Sbarro Super Eight: Brutální hot hatch s osmiválcem z Ferrari 308

Šílené Sbarro Super Eight se vyrobilo v jediném exempláři, který je poháněný uprostřed uloženým vidlicovým osmiválcem Ferrari 308 GTB o 260 koních.

Švýcarská společnost Sbarro se na autosalonu v Ženevě v roce 1984 vytáhla s novým brutálním sportovním hatchbackem Super Eight, který poháněla uznávaná technika Ferrari. Tvůrci se při vývoji inspirovali myšlenkou staršího a mnohem bláznivějšího Sbarro Super Twelve z roku 1981, podobně vypadajícího vozu s vidlicovým dvanáctiválcem Kawasaki.

Dvanáctiválec vznikl spojením dvou šestiválcových motorů Kawasaki, které byly namontovány na společnou klikovou skříň a společně dosahovaly výkonu 240 koní. Složitý motor byl v karoserii namontován příčně a hnací síla byla přenášena prostřednictvím primárního řetězového pohonu do dvou pětistupňových převodovek, které ovládala jedna řadicí páka.

Sbarro Super Twelve bylo extrémní i podle standardů Sbarro, s krátkými převody zvládalo bleskovou akceleraci a nejvyšší rychlost 200 kilometrů v hodině. Nízkou hmotnost zajišťovala konstrukce s trubkovým rámem a karoserií ze skelných vláken. Tuto konstrukční techniku Sbarro využívalo i při vývoji svých předchozích projektů.

Když se v roce 1984 představilo Sbarro Super Eight, bylo považováno za civilizovanějšího sourozence Super Twelve, a to navzdory skutečnosti, že vyvinulo o 20 koní vyšší výkon. Třílitrový motor V8 z Ferrari 308 GTB byl méně komplikovaný a se širší křivkou točivého momentu lépe vyhovoval pro ježdění na běžných silnicích.

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Sbarro Super Eight je nezapomenutelné z mnoha důvodů, z nichž tím nejméně významným je skutečnost, že je zajímavou ukázkou automobilového designu z osmdesátých let. Zároveň je členem vzácné rodiny hatchbacků s motory uprostřed, které si v osmdesátých letech získaly obrovskou popularitu, částečně díky homologačním pravidlům rallye skupiny B.

V dnešní době není Sbarro tak dobře známé, jak by mohlo být. Tuto švýcarskou automobilku založil Franco Sbarro v roce 1971 a vždy to byla malá společnost, která se nebála vyrábět odvážná auta. Kromě ztřeštěných hatchbacků Super Eight a Super Twelve stojí za zmínku i modely jako Sbarro Espera ESP9, Sbarro Challenge I nebo Sbarro 4×4+2 Concept z roku 2018.

Uvnitř Sbarro Super Eight najdete interiér, který by ani v dobovém Ferrari nevypadal nevhodně. Výbavu tvoří dvojice sedadel, plně vybavená palubní deska a středová konzola s AM/FM rádiem a kazeťákem, popelníkem, zapalovačem cigaret a originální řadicí pákou s otevřenou kulisou, na jejímž druhém konci je pětikvalt z Ferrari 308.

Zadní okno je otevírací a uvnitř naleznete kobercové čalounění a rezervní pneumatiku, která je namontována na krytu motoru. Když je kryt motoru otevřený, odhaluje příčně uložený osmiválec Ferrari. Zavazadlový prostor je umístěný vpředu, ale nepojme nic většího než malé zavazadlo a kartáček na zuby.

Pokud byste chtěli přidat Sbarro Super Eight do své sbírky, jediný vyrobený exemplář hledá nového majitele. Prodává jej společnost Speed Eight Classics a v současnosti má najeto 27 243 kilometrů. Sbarro s holandskými registračními značkami nedávno prošlo údržbou, při níž dostalo nové rozvody a palivové potrubí. Prodejce bohužel neuvádí cenu.

Fiat SB4 Mefistofele: Letecký motor stvořil bestii

Fiat přímo z pekla vznikl spojením závodního podvozku a leteckého motoru. Později se stal držitelem rychlostního rekordu, ale trochu fixloval.

Číst celé

Poznejte ostrov Man a poslechněte si přitom Mustang Bullitt

Ford pokračuje v seriálu o nejlepších silnicích v Evropě. Tentokrát předvedl nový Mustang Bullitt na trati motocyklového závodu Isle of Man Tourist Trophy.

Číst celé

50 let smůly. Koupila si Tesla prokletou továrnu?

Když v roce 2010 mladá elektro-automobilka Tesla hledala své první pořádné výrobní prostory, dohodla se na odkoupení kalifornské továrny Toyoty. Jenže tato fabrika za svých dnes již 56 let existence zažila tolik nešťastných okamžiků, až si svět začal říkat, jestli není prostě prokletá.

Číst celé

5 problémů moderních aut. Které to jsou?

S moderními auty jezdím rád, ale v téměř každém z nich se setkávám s prvky, které mi vadí. Jaké?

Číst celé

Citroën M35: Wankel, který prý uspěl

V druhé polovině minulého století si s koncepcí motoru podle původního návrhu Felixe Wankela hrálo velké množství automobilek. Ve francouzském Citroënu se dokonce rozhodli, že jej budou testovat na lidech.

Číst celé

Proč se Mazda MX-5 NB podobá původnímu Viperu? Důvod je prostý

Velmi podobný design dvou značně rozdílných sportovních vozů je zapříčiněn mužem jménem Ken.

Číst celé