Audi Avus Quattro: Duchovní předchůdce Veyronu oslavoval úspěchy na okruhu AVUS

Audi na začátku 90. let vzdalo hold svým historickým úspěchům na legendárním okruhu AVUS. Koncept Audi Avus Quattro byl duchovní předchůdce Bugatti Veyron 16.4.

Kultovní Quattro bylo zásadním modelem v moderní historii Audi a začalo transformovat image značky z výrobce normálních aut na prestižní automobilku. S nástupem 90. let začalo vznikat více zajímavých strojů se slavným znakem se čtyřmi kruhy a na Audi se začalo koukat jako na skutečnou alternativu značek BMW a Mercedes-Benz. Na konci tohoto desetiletí se Audi stalo nejmodernějším ze všech německých výrobců automobilů.

Audi vyrábělo hezká a dobře zkonstruovaná auta, ale rozhodlo se zaujmout svět představením nejmodernějších technologií. Automobilka na autosalonu ve Frankfurtu v roce 1991 ukázala koncept sportovního vozu Audi Quattro Spyder, který vypadal jako připravený k sériové výrobě. Dvoumístné kupé s vidlicovým šestiválcem okouzlilo milovníky rychlé jízdy, ale v rukávu Audi se skrývalo další mnohem silnější eso.

Německá automobilka necelé tři týdny po zahájení frankfurtského autosalonu ohromila motoristický svět jedním z nejzajímavějších konceptů posledních let. V říjnu na autosalonu v Tokiu představila prototyp Audi Avus s motorem W12. Designová studie, kterou nyní svět vnímá jako první náznak produkčního supersportu Audi R8, vzdávala hold legendární německé dálnici a okruhu Automobil-Verkehrs-und Ubungsstrasse (AVUS).

Historie společnosti Audi na závodním okruhu AVUS začala v roce 1934, kdy se nové Auto Uniony Type A postavily proti konkurenčním Mercedesům-Benz W25. V prvním závodě Audi sice zvítězil italský tým Scuderia Ferrari s Alfami Romeo P3, ale už v následujících závodech začaly vyhrávat stříbrné šípy, financované nacistickou stranou Adolfa Hitlera.

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Auto Union na AVUSu nikdy nevyhrál, ale v roce 1937 se závodní okruh na okraji Berlína stal místem, kde se šestnáctiválcový Type C stal nejrychlejším závodním vozem v historii. Tehdejší závod se nezapočítával do evropského šampionátu, což závodním týmům umožnilo použít závodní vozy s aerodynamickou karoserií, které se běžně používaly při pokusech o závodní rekordy.

Luigi Fagioli s Auto Unionem Type C Stromlinie při kvalifikaci do druhého závodu dosáhl průměrné rychlosti 272 kilometrů v hodině, což byl rekord, který nebyl poražen více než dvacet let. Fagioliho auto bylo inspirací pro koncept Audi Avus 1991 s leštěnou hliníkovou karoserií a motorem W12 uprostřed, který měl podle očekávání vyvinout nejvyšší výkon přesahující 500 koní.

Základem hliníkové karoserie byl lehký trubkový rám, nejmodernější systém pohonu všech kol quattro se skládal z trojice uzamykatelných diferenciálů a koncept byl vybavený řízením všech kol. Ventilované kotoučové brzdy s ABS se ukrývaly za obrovskými koly o rozměrech 20×8 palců, jež představovaly přibližně polovinu výšky vozu.

Prototyp Audi Avus byl vybavený pouze maketou motoru z plastu a dřeva, ale Audi již pracovalo na vývoji pohonné jednotky W12 se třemi řadami po čtyřech válcích. Dvanáctiválec o zdvihovém objemu 5 998 cm3 byl vybavený ventilovým rozvodem DOHC s pěti ventily na válec. Inženýři předpokládali, že by nejvyšší výkon mohl dosáhnout 509 koní při 5 800 otáčkách za minutu a točivý moment měl dosahovat až 540 newtonmetrů.

Čtěte také: Audi Quattro Spyder: Nástupce Quattra se nedostal na trh, aby nenarušil rodinné vztahy

I přes zajímavou techniku se šestistupňovou převodovkou mezi předními koly, pro příznivější rozložení hmotnosti, se koncept Avus dostával na titulní stránky automobilových časopisů kvůli karoserii. Tloušťka ručně tvarovaných hliníkových panelů byla jen 1,5 milimetru a celá karoserie vážila méně než 100 kilogramů. Supersport s kabinou vpředu a dlouhou zádí odkazoval na původní Auto Union Type C Stromlinie. Aerodynamika s mohutným zadním difuzorem se obešla bez velkých spoilerů.

Jakmile lidé otevřeli nůžkové dveře a přes široký práh nastoupili do vozu, ocitli se v závodních sedadlech z uhlíkových vláken s červeným koženým čalouněním. Zbytek čalounění byl vyroben ze světle šedé alcantary. Přístrojová deska nesla analogové a digitální přístroje s nejmodernějším palubním počítačem.

Audi uvádělo, že hmotnost konceptu Avus nepřesahuje 1 250 kilogramů, nejvyšší rychlost dosahuje 337 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h zabere jen 2,9 sekundy. Ale na rozdíl od modelu Quattro Spyder, který byl představen jen o pár týdnů dříve, však nikdo vážně neuvažoval o sériové výrobě. Potenciální zákazníci nabízeli až 10 milionů amerických dolarů za kus, ale Audi odolalo.

Motor W12 si později našel cestu do limuzíny Audi A8 z roku 2001. Koncern Volkswagen Group v roce 1998 koupil zbankrotovanou značku Bugatti a zahájil vývoj duchovního nástupce konceptu Audi Avus, kterým se v roce 2005 stal luxusní hypersport Bugatti Veyron 16.4.

Skoro jako Nuvolari: Jaguar E-Type předjel Ferrari 250 GT Breadvan dlouhým driftem

Rob Huff se v Jaguaru E-Type hnal za vzácným Ferrari 250 GT Breadvan a svým rozevlátým řidičským stylem připomínal umění Tazia Nuvolariho.

Číst celé

Největší omyly amerického automobilového průmyslu 50. let

Americké automobilky v padesátých letech neslavily pouze úspěchy, ale rovněž udělaly chyby a omyly, které vedly k velkým úpadkům.

Číst celé

Porsche 928 chtělo zastínit ikonickou 911

Původně mělo být nástupcem 911, ale jiná filosofie modelu předurčila, že to nebude mít jednoduché. Z jakých důvodů Porsche 928 nakonec opustilo výrobu?

Číst celé

Porsche 911 Carrera RSR Turbo 2.1: Když atmosféra nestačí

Inženýři ze Stuttgartu zjistili, že jejich závodní atmosférické motory byly na vrcholu možností a vydali se cestou přeplňování. Carrera RSR Turbo 2.1 se stala prvním pokusem použití turbodmychadla v okruhové 911.

Číst celé

Nejepičtejší závod, který svět neviděl

Duel mezi dvěma mistry volantu na Nordschleife bohužel nebylo jak zaznamenat. Vše se seběhlo příliš náhodně a rychle.

Číst celé

Honda S2000: Vysokootáčková nirvána bez střechy

Honda S2000 patří k nejpovedenějším autům, jaká kdy přišla z Japonska. Spolu s Mazdou MX-5 tvoří dvojici roadsterů, jenž slouží jako měřítka své kategorie.

Číst celé