Umění rychlosti: Poznejte karbonové šasi Aston Martinu One-77

Aston Martin One-77 je jedním z nejlepších superaut, která jsme dosud viděli, ale jeho karbonové šasi pod hliníkovou kůží je mnohem působivější.

Aston Martin umí krásná auta. Výrazný a pomalu se vyvíjející designový jazyk této britské automobilky je příliš drahocenný a milovaný zákazníky i nadšenci na to, aby mohl být nahrazen zcela novým trendem. Návrháři Aston Martinu se naučili pracovat s poznávacími rysy a umí upravit typické linie značky pro cokoliv, co manažeři nebo inženýři vymyslí. Aston Martin prodává auta, ze kterých se tají dech a nezáleží na tom, zda jsou to základní modely nebo limitované série za miliony euro.

V roce 2009 britská automobilka představila okouzlující luxusní kupé One-77. Pohádkově drahý (1,2 milionu liber), nádherně detailní a na míru vytvořený vůz ale přitom nepopiratelně vznikl ze stejného genofondu jako Vantage, DB9 a Vanquish. Tento nejvzácnější, nejrychlejší a nejambicióznější z Astonů byl extravagantním kývnutím společnosti na to, co považovala za zlatý věk motorismu – destilovala nejčistší esenci společnosti do jednoho vozidla a současně ukázala budoucí směr technického vývoje.

Hlavní inženýr Chris Porritt připustil, že One-77 bylo postaveno dříve, než ekologická lobby mohla více zkomplikovat výrobu tak „politicky nesprávného“ vozu: „Chtěli jsme se co nejlépe pokusit vytvořit nejexkluzivnější, nejzajímavější a nejvýkonnější Aston Martin, jaký jsme mohli někdy postavit.“

Prohlížet modely na Svět-autíček.cz

Výsledkem je superauto, které jednoduše nelze obdivovat kvůli jedné vynikající součásti. Od exteriérových linií k jádru je dokonalou ukázkou umění rychlosti. Odhalený pojízdný podvozek bez karosářských panelů je fascinující technickou sochou, kterou byste chtěli vidět naživo. Lidé z Aston Martinu se rádi chlubí, že jeden ze zákazníků se po prohlédnutí šasi na autosalonu v Ženevě zeptal, zda by si mohl koupit dva kusy. Jeden na ježdění a druhý s odkrytým podvozkem, aby si jej mohl vystavit ve svém obývacím pokoji.

Monokok z uhlíkových vláken, který stojí přibližně polovinu prodejní ceny vozu, váží pouhých 180 kilogramů, je až neuvěřitelně tuhý a jeho vývoj vyžadoval nesmírně náročný a choulostivý výrobní proces, jehož dokončení zabralo šesti inženýrům tři týdny. Každý krok – řezání, pokládání vrstev, vytvrzování a autoklávování – musel být bezchybný. Pokud tomu tak nebylo, byla výroba přerušena a celý proces začal znovu.

Výroba hliníkové karoserie byla srovnatelnou prací lásky. Vytvarování každého předního spoileru z hliníkového plechu zabralo jednomu člověku tři týdny. Karoserie Aston Martinu One-77 ctila neuvěřitelné umění mužů z továrny v Newport Pagnell, kteří po mnoho nejistých hned tloukli a uhlazovali hliníkové plechy při výrobě okouzlujících luxusních vozů. Kdyby One-77 byl vybaven karoserií z uhlíkových vláken, nebylo by to stejné.

Honda NSX: Od revoluce mezi supersporty uplynulo 30 let

Honda NSX letos slaví třicáté výročí od prvního představení veřejnosti. Hlavním cílem inženýrů bylo překonat a zesměšnit slavné Ferrari.

Číst celé

Eunos Cosmo: 3 rotory v diskrétním luxusním balení

Luxusní kupé s wankelovým motorem bylo ukázkou schopností a umění Mazdy. Stalo se historicky prvním autem na světě, které mělo zabudovaný systém GPS.

Číst celé

Aston Martin V8 Zagato: Motor se vstřikováním nestačil na to, aby jel 300 km/h

Aston Martin se ve druhé polovině osmdesátých let spojil se Zagatem, aby společně oslavili ikonický DB4 GT Zagato. Vzácné GT vycházející z V8 Vantage je považované za jeden z nejlepších vozů značky všech dob.

Číst celé

Pět důležitých milníků Le Mans

Na oko je Le Mans dobře vypadajícím cirkusem, ale v pozadí se doopravdy závodí. Pro úspěšné zdolání 24 hodin na trati je třeba maximální odhodlání.

Číst celé

Audi Quattro Spyder: Nástupce Quattra se nedostal na trh, aby nenarušil rodinné vztahy

Audi Quattro Spyder se představilo jako nástupce legendárního Quattra, ale kvůli hrozícím sporům v rodině Ferdinanda Piëcha se nedostalo do sériové výroby. Zjistěte, jak Audi později využilo nákladný vývoj nového modelu s motorem uprostřed.

Číst celé

Lincoln Indianapolis: Elegantní koncept se málem nedochoval. Zachvátil ho požár

Prototyp Lincoln Indianapolis vznikl, aby upevnil vztahy mezi americkými automobilkami a italskými karosárnami. V šedesátých letech bohužel téměř shořel, ale nyní zase existuje a znovu září.

Číst celé