Hennessey si brousí zuby na Bugatti Chiron

Za svou další oběť si může nadupaná bestie vybrat i Koenigsegg Agera RS.

Již od počátků motorismu se lidstvo snaží dosahovat stále vyšších rychlostí. Dlouhé roky rychlostním rekordům produkčních aut kralovalo Bugatti, jehož Veyron je překonán nástupcem Chiron. Nejvyšší dosažitelná rychlost aktuálního modelu se odhaduje na 463 kilometrů v hodině, což je opravdu hodně. V Texasu si ale myslí, že zvládnou více.

Základ zbrusu nového Hennessey Venom F5 tvoří karbonový monokok s karoserií z uhlíkových vláken, jenž je výrazně aerodynamičtější než předchozího Venomu GT. Přestože Hennessey nezveřejnil jakékoliv údaje o hmotnosti, F5 by měl být oproti Chironu až o půl tuny lehčí, čímž by mohl vážit okolo 1 500 kilogramů.

O pohon se stará obrovský dvakrát přeplňovaný vidlicový osmiválec, jehož válce mají celkový zdvihový objem 7,4 litru. Motor vlastní konstrukce dosahuje maximálního výkonu 1600 koní a masivního točivého momentu až 1 762 Nm. Brutální hnací sílu využívá jednospojková sekvenční převodovka, pro milovníky opravdového vzrušení je k dispozici i klasický manuál, a dále ji posílá pouze na zadní kola, na rozdíl od Bugatti s pohonem všech kol.

Z údajů zaznamenaných elektronickou kontrolou trakce s GPS je zřejmé, že Venom F5 má snahu protáčet kola až do 225 km/h. Výrobce neudává běžný čas akcelerace na 100 kilometrů v hodině, ale hypersport atakuje 300 km/h za necelých 10 vteřin a číslovka 400 se na rychloměru objeví během dalších 10 sekund. Dle slov továrny by se měl ukazatel zastavit na 484 kilometrech v hodině.

John Hennessey, zakladatel značky, bude zájemce o exkluzivní vůz osobně schvalovat a má v plánu vyrobit pouhých 24 exemplářů. Základní cena je v přepočtu 35 milionů korun, jíž může široká příplatková výbava zvýšit o dalších 9 milionů.

Katovna: Jak vnímáme Lamborghini Urus?

Lamborghini založilo královskou kategorii vozů SUV. Jak tento krok vnímá naše redakce?

Číst celé

Spyker D12 Peking-To-Paris: Zákazníci říkali, že Super SUV nemůže uspět

Spyker s konceptem D12 Peking-To-Paris předběhl dobu. Luxusní SUV se představilo v době, kdy trh neměl o rychlá SUV zájem, což ho stálo úspěch.

Číst celé

Lancia Thema 8.32: Předokolka s motorem Ferrari

Osmiválcová Thema se tvářila jako nenápadné Ferrari pro čtyři, ale více než na závodní tratě byla vhodná pro německý Autobahn.

Číst celé

Motorsport jako součást DNA. Pět zapomenutých supersportů z devadesátek

Pětice supersportů z devadesátých let, které ve většině případů vznikly jako závodní speciály a následně byly přepracovány do civilní podoby.

Číst celé

Alfa Romeo Tipo 33 Stradale byla nejkrásnějším supersportem své doby

Asi přesně nevím jak správně by měl tento magazínový příspěvek začít. Nevím, jak se má správně psát úvod k takové automobilové modle, jakou 33 Stradale bezesporu je. Asi jen slovo „ohromující“ může dobře popsat ty jemné a nádherné linie. Elegantní složitostí své techniky mě pak přivádí k dalšímu slovu – „dokonalost“.

Číst celé

Jaká zajímavá auta jezdila na českých silnicích v 90. letech?

Nadšenecký instagramový profil @90sczechroads mapuje motorismus na českých silnicích 90. let

Číst celé