ke všemu drahý. Společnost to však nevzdala a postupným vývojem zkonstruovala ostrý speciál, s nímž značka dostala druhý dech.

Číst celé

Pablo Escobar byl závodník, kterého byste nechtěli předjet

Nejslavnější obchodník s drogami byl nadšeným závodníkem, jehož úspěchy byly kromě jiného dosaženy i zastrašováním.

Číst celé