Mazda Parkway 26 Rotary: Vzácný wankelový autobus pro 26 lidí

Autobus pro 26 cestujících, který poháněl legendární dvourotorový wankel 13B. Dnes je extrémně vzácný.

Rotační motor podle původního návrhu Felixe Wankela se při představení v padesátých letech minulého století zdál jako opravdová technická revoluce, která dokáže změnit vývoj automobilů. S jednodušší konstrukcí spalovacího motoru s méně pohybujícími se částmi začalo experimentovat několik automobilek světa, ale nejpokročilejší vývoj se zasloužila Mazda.

Japonská automobilka se pustila do vývoje po hlavě a první sériový model uvedla na trh v roce 1967. Ikonické Cosmo Sport začalo dlouhou ságu wankelových Mazd, během níž vzniklo několik legendárních sportovních vozů, ale i obyčejnějších modelů. V nabídce Mazdy v sedmdesátých letech nechyběly wankelové sedany, kombíky, pickup a dokonce i autobus.

Nejzvláštnějším vozidlem s rotačním motorem je autobus Mazda Parkway 26, který Mazda vyráběla na podvozku nákladního vozu Nissan Titan v letech 1972 – 1977. Experimentování s wankelem inspirovalo automobilku k tomu, aby v roce 1974 představila verzi s rotačním motorem. Mazdu Parkway Rotary 26 poháněl dvourotorový wankel REAPS 13B, který dosahoval nejvyššího výkonu 135 koní v 6 500 otáčkách za minutu. Udávaná nejvyšší rychlost dosahovala 125 km/h.

Ačkoli byl Parkway dostupný i s obyčejnými zážehovými a vznětovými řadovými motory, wankelová verze nabízela lepší jízdní výkony. Klidnější chod motoru a menší hluk znamenaly komfortnější cestování. Modelové označení autobusu napovídá, že dokázal pojmout 26 cestujících (řidič + 25 pasažérů). Zajímavostí je, že v zadní části autobusu byl uložený i litrový pístový motor, který poháněl obrovský systém klimatizace.

Rotační autobus Parkway 26 patří k nejvzácnějším sériově vyráběným wankelovým vozidlům. Během tříleté výroby vzniklo jen 44 exemplářů, které patří k ceněným sběratelským kouskům. Pokud jej chcete vidět naživo, doporučujeme návštěvu německé sbírky Mazda Classic – Automobil Museum Frey, kde je jeden z nich vystavený.

Mercedes-Benz Blue Wonder: Chlouba Mercedesu s rychlostí až 170 km/h

Mercedes-Benz Blue Wonder vyvinul Rudolf Uhlenhaut, aby pomáhal továrnímu závodnímu týmu při rychlých přesunech mezi továrnou a závodními okruhy.

Číst celé

Nürburgring – Nordschleife 2020: Průvodce pro začátečníky i zkušené řidiče

Dale Lomas z Bridge To Gantry natočil průvodce, ve kterém se snaží seznámit začátečníky se Zeleným peklem.

Číst celé

BMW 700: Malý model zachránil BMW před bankrotem a odstartoval novou éru

BMW se v druhé polovině padesátých let ocitlo na pokraji bankrotu, z něhož mu už na začátku šedesátých let pomohl lidově zacílený dvoudveřový model s motorem umístěným vzadu. BMW 700 stálo na začátku nové úspěšné budoucnosti značky.

Číst celé

Porsche 550: První závodní Porsche miloval James Dean

Historicky první závodní Porsche, do jehož historie se otiskla nesmazatelná stopa v podobě tragického úmrtí amerického herce Jamese Deana.

Číst celé

Technologie: Letectví inspiruje autonomní auta

Technologický vývoj v oboru letectví a černé skříňky budou nezbytné pro úspěch aut bez řidiče.

Číst celé

Lancia Thema 8.32: Předokolka s motorem Ferrari

Osmiválcová Thema se tvářila jako nenápadné Ferrari pro čtyři, ale více než na závodní tratě byla vhodná pro německý Autobahn.

Číst celé