Marussia: Sen o ruském supersportu

Exotická superauta jsou převážně italskou záležitostí. Mnoho společností po celém světě se inspiruje příběhem značek Ferrari a Lamborghini a snaží se zapsat do historie zkonstruováním obdobného vozu. Někdy se však veškeré naděje rozplynou stejnou rychlostí, jakou vnikly.

V kategorii supersportů je častým jevem vstup nového malého výrobce, jehož investoři mají vizi o úspěchu Ferrari a snaží se dát světu nové superauto. Některým se to podařilo a v dnešní době o nich slýcháme velmi často, díla Horacia Paganiho nebo Christiana von Koenigsegga jsou dobrým příkladem. O vstup na toto pole se pokusili i Rusové, konkrétně závodní jezdec Nikolai Fomenko. Ten stál u zrodu první ruské továrny, která se pustila do výroby supersportu. Představujeme vám Marussia Motors.

Celý příběh automobilky začíná v roce 2007, kdy Marussia zkonstruovala dva prototypy B1 a B2. První z nich byl představen v prosinci 2008 v Moscow Manege s informací, že bude vyrobeno 2999 kusů, kterých nebylo dosaženo. První ruský supersport byl koncepce, která je pro tento druh aut typická – motor uložený podélně uprostřed a pohon zadních kol. Základem auta byl monokok z hliníku s karbonovými panely, ve kterém byl namontován jeden ze tří nabízených motorů, na jejichž vývoji se podílel Cosworth. Prvním dostupným agregátem byl 3,5-litrový vidlicový šestiválec s maximálním výkonem 300 koní, druhým byl přeplňovaný vidlicový šestiválec o zdvihovém objemu 2,8 litru. Ten vznikl ve dvou variantách a v závislosti na specifikaci dosahoval maximálního výkonu 360 nebo 420 koňských sil. Motory byly standardně spojeny se šestistupňovou automatickou převodovkou. Automobilka pracovala na vývoji šestistupňového manuálu, kterého se vozy nedočkaly. Zavěšení kol bylo nezávislé typu „pushrod“ a o zpomalení kinetické energie se staraly čtyřpístkové brzdy. Pohotovostní hmotnost vozu se pohybovala okolo 1100 kilogramů. Maximální dosažitelná rychlost činila 250 km/h, akcelerace 0-100 km/h byla uskutečnitelná za 3,8 vteřiny (u nejvýkonnější varianty).

„Nástupcem“ prvního supersportu byl vůz s označením B2, který se lišil jen po kosmetické stránce. Poprvé jej svět spatřil na Frankfurt Motor Show 2009. Nový design byl agresivnější a hranatější. Za povšimnutí stojí přední část vozu, jejíž tvar připomíná písmeno „M“ odkazující na jméno automobilky. Nový byl také interiér auta, který podle některých názorů připomíná vesmírný věk. Plánovaná produkce nového supersportu měla dosáhnout 500 kusů. Vozy se kromě Moskvy měly vyrábět také v Uusikaupunki ve Finsku. V továrně společnosti Valmet Automotive, se kterou Marussia uzavřela dohodu o výrobě v roce 2012.

Poslední nadějí značky bylo luxusní SUV Marussia F2, které vzniklo ve spolupráci s Valmet Automotive a bylo představeno 5. května 2010. Nové SUV, které mohlo sloužit jako záchranářské a vojenské vozidlo, mělo být prvním autem kategorie s posuvnými zadními dveřmi po vzoru konceptu Bertone Genesis, někdy také Lamborghini Genesis. Velké sny slibovaly produkci 300 kusů do dvou let, které nikdy nevznikly.

Do příběhu společnosti Marussia patří i účast ve světě Formule 1, kde značka převzala stáj Virgin Racing a později ji přejmenovala na Marussia F1. Tým F1 ale fungoval nezávisle na automobilce. Společnost Marussia byla oficiálně rozpuštěna v dubnu 2014. Velké plány o velkých výrobních sériích nebyly naplněny a vozů, které se prodávaly za více jak 100 000 €, po světě jezdí opravdu jen pár. Sen o prvním ruském supersportu byl naplněn, ale přesto nebyl úspěšný.

Lotus 7 byl autem, které člověk načmárá za víkend

Maličký Lotus je dodnes důležitým měřítkem při porovnávání moderních lightweightů. Přestože se jedná o nejslavnější model malé automobilky z Británie, nikdy to neměl jednoduché.

Číst celé

Ferrari 575M s manuálem je důvod, proč existují sny

Zvuk atmosférického vidlicového dvanáctiválce je jen těžko překonatelný.

Číst celé

Jak se žije s olympiádou na operák

I když jste tento článek našli v kategorii Svezli jsme se vaším autem, nenechte se klamat. Tahle Audi A7 je leasingovky. Je o to lepším autem? A je vůbec dobrým autem?

Číst celé

Prototypy Ferrari: Designové i technické unikáty

Šestice známých i neznámých konceptů nesoucích jméno slavné maranellské továrny. Kolik z nich jste dodnes znali?

Číst celé

Mik Kehl: Génius řídících jednotek působil i v Česku

O jeho osobním životě nevíme nic. Google je na něho téměř krátký a informace kusé. Jeho kariéra z něj ale dělá jednoho z nejlepších úpravců planety, legendu v oboru.

Číst celé

Tafheet: Tvrdě postihované arabské driftování

Saúdští hazardéři se snaží vyhrát závod se smrtí, ale často riskují životy svého okolí. Ochránci zákona se s nimi pochopitelně nemažou. Tresty mohou dosáhnout i tisíce ran bičem.

Číst celé