Ford Marmon-Herrington Super Deluxe 4×4: Historicky první luxusní SUV

Ford Marmon-Herrington Super Deluxe 4×4 nejspíše odstartoval obrovskou popularitu vozů SUV s pohonem všech kol, ale dnes jej zná jen málokdo.

Kompaktní crossovery a luxusně vybavená SUV ovládají automobilový trh. Zájem zákazníků o velká auta je takový, že některé dříve oblíbené kategorie pozvolna zanikají. Jako historicky první SUV s moderním designem je často uváděn Jeep Cherokee (XJ), ale počátky tohoto druhů vozů lze vystopovat až na konec čtyřicátých let, kdy nejspíše vzniklo historicky první SUV s pohonem všech čtyř kol.

Americká společnost Marmon-Herrington tehdy pokračovala ve vývoji pohonu všech kol, který testovala v armádních vozidlech a následně jej montovala do běžných osobních automobilů a náklaďáků při rozsáhlých přestavbách. V roce 1937 představila Ford Marmon-Herrington Super Deluxe 4×4, jehož základem se stal kombík od Fordu.

Druhá světová válka pomohla k urychlení technického vývoje, jehož součástí byl populární Jeep Willys s pohonem všech kol. Během války existovalo jen několik vozů, jejichž hnací ústrojí pohánělo všechna kola, ale po jejím skončení se tato konstrukce rozšířila i do civilních automobilů. Pohony všech kol se začaly těšit největší oblibě až v průběhu šedesátých let, kdy vznikly legendární vozy jako Land Rover Series II, Ford Bronco, Toyota Land Cruiser a mnoho dalších, ale vraťme se zpět k upravenému Fordu.

I když se zdolávání terénu později stalo oblíbenou zábavou nadšenců, inženýři z Marmon-Herrington měli jiný původní záměr. Chtěli vyvinout pohodlné terénní vozidlo, které by mohli používat farmáři, lesní služba, americká armáda a všichni ostatní, kteří potřebovali projet obtížným terénem v relativním pohodlí. Proces vývoje vozu Ford Marmon-Herrington Super Deluxe 4×4 začal tím, že Ford dodal zbrusu nové auto přímo z továrny v Iron Mountain do závodu Marmon-Herrington v Indianapolis.

Nejprve byla oddělena karoserie od rámu podvozku, který byl zpevněn, aby zvládl náročný terén. Podvozkový rám byl upraven pro použití hnací nápravy vpředu, přepracované zavěšení kol zajistilo vyšší světlou výšku a k původnímu 3,9 litrovému vidlicovému osmiválci Ford Flathead o výkonu 100 koní byla přimontována čtyřstupňová převodovka z nákladních vozů Ford s pohonem všech kol.

Pohon všech čtyř kol, zvýšené listové pružiny a vyšší světlá výška udělaly z Fordu Marmon-Herrington Super Deluxe 4×4 vynikající terénní vozidlo se stálým pohonem všech kol podle tehdejších standardů. Rovněž vyhovovalo označení „Super Deluxe“, protože historicky první SUV nabízelo všechen běžně dostupný luxus.

Krátce po zapojení Spojených států amerických do druhé světové války byla výroba Fordu Marmon-Herrington Super Deluxe 4×4, protože se továrna musela zapojit do válečné mašinerie a zbrojení. Produkce speciálního terénního Fordu byla obnovena po skončení války, ale s cenou 4 000 amerických dolarů bylo dvakrát dražší než srovnatelný běžný Ford.

Celkový počet vyrobených kusů bohužel není znám, ale Ford Marmon-Herrington Super Deluxe 4×4 je extrémně vzácný. Přeživší exempláře nejčastěji mění majitele skrze veteránské aukce a jsou v hledáčku bohatých sběratelů. Prodejní ceny některých vozů dokonce přesahují 10 milionů korun.

Maserati 250F: Fascinující vítězství na Nürburgringu

Maserati předvedlo při návrhu 250F skvělou práci, ale i přesto s ním dokázal excelovat jeden jediný muž. Juan Manuel Fangio upevnil status legendy fascinujícím vítězstvím na Nürburgringu v roce 1957.

Číst celé

Toyota 2000 GT: Nissanu nebyla dost dobrá, Toyotě ano

Celý svět Toyotu vnímal jako nudnou značku, která vyráběla praktická auta. V roce 1965 se to však změnilo a Toyota všem vytřela zrak fantastickým sportovním kupé.

Číst celé

Top Fuel Dragster: 500 km/h za 4 sekundy

Akcelerace shodná s vystřelením z katapultu a šílené provozní náklady. Vrcholová třída dragsterů vyžaduje obrovskou porci odhodlání.

Číst celé

Drift, aneb sledování cesty bočními okny

Slovo drift, neboli „unášení“ pochází z japonského „dorifuto“. Jízda dveřmi napřed se v posledních letech stala fenoménem, což Dominika dovedlo k tomu, aby se ohlédl za jejími počátky.

Číst celé

Zachránci před bankrotem. Vznik těchto 3 aut byl důležitý

Trojice vozů, které pomohly automobilkám v úspěšném boji s finančními problémy. Jaké modely zachránily Aston Martin, Lamborghini a Porsche?

Číst celé

Kontroverzní Z3 M Coupe vznikalo tajně. BMW si ho nepřálo

Dnes je BMW Z3 M Coupe považované za vzácnou podivuhodnost, ale chybělo jen málo k tomu, aby vůbec nevzniklo. Za jeho existenci můžeme poděkovat spiknutým inženýrům.

Číst celé